Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział postawienie w najbliższym czasie zespołu memorialnego w Kuropatach pod Mińskiem. W miejscu tym spoczywają tysiące ofiar represji stalinowskich.
- Poleciłem stworzyć odpowiedni memoriał, nie gigantyczny, nie twierdzę brzeską. Obecnie trwa konkurs. Zrobimy ten memoriał, być może będzie to coś w rodzaju niedużej kaplicy – oznajmił w piątek Alaksandr Łukaszenka w Grodnie przy granicy z Polską.
Prezydent zaznaczył przy tym, że wykorzystywanie tego tematu w celach politycznych jest niedopuszczalne.
- Dlaczego depczemy po kościach i robimy z tego politykę? – zapytał.
Miejsce oddawania czci
Łukaszenka nawiązał do sprawy planów budowy centrum biznesowego w miejscu, gdzie do 2014 roku istniała strefa ochronna i obowiązywał zakaz budowy. Od 20 lutego przedstawiciele opozycji i środowisk niezależnych prowadzili całodobowy protest, próbując nie dopuścić do prac budowlanych. Dołączyli do nich lokalni mieszkańcy. Ostatecznie inwestor wycofał się z budowy.
Według Łukaszenki sprawa ta została sztucznie rozdmuchana. - To nie miało żadnego związku z Kuropatami.(…) Wy żyjecie w Grodnie i myślicie: co to za władza, która dała biznesmenowi ziemię na cmentarzu?(…) A w rzeczywistości było zupełnie nie tak. Nigdy bym nie pozwolił budować czegokolwiek na tym terenie (tym bardziej, że za każdym razem jadę do pracy koło Kuropat) – powiedział prezydent.
I podkreślił: - Tam będzie memoriał. To będzie wspólne miejsce oddawania czci ludziom, którzy tam polegli.
250 tysięcy ofiar
Na terenie uroczyska w Kuropatach od lat 30. XX wieku aż do pierwszych miesięcy wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 roku NKWD rozstrzeliwało represjonowanych.
Według różnych szacunków w tamtejszych masowych grobach spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tysięcy ofiar, wśród nich są także Polacy.
Uroczysko w Kuropatach ma status państwowego zabytku, ale nie stworzono tam dotąd oficjalnego miejsca pamięci. Łukaszenka nigdy nie odwiedził Kuropat.
Autor: tas\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Andrej Kuzniecyk (CC)