TVN24 | Świat

Wirus polio w londyńskich ściekach

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
BBC, gov.uk
Szczepienia przeciw polio w Malawi
Reutera ArchiveSzczepienia przeciw polio w Malawi

Wirus wywołujący polio został wykryty w próbkach pobranych ze ścieków w Londynie - powiadomiły brytyjskie służby medyczne. Władze sanitarne Wielkiej Brytanii poinformowały o tym Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) ryzyko związane z wykryciem wirusa jest niewielkie, jednak rodzice powinni upewnić się, że ich dzieci są w pełni uodpornione na polio. – Większość populacji jest chroniona szczepieniami, które otrzymali w dzieciństwie, jednak w środowiskach o niskim poziomie wyszczepienia niektóre osoby pozostają zagrożone – powiedziała konsultantka UKHSA dr Vanessa Saliba.

BBC zwraca uwagę, że w Wielkiej Brytanii szczepienia przeciw polio przeprowadza się przy wykorzystaniu preparatów inaktywowanych w ramach rutynowego programu szczepień dla dzieci. W Londynie poziom wyszczepienia pierwszymi trzema dawkami (podawanymi przed ukończeniem pierwszego roku życia) wynosi 86 procent i jest niższy niż w pozostałej części kraju, gdzie sięga ponad 90 procent.

Wirus polio w londyńskich ściekach

Jak przekazała UKHSA wirus, który wykryto w próbkach pobranych w ciągu ostatnich czterech miesięcy, pochodzi prawdopodobnie od osoby, która w niedawnym czasie przyjęła żywą, doustną szczepionkę przeciwko wirusowi poza terytorium Wielkiej Brytanii (w kraju tym od 2004 roku nie stosuje się tego typu szczepień). Po wydaleniu wirusa z jelit jego ślady zostały wykryte w ściekach.

Według BBC w rzadkich przypadkach taka forma wirusa może dostać się do organizmu innej osoby i tam mutować. Choć jest słabsza od podstawowego wariantu, forma taka może wciąż prowadzić do poważnych powikłań u osób niezaszczepionych, w tym paraliżu.

W ramach badania ścieków każdego roku wykrywa się niewielką ilość wirusa, jednak – jak wskazuje BBC – po raz pierwszy wykryto skupisko genetycznie spokrewnionych próbek w odstępie kilku miesięcy. Urzędnicy brytyjskich służb sanitarnych twierdzą, że takie odkrycie może świadczyć o tym, że w Londynie doszło do rozprzestrzenienia wirusa wśród spokrewnionych osób. Dotychczas w Wielkiej Brytanii nie wykryto jednak nowych przypadków polio oraz nie zgłoszono rzadkich, ale poważnych objawów choroby.

Jak podają brytyjskie służby sanitarne, ostatni przypadek dzikiego wirusa potwierdzono w tym kraju w 1984 roku, a w 2003 roku Wielka Brytania została uznana za kraj wolny od polio.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kg

Źródło: BBC, gov.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości