Były premier Czeczenii ambasadorem Rosji na Białorusi

Michaił Babicz został noym ambasadorem Rosji na Białorusi (nagranie archiwalne)
Michaił Babicz został noym ambasadorem Rosji na Białorusi (nagranie archiwalne)
kremlin.ru
kremlin.ruMichaił Babicz został ambasadorem Rosji na Białorusi (nagranie archiwalne)

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o mianowaniu ambasadorem Federacji Rosyjskiej na Białorusi Michaiła Babicza, który w przeszłości był między innymi premierem Czeczenii. Dekret został opublikowany w piątek na oficjalnym portalu prawnym FR.

Obok funkcji ambasadora w Mińsku Michaił Babicz otrzymał też status specjalnego przedstawiciela prezydenta do spraw rozwoju stosunków handlowych i gospodarczych. Taki status mieli w przeszłości dwaj ambasadorowie Rosji na Ukrainie: Wiktor Czernomyrdin i Michaił Zurabow. Władimir Putin wyraził podczas spotkania z Babiczem nadzieję, iż będzie on "wpływał w sposób maksymalnie pozytywny i aktywny" na procesy zachodzące w stosunkach między Rosją i Białorusią. Sąsiedni kraj Putin nazwał "głównym sojusznikiem i partnerem" Rosji.

Ukraina nie chciała Babicza

Rosja w 2016 roku zaproponowała Babicza na ambasadora na Ukrainie, ale tamtejsze władze nie zgodziły się. Politolodzy w Kijowie oceniali, że powodem była biografia Babicza, związanego z radzieckimi, a potem rosyjskimi służbami specjalnymi. Eksperci w Rosji prognozowali w ostatnich miesiącach, że misja Babicza w Mińsku może oznaczać wznowienie procesów integracyjnych Rosji i Białorusi. Obserwatorzy na Białorusi uważali, że osoba nowego ambasadora może oznaczać chęć zmiany przez Rosję jej dotychczasowej polityki wobec sąsiada. Określali Babicza jako polityka będącego "menadżerem do spraw sytuacji kryzysowych w warunkach konfliktu zbrojnego".

Polityczna przeszłość

Przez siedem lat, od 2011 roku, 49-letni obecnie Babicz był przedstawicielem prezydenta Rosji w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym.

Nowy ambasador w Mińsku wywodzi się ze struktur siłowych, między innymi służył w specnazie KGB. W różnych okresach pracował w strukturach biznesowych i władzach regionalnych. Kierował korporacją zbrojeniową Antej, był wicepremierem we władzach obwodu moskiewskiego i obwodu iwanowskiego. Od listopada 2002 do lutego 2003 roku był premierem lokalnego rządu republiki Czeczenii. Pełnił również funkcję doradcy szefa służb granicznych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). W latach 2003-2011 Babicz trzykrotnie był deputowanym do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, z ramienia rządzącej partii Jedna Rosja. W czasie, gdy był przedstawicielem prezydenta w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym, Kreml postanowił nie przedłużać z Tatarstanem umowy o podziale pełnomocnictw, dającej tej republice, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, ważny status symboliczny.

Autor: jt//rzw//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru