W czasach naznaczonego przez głód i ubóstwo, finansowy "zamęt" oraz groźbę terroryzmu i niepewność jutra musimy odnaleźć nadzieję - mówił w orędziu wygłoszonym w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Benedykt XVI. Papież wezwał wiernych, aby zło i przemoc pokonywać bronią Chrystusa: "bronią sprawiedliwości i prawdy, miłosierdzia, przebaczenia i miłości".
Benedykt XVI odprawił mszę na udekorowanym kompozycjami kwiatowymi Placu świętego Piotra. Na uroczystość przybyły dziesiątki tysięcy wiernych.
Papież wprowadził w tym roku istotną zmianę: wygłosił homilię, której papieże do tej pory nie wygłaszali, zmęczeni długą, męczącą mszą Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.
Otwórzmy ducha na Chrystusa
W homilii Benedykt XVI wezwał wiernych: - Otwórzmy ducha na Chrystusa martwego i zmartwychwstałego, by nas odnowił, by wyeliminował z naszego serca jad grzechu i śmierci i by rozbudził życiodajne soki Ducha Świętego: życie boskie i wieczne. Odnowa ta oznacza wyrzeczenie się wszelkiej niegodziwości i nikczemności.
- Okrzyk "Chrystus naprawdę powstał z martwych" jest fundamentalnym centrum naszego wyznawania wiary. To okrzyk zwycięstwa, który dzisiaj nas jednoczy - podkreślił papież. - A skoro Chrystus zmartwychwstał, a zatem żyje, kto kiedykolwiek mógłby nas z nim rozdzielić? Kto mógłby kiedykolwiek pozbawić nas jego miłości, która wygrała z nienawiścią i pokonała śmierć? - dodał.
- To On jest naszą nadzieją, to On jest prawdziwym pokojem świata - mówił papież. - Zmartwychwstały prowadzi nas i towarzyszy nam po drogach świata. To On jest naszą nadzieją, to On jest prawdziwym pokojem świata - zakończył.
Orędzie na Wielkanoc
Po zakończeniu mszy, w południe, papież wygłosił wielkanocne orędzie. Powiedział w nim, że zło i przemoc należy pokonywać bronią Chrystusa: "bronią sprawiedliwości i prawdy, miłosierdzia, przebaczenia i miłości".
Dodał następnie: - W czasie globalnego deficytu żywności, finansowego zamętu, dawnego i nowego ubóstwa, niepokojących zmian klimatycznych, przemocy i biedy, które zmuszają wielu do porzucenia swej ziemi w poszukiwaniu mniej niepewnego przeżycia, wciąż zagrażającego terroryzmu, rosnącego niepokoju w obliczu niepewnego jutra, należy bezzwłocznie odkryć na nowo perspektywy, zdolne przywrócić nadzieję.
- Niech nikt się nie uchyla od tej pokojowej batalii, zapoczątkowanej przez Paschę Chrystusa, który - co powtarzam - szuka mężczyzn i kobiet, którzy pomogliby Mu w umocnieniu Jego zwycięstwa tą samą bronią, bronią sprawiedliwości i prawdy, miłosierdzia, przebaczenia i miłości - powiedział Benedykt XVI.
Urbi et Orbi
Papież złożył też życzenia w 63 językach i udzieli błogosławieństwa "Urbi et Orbi", czyli miastu i światu. W pierwszych życzeniach, po włosku papież skierował szczególne pozdrowienia dla wszystkich, którzy cierpią w rezultacie trzęsienia ziemi w Abruzji. Po polsku papież powiedział : "Chrystus zmartwychwstał".
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP/EPA