Moździerze i granatniki. 48 ataków na ukraińskie wojska w Donbasie


Rebelianci nasilili ataki na pozycje wojsk ukraińskich w Donbasie. W ciągu ostatniej doby żołnierze zostali ostrzelani 48 razy. Łamanie rozejmu utrudnia realizację porozumień w sprawie tworzenia stref rozejmu.

Sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO) informuje, że pozycje wojsk ukraińskich zostały ostrzelane z moździerzy i granatników. Na odcinku mariupolskim separatyści atakowali z bojowych wozów piechoty, w pobliżu miasta Awdiejewka (w obwodzie donieckim) – z czołgów. W wyniku walk jeden żołnierz ukraiński zginął, a dwóch zostało rannych.

Sztab ATO komunikuje, że łamanie przez rebeliantów rozejmu utrudnia realizację porozumień w sprawie tworzenia stref rozejmu. Zgodnie z ustaleniami zawartymi 21 września w Mińsku, ukraińskie wojsko i separatyści powinny wycofać oddziały i uzbrojenie z trzech stref na linii frontu. Wyznaczono je w pobliżu miast Stanica Ługańska i Zołote, a także wioski Petrowske.

Co najmniej na kilometr

Na razie ukraińskie wojsko i oddziały rebeliantów zaczęły wycofywać ludzi i sprzęt z okolic Zołotego. Wyznaczona odległość to co najmniej kilometr w głąb od zajmowanych obecnie pozycji. Proces jest nadzorowany przez misję specjalną OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie).

Z kolei pod znakiem zapytania stanęło tworzenie stref rozejmu w pobliżu Stanicy Ługańskiej i Petrowskego. - Codziennie dochodzi tam do ataków. W miejscach, gdzie mają powstać, rozejm powinien być utrzymany przez co najmniej siedem dni. Rebelianci łamią te ustalenia - mówił telewizji 112 Ukraina rzecznik sztabu ATO, Iwan Arefjew.

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony ds. sytuacji w Donbasie Andrij Łysenko potwierdził, że zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy zagraża realizacji planów.

Ustalenia w Mińsku

Porozumienie o strefach rozejmu zostało podpisane w Mińsku przez przedstawiciele trójstronnej grupy kontaktowej (Ukraina, Rosja i OBWE) w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie. Ustalenia zostały zaakceptowane przez separatystów.

Strefy rozgraniczenia mają liczyć po 4 km kw. powierzchni.

Porozumienie miało być początkiem realizacji politycznej części mińskich porozumień pokojowych. Mówią one m.in. o wyborach samorządowych na opanowanych przez separatystów terytoriach, a także nadaniu tym obszarom specjalnego statusu.

Autor: tas/adso / Źródło: 112.ua, donbass.ua

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: