Merkel zadzwoniła do Putina: broń z Rosji do Donbasu musi przestać płynąć

Merkel zadzwoniła do Putina: broń z Rosji do Donbasu musi przestać płynąć
Merkel zadzwoniła do Putina: broń z Rosji do Donbasu musi przestać płynąć
Reuters
ReutersPutin odebrał telefon of Merkel

Biuro kanclerz Angeli Merkel poinformowało, że w piątek doszło do rozmowy Merkel z Władimirem Putinem. "Kanclerz (...) stwierdziła, że prezydent Rosji powinien wstrzymać dostawy broni i personelu wojskowego na Ukrainę, by doprowadzić do deeskalacji konfliktu" - napisano w komunikacie.

O przeprowadzonej wieczorem rozmowie poinformował na stronie internetowej niemieckiego rządu rzecznik rządu Steffen Seibert.

Broń z Rosji musi przestać płynąć

Niemiecka kanclerz - "licząc na szybkie uzgodnienie rozejmu" - wezwała prezydenta Rosji do podjęcia działań przyczyniających się do zmniejszenia napięcia, a przede wszystkim do "powstrzymania strumienia sprzętu wojskowego, doradców wojskowych i uzbrojonego personelu płynącego przez granicę (rosyjsko-ukraińską)" - czytamy w informacji rządu w Berlinie.

Merkel wyraziła ponadto nadzieję, że konwoje z pomocą humanitarną szybko dotrą do celu, łagodząc cierpienia ludzi na terenach, gdzie toczą się walki.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował wcześniej, że w niedzielę w Berlinie spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem oraz ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec - Laurentem Fabiusem i Frankiem-Walterem Steinmeierem.

"W niedzielę rano będę w Berlinie, aby spotkać się ze Steinmeierem, Fabiusem i Ławrowem. Czy będzie to stół kwadratowy czy okrągły - trzeba rozmawiać" - napisał Klimkin na Twitterze.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości