Morawiecki: nie zauważyłem ustępstw Donalda Trumpa wobec Rosji

[object Object]
Morawiecki: nie uzauważyłem ustępstw Donalda Trumpatvn24
wideo 2/2

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że podczas spotkania w Helsinkach nie zauważył ustępstw prezydenta USA Donalda Trumpa wobec prezydenta Rosji Władimira Putina. - Ani w kontekście aneksji Krymu, ani wojny na Ukrainie - podkreślił.

W poniedziałek w Helsinkach odbyło się spotkanie prezydentów USA i Rosji: Donalda Trumpa i Władimira Putina. Był to pierwszy szczyt amerykańsko-rosyjski od objęcia w styczniu 2017 roku urzędu przez Donalda Trumpa.

"Cele zostały osiągnięte"

Premier pytany we wtorek na konferencji prasowej, czy w kontekście ewentualnej zmiany relacji między USA a Rosją widzi jakieś zagrożenie dla polskich interesów, odpowiedział, że USA to największy gwarant i partner w zakresie bezpieczeństwa dla Polski. Szef rządu stwierdził, że to Stany Zjednoczone podkreślają znaczenie Polski w zakresie polityki obronnej.

- Ja patrzę na te ostatnie wydarzenia, również na Helsinki, w których być może jeden prezydent - naszego sąsiada, naciskał prezydenta Stanów Zjednoczonych na jakieś ustępstwa, ale ja tych ustępstw nie zauważyłem, ani w kontekście aneksji Krymu, ani wojny na Ukrainie - mówił Morawiecki.

- Wydaje mi się, że tutaj te cele zostały osiągnięte, chociaż oczywiście cele amerykańskie to są cele amerykańskie, a zadania i cele polskie, to są cele polskie. My jesteśmy na pewno wzmocnieni tym szczytem (NATO) w Brukseli i tym, co się działo przed i po szczycie NATO w Brukseli, podczas którego wskazano na zasadność wzmocnienia wschodniej flanki NATO, a o to nam przede wszystkim chodzi - przekonywał szef rządu.

"Gdzież on był taki uległy?"

Dopytywany przez dziennikarzy o krytykę, z jaką spotkały się słowa Donalda Trumpa na wspólnym wystąpieniu z rosyjskim przywódcą, premier nie zgodził się z zarzutami, jakoby prezydent USA był "uległy". - A gdzież on był taki uległy, pan prezydent Trump? - spytał.

- Ja tego nie widziałem, ani w kontekście spraw związanych z Nord Stream 2, wcześniejsze jego wszystkie głosy były bardzo jednoznacznie potępiające gazociąg północny. Ani w kwestii aneksji Krymu, gdzie pojawiały się wcześniej głosy, że może prezydent Trump uzna aneksję Krymu, nic takiego nie miało miejsca. Ani w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i walk w Donbasie też nic takiego nie miało miejsca - wymieniał.

- Żadne z tych głosów, które wcześniej pojawiały się jako hipotetycznie możliwe ustępstwo Stanów Zjednoczonych, nie zmaterializowały się. W związku z tym ja nie widzę, gdzie on (Donald Trump - red.) jakoś zasadniczo, czy w ogóle jakoś w istotny sposób ustąpił - podkreślił Morawiecki.

- Dwaj przywódcy, tych dwóch niezwykle kluczowych krajów po prostu pozostali przy swoich stanowiskach. Niestety, prezydent Putin również pozostał przy swoim stanowisku - powiedział szef rządu.

Helsiński szczyt

W czasie konferencji prasowej po rozmowach, Trump i Putin, wyrażali zadowolenie z przebiegu rozmów, określając je jako udane. Wskazywali jednocześnie, że dotychczasowy okres w relacjach amerykańsko-rosyjskich był trudny, a - zdaniem prezydenta USA - wręcz najgorszy w historii. Trump stwierdził zarazem, że "zmieniło się to cztery godziny temu" - nawiązując do momentu rozpoczęcia szczytu w Helsinkach.

Podczas konferencji prasowej Trump powiedział, że USA są teraz jednym z największych producentów gazu i będą z Rosją konkurować na tym rynku w Europie, gdy powstanie gazociąg Nord Stream 2.

W sprawie Krymu głos zabrał natomiast Władimir Putin. Rosyjski przywódca podkreślił, że stanowiska USA i Rosji w tej kwestii różnią się. Putin powiedział również, ze prezydent Stanów Zjednoczonych ocenia, że przyłączenie Krymu było nielegalne, a Rosja uważa tę kwestię za "zamkniętą". Prezydent Rosji mówił również, że USA powinny "bardziej stanowczo" wpływać na władzę Ukrainy w sprawie realizacji porozumień mińskich.

Obaj prezydenci odnosili się też do domniemanych ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Putin zapewnił, iż państwo rosyjskie nigdy nie ingerowało i nie zamierza ingerować w wewnętrzne sprawy USA, w tym w procesy wyborcze. Trump podkreślił z kolei, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. Pytany komu wierzy ws. Russiagate - FBI czy Putinowi - amerykański prezydent powiedział, że ma powody wierzyć obu stronom.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP, TVN24

Raporty: