Litwa: polskie nazwiska nadal zakazane

 
Czy Polacy mieszkający na Litwie będą mogli zapisywać swoje nazwiska w ojczystym języku?Archiwum TVN24

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Sejm Litwy nie omówi we wtorek projektu ustawy o pisowni nazwisk. Ten punkt obrad władze parlamentu wycofały ostatniej chwili.

Litewski parlament miał we wtorek rozpocząć omawianie projektu ustawy zezwalającej na zapis imion i nazwisk w paszporcie nie tylko w języku litewskim, lecz także w innych językach, opartych na alfabecie łacińskim, m.in. w polskim.

Projekt miał przedstawiać premier Andrius Kubilius, który ostatnio niejednokrotnie powtarzał, że problem pisowni nazwisk polskich należy rozstrzygnąć jak najszybciej - już podczas wiosennej sesji parlamentu.

Zgodny czy niezgodny z konstytucją?

Rządowy projekt, który zadowala polską mniejszość, ma jednak w Sejmie wielu przeciwników, m.in. w partii konserwatywnej Kubiliusa, którzy twierdzą, że jest on sprzeczny z konstytucją.

Dlatego też we wtorek w Sejmie miał być przedstawiony alternatywny projekt ustawy o pisowni nazwisk, przygotowany przez konserwatywnych posłów z partii Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokrataci Gintarasa Songailę i Rytisa Kupczinskasa. Został jednak wycofany spod obrad. Jak twierdzą autorzy tego projektu, jest on zgodny z ustawą zasadniczą.

"Nie ma chęci zmian"

Zdaniem posła Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Michała Mackiewicza, takie zachowanie się Sejmu świadczy o tym, że na Litwie nie ma woli politycznej, by rozstrzygnąć kwestię pisowni nazwisk polskich. - Deklaracje władz, że wkrótce sprawa pisowni nazwisk będzie zamknięta, są jedynie obiecankami, grą polityczną - ocenił Mackiewicz.

Jak dodał poseł, w najbliższym czasie ma być przygotowany kolejny projekt ustawy o pisowni nazwisk.

Językowy problem od lat

Kwestia nazwisk polskich na Litwie jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich. Wprowadzenie pisowni nazwisk polskich na Litwie i litewskich w Polsce z użyciem wszystkich znaków diakrytycznych przewiduje traktat polsko-litewski z 1994 roku.

Jesienią ubiegłego roku Sąd Konstytucyjny orzekł, że obywatele Litwy narodowości nielitewskiej, w tym Polacy, w paszportach mogą mieć zapisane nazwiska w formie oryginalnej, ale nie na pierwszej stronie dokumentu, tylko na dalszych stronach, jako zapis pomocniczy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24