Ambasador Mauritiusu przy ONZ Jagdish Koonjul wzniósł w poniedziałek flagę Mauritiusu na atolu Peros Banhos stanowiącym część archipelagu Czagos. Tym samym formalnie zakwestionowano brytyjską przynależność wysp.
Archipelag Czagos stanowi część Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Władze Mauritiusu kwestionują przynależność archipelagu
- Dokonujemy symbolicznego aktu podniesienia flagi, jak robili to Brytyjczycy wiele razy, aby założyć kolonie. My jednak odzyskujemy to, co zawsze było nasze - powiedział Koonjul, cytowany przez dziennik "The Guardian".
- Przesłanie, które pragniemy przekazać światu jako państwo zwierzchnie archipelagu Czagos, jest takie, że zapewnimy mądre zarządzanie jego terytorium, jego bezpieczeństwem morskim, ochroną środowiska morskiego, a przede wszystkim doprowadzimy do powrotu osób pochodzących z wysp Czagos - przekazał maurytyjski premier Pravind Jugnauth w specjalnie nagranym wystąpieniu zaprezentowanym w trakcie uroczystości.
Po ceremonii zorganizowano grilla na plaży.
Archipelag Czagos
W niewiążącej opinii Międzynarodowego Trybunału Karnego z 2019 r. stwierdzono, że Wielka Brytania bezprawnie podzieliła Mauritius, do którego administracyjnie należały wyspy Czagos. Dokonano tego jeszcze przed uniezależnieniem się Mauritiusa od brytyjskich rządów kolonialnych w 1968 roku.
Wielka Brytania podpisała w 1966 roku umowę pozwalającą USA na wykorzystanie jednego z atoli wysp Czagos - Diego Garcia do celów obronnych. Jugnauth wielokrotnie powtarzał, że odebranie władzy Brytyjczykom nie będzie miało wpływu na działalność bazy wojskowej. Budując ją, Brytyjczycy wysiedlili około 2 tys. osób w latach 60. i 70. Wielu przesiedleńców zamieszkało w Wielkiej Brytanii i przez lata walczyło w sądach o powrót na wyspy.
Mauritius to państwo wyspiarskie leżące na wschód od Madagaskaru w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego.
Autorka/Autor: pp/dap
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: USGS/NASA Landsat data/Orbital Horizon/Gallo Images/Getty Images