TVN24 | Świat

Premier w Budapeszcie: opozycja insynuuje, że chcemy doprowadzić do osłabienia Polski, Unii Europejskiej

TVN24 | Świat

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl
Morawiecki: opozycja próbuje insynuować nam, że próbujemy doprowadzić do osłabienia Polski, poprzez wyjście z Unii
Morawiecki: opozycja próbuje insynuować nam, że próbujemy doprowadzić do osłabienia Polski, poprzez wyjście z UniiTVN24
wideo 2/22
TVN24Morawiecki: opozycja próbuje insynuować nam, że próbujemy doprowadzić do osłabienia Polski, poprzez wyjście z Unii

Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie poruszył temat bieżących wydarzeń z Warszawy skupionych wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Opozycja próbuje insynuować nam, że chcemy doprowadzić do osłabienia Polski, Unii Europejskiej poprzez wyjście z Unii - powiedział. Powtórzył przy tym narrację rządu, według której wyrok TK o niezgodności unijnych traktatów z konstytucją, nie różni się od orzeczeń sądów konstytucyjnych innych państw. Redakcja Konkretu24 wyjaśniła, dlaczego taki przekaz jest fałszywy.

Premier Mateusz Morawiecki wyleciał we wtorek do Budapesztu, aby wziąć udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i obecnego w Budapeszcie prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego. Spotkanie organizowane jest w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 30 czerwca 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W stolicy Węgier premier wypowiedział się o wydarzeniach wokół prounijnych manifestacji w Polsce, które zapoczątkowane zostały po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ten w ubiegłym tygodniu stwierdził, że część przepisów Traktatu o Unii Europejskiej jest niezgodna z konstytucją. Na manifestacjach w wielu polskich miastach wyrażano głównie chęć pozostania we Wspólnocie.

Manifestacje po wyroku TK

Biedroń: W 2004 roku zdecydowaliśmy w 14 milionach głosów, że nasz wybór to Polska w UE
Biedroń: W 2004 roku zdecydowaliśmy w 14 milionach głosów, że nasz wybór to Polska w UEZDJĘCIA ORGANIZATORA/TVN24
wideo 2/20

- Nasza szanowna opozycja próbuje insynuować nam, że chcemy doprowadzić do osłabienia Polski, Unii Europejskiej poprzez wyjście z Unii. To jest oczywiście nie tylko fake news, to jest coś jeszcze gorszego, to jest po prostu kłamstwo wywoływane po to, żeby osłabić Unię Europejską - powiedział Morawiecki.

Według premiera wspomniane przez niego "kłamstwo opiera się o założenie takie zupełnie błędne, że ludzie nie potrafią przeczytać wyroków trybunałów konstytucyjnych innych państw członkowskich, które to wyroki były bardzo podobne do tego, jaki zapadł w polskim Trybunale Konstytucyjnym". 

Konkret24: Narracja władzy po wyroku TK: podobne orzeczenia były we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii... To nieprawda

- Ale my będziemy to podkreślać i cieszę się, że coraz więcej polityków zachodnich, mediów zachodnich, także kandydaci na prezydenta, nie tylko jeden we Francji w tych bardzo ważnych wyborach, które się zbliżają, dostrzegają to, co my mówimy głośno i co zresztą Trybunał Konstytucyjny w Polsce wcześniej wiele razy podkreślał - powiedział.

Pochlebnie o wyroku TK pisał między innymi prawicowy publicysta i kandydat na prezydenta Francji Eric Zemmour, a także szefowa skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl