Były premier Czeczenii ambasadorem Rosji na Białorusi

TVN24

kremlin.ruMichaił Babicz został ambasadorem Rosji na Białorusi (nagranie archiwalne)

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o mianowaniu ambasadorem Federacji Rosyjskiej na Białorusi Michaiła Babicza, który w przeszłości był między innymi premierem Czeczenii. Dekret został opublikowany w piątek na oficjalnym portalu prawnym FR.

Obok funkcji ambasadora w Mińsku Michaił Babicz otrzymał też status specjalnego przedstawiciela prezydenta do spraw rozwoju stosunków handlowych i gospodarczych. Taki status mieli w przeszłości dwaj ambasadorowie Rosji na Ukrainie: Wiktor Czernomyrdin i Michaił Zurabow. Władimir Putin wyraził podczas spotkania z Babiczem nadzieję, iż będzie on "wpływał w sposób maksymalnie pozytywny i aktywny" na procesy zachodzące w stosunkach między Rosją i Białorusią. Sąsiedni kraj Putin nazwał "głównym sojusznikiem i partnerem" Rosji.

Ukraina nie chciała Babicza

Rosja w 2016 roku zaproponowała Babicza na ambasadora na Ukrainie, ale tamtejsze władze nie zgodziły się. Politolodzy w Kijowie oceniali, że powodem była biografia Babicza, związanego z radzieckimi, a potem rosyjskimi służbami specjalnymi. Eksperci w Rosji prognozowali w ostatnich miesiącach, że misja Babicza w Mińsku może oznaczać wznowienie procesów integracyjnych Rosji i Białorusi. Obserwatorzy na Białorusi uważali, że osoba nowego ambasadora może oznaczać chęć zmiany przez Rosję jej dotychczasowej polityki wobec sąsiada. Określali Babicza jako polityka będącego "menadżerem do spraw sytuacji kryzysowych w warunkach konfliktu zbrojnego".

Polityczna przeszłość

Przez siedem lat, od 2011 roku, 49-letni obecnie Babicz był przedstawicielem prezydenta Rosji w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym.

Nowy ambasador w Mińsku wywodzi się ze struktur siłowych, między innymi służył w specnazie KGB. W różnych okresach pracował w strukturach biznesowych i władzach regionalnych. Kierował korporacją zbrojeniową Antej, był wicepremierem we władzach obwodu moskiewskiego i obwodu iwanowskiego. Od listopada 2002 do lutego 2003 roku był premierem lokalnego rządu republiki Czeczenii. Pełnił również funkcję doradcy szefa służb granicznych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). W latach 2003-2011 Babicz trzykrotnie był deputowanym do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, z ramienia rządzącej partii Jedna Rosja. W czasie, gdy był przedstawicielem prezydenta w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym, Kreml postanowił nie przedłużać z Tatarstanem umowy o podziale pełnomocnictw, dającej tej republice, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, ważny status symboliczny.

Autor: jt//rzw//kwoj / Źródło: PAP