Świat

Merkel nie widzi problemu w rosyjskich okrętach koło Australii

Świat


Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w piątek, że podczas spotkania G20 w Brisbane w Australii zamierza poruszyć kwestię konfliktu między Rosją a Ukrainą. Zadeklarowała gotowość do ponownej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Skomentowała też doniesienia o zbliżaniu się rosyjskich okrętów wojennych do Australii.

Pytana, czy uważa wysłanie przez Rosję floty wojennej w kierunku wybrzeży Australii za prowokację, Merkel odpowiedziała, że rosyjskie okręty są częścią rosyjskiej obecności.

Zaniepokojona sytuacją w Donbasie

- Uważam, że znacznie bardziej niepokojące jest naruszanie integralności Ukrainy. Porozumienie z Mińska nie jest przestrzegane. To mnie niepokoi. To będzie tematem przy okazji spotkania G20 - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Wskazała też na nielegalne przerzuty broni z Rosji na Ukrainę.

Szczyt G20 rozpocznie się w sobotę w Brisbane w Australii. Przywódcy 20 najbogatszych krajów świata, w tym Merkel i Putin, mają rozmawiać przede wszystkim o wzroście gospodarki i zatrudnieniu.

- Jest szansa, że dojdzie do spotkania z Putinem - powiedziała Merkel - cytowana przez agencję dpa - po rozmowie z premierem Nowej Zelandii Johnem Keyem w piątek w Auckland.

Autor: //gak / Źródło: PAP