TVN24 | Świat

Mechanizm warunkowości. TSUE ogłosił datę wyroku

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Jourova: poszanowanie wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości to absolutne minimum
Jourova: poszanowanie wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości to absolutne minimumEBS
wideo 2/3
EBSJourova: poszanowanie wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości to absolutne minimum

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości, zaskarżony przez rządy Polski i Węgier, zostanie ogłoszony 16 lutego.

O dacie wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował na Twitterze.

Rozporządzenie weszło w życie z początkiem 2021 roku

Złożone przez rządy Polski i Węgier skargi do TSUE dotyczą decyzji z grudnia 2020 roku. Liderzy państw UE porozumieli się wtedy w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości.

Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak żadnych instrumentów.

TSUEnitpicker / Shutterstock

Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych. Jednocześnie dwa państwa członkowskie - Polska i Węgry - 11 marca 2021 roku zaskarżyły do TSUE ten mechanizm.

Stanowisko Polski w sprawie mechanizmu

Według Polski rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego.

Dodatkowo Polska wychodzi z założenia, że UE nie powierzono żadnych kompetencji kontrolnych w procesie stanowienia prawa krajowego i wykonania trójpodziału władzy ani w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym uzależnienie finansowania państw członkowskich od spełniania zasad, których nie ma w traktatach, byłoby naruszeniem norm prawnych Unii.

W opinii wydanej 2 grudnia 2021 roku rzecznik generalny TSUE ocenił, że skargi Polski i Węgier należy oddalić.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: nitpicker / Shutterstock