Na Ukrainie "nie ma kryzysu humanitarnego"


Na Ukrainie nie ma kryzysu humanitarnego, nie ma więc potrzeby, by Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmowała w tej sprawie rezolucję proponowaną przez Rosję - uważa ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew.

W poniedziałek Rosja zaproponowała, by Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję w sprawie utworzenia specjalnych korytarzy na Ukrainie, które pozwoliłyby cywilom uciec z terytoriów na wschodzie kraju, gdzie dochodzi do starć z prorosyjskimi separatystami.

Zachodni dyplomaci odpowiedzieli przedstawicielom Moskwy, że na Ukrainie mają do czynienia z "kryzysem bezpieczeństwa narodowego, a nie kryzysem humanitarnym" - pisze agencja Reutera. - Nie uważamy, aby taka rezolucja była konieczna. Dlaczego? Ponieważ nie ma u nas kryzysu humanitarnego - powiedział Serhejew na konferencji prasowej w siedzibie ONZ. - Przyjęcie takiej rezolucji zaproponował kraj, który całkiem niedawno dokonał aneksji znacznej części naszego terytorium i wspiera separatystów na wschodzie (Ukrainy) - dodał Siergiejew. - To politycznie motywowana rezolucja - podkreślił.

Zachód wstrzemięźliwy

Przedstawiciele krajów zachodnich w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ocenili, że zanim propozycja Rosji może być w ogóle wzięta pod uwagę, konieczne jest przygotowanie raportu ONZ na temat sytuacji humanitarnej na Ukrainie - pisze Reuters.

W maju Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz kolejny nie zdołała uzgodnić żadnych działań w sprawie ukraińskiego kryzysu. Zwołane na wniosek Rosji spotkanie odbyło się w związku z operacją ukraińskich sił w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy. Oskarżenia Rosji wobec Kijowa zostały wówczas przyjęte w Radzie z nieukrywanym sceptycyzmem, a państwa Rady Bezpieczeństwa oskarżyły Moskwę o zbrojenie i finansowanie prorosyjskich sił separatystycznych. Żadne z poprzednich trzynastu posiedzeń formalnych lub sesji konsultacyjnych nie doprowadziło do wspólnego stanowiska Rady Bezpieczeństwa w sprawie Ukrainy.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: