Parlament Malty uchwalił małżeństwa homoseksualne. "To historyczne głosowanie"


Niemal jednogłośnie parlament Malty uchwalił w środę ustawę zezwalającą na zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Od trzech lat na wyspie dopuszczalne były cywilne związki, w tym homoseksualne.

Komentatorzy piszą o rewolucji w liczącym 430 tysięcy mieszkańców katolickim kraju, w którym rozwody dopuszczone są dopiero od 2011 roku, a aborcja pozostaje zakazana. Kościół katolicki był zdecydowanie przeciwny przyjęciu ustawy.

25. kraj świata dopuszczający małżeństwa homoseksualne

Jak podliczyła AFP, Malta stała się 25. krajem świata dopuszczającym małżeństwa homoseksualne i 15. w Europie.

- To historyczne głosowanie. Pokazuje ono, że nasza demokracja i nasze społeczeństwo osiągnęły pewien poziom dojrzałości i że możemy teraz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy równi - oświadczył po głosowaniu laburzystowski premier Joseph Muscat.

Mimo wewnątrzpartyjnych głosów sprzeciwu główna opozycyjna chrześcijańsko-demokratyczna Partia Nacjonalistyczna opowiedziała się za nową ustawą. Przeciw głosował tylko jeden z jej posłów, który tłumaczył, że sumienie nie pozwala mu poprzeć małżeństw homoseksualnych.

Nowa ustawa całkowicie zrównuje wszystkie małżeństwa w prawie do adopcji dzieci, choć praktycznie pary homoseksualne mogły to już robić na podstawie ustawy z 2014 roku.

Autor: kb/sk / Źródło: PAP