TVN24 | Świat

UNHCR: przekazaliśmy pomoc Afgańczykom na granicy z Polską

TVN24 | Świat

Autor:
momo/tr
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki: Białoruś odmówiła przyjęcia pomocy humanitarnej z Polski
Mateusz Morawiecki: Białoruś odmówiła przyjęcia pomocy humanitarnej z Polski TVN24
wideo 2/21
TVN24Mateusz Morawiecki: Białoruś odmówiła przyjęcia pomocy humanitarnej z Polski

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) poinformowało w środę, że razem z białoruskim oddziałem Czerwonego Krzyża odwiedzili Afgańczyków znajdujących się na granicy białorusko-polskiej. Agencja ONZ wezwała "wszystkie zaangażowane strony" do współpracy.

"UNHCR, agenda ONZ ds. uchodźców, wraz z partnerską organizacją Białoruski Czerwony Krzyż przy wsparciu Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi po raz drugi w ostatnim tygodniu odwiedziły odcinek białorusko-polskiej granicy w obwodzie grodzieńskim, gdzie od ponad trzech tygodni znajduje się grupa 32 uchodźców z Afganistanu, wśród których są mężczyźni, kobiety i dzieci" - napisano w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

UNHCR wyraziła wdzięczność za możliwość dostarczenia humanitarnej pomocy i zaspokojenia podstawowych potrzeb tych osób. Jak dodano, organizacja uważanie obserwuje sytuację i jest w kontakcie z odpowiednimi organami państwowymi Białorusi.

Apel o współpracę i dialog

"Trudności spowodowane tą sytuacją są oczywiste, jednak konieczna jest też bezzwłoczna decyzja. Należy umożliwić przekazanie koniecznej pomocy ludziom będącym na granicy, zorganizować konsultacje i określić możliwe sposoby rozwiązania (sytuacji) w zgodności z istniejącymi międzynarodowymi zobowiązaniami i biorąc pod uwagę różne indywidualne przypadki członków tej grupy" - podkreślono.

UNHCR wezwało "wszystkie zaangażowane strony, w tym samych członków grupy znajdującej się na granicy, do współpracy, by pomóc rozwiązać sytuację w zgodzie z normami międzynarodowego prawa uchodźców i humanitarnymi zasadami".

Zapewniono, że agenda jest gotowa do pomocy władzom z obu stron granicy, jednak wzywa je do "kontynuacji dialogu, mającego na celu poszukiwanie realnych rozwiązań".

Granica polsko-białoruskaMarcin Onufryjuk/PAP

Wojna hybrydowa Łukaszenki

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

Z kolei Białoruś oskarża Litwę, Łotwę i Polskę o "siłowe" wypychanie z kraju nielegalnych migrantów, którzy trafiają tam z białoruskiego terytorium.

Autor:momo/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Onufryjuk/PAP