Członkowie greckiej ekipy ratunkowej zginęli w wypadku drogowym w Libii

Autor:
lukl,ks/kab,ft
Źródło:
Reuters, PAP
Liczba ofiar powodzi w Libii jest liczona w tysiącach
Liczba ofiar powodzi w Libii jest liczona w tysiącach
Paweł Szot/Fakty TVN
Paweł Szot/Fakty TVNLiczba ofiar powodzi w Libii jest liczona w tysiącach

W dotkniętej powodziami Libii w niedzielę w wypadku drogowym zginęło pięciu członków greckiej ekipy ratunkowej - przekazał w poniedziałkowym oświadczeniu minister obrony Grecji Nikos Dendias. We wcześniejszych informacjach grecka armia podawała liczbę trzech ofiar śmiertelnych, a libijskie władze kontrolujące wschodnią część kraju mówiły o czterech.

Grecy mieli brać udział w akcjach pomocy po niszczycielskich powodziach w Libii. "Przewożący 19-osobowy grecki zespół autobus był w drodze z Bengazi do oddalonej o 300 km na wschód Derny, kiedy zderzył się czołowo z ciężarówką, w wyniku czego oba pojazdy stanęły w płomieniach" - napisał portal dziennika "Kathimerini", powołując się na greckie wojsko.

Według źródeł dyplomatycznych dziennika, w greckiej drużynie ratowniczej wysłanej na pomoc zniszczonej w powodziach Libii znajdowało się 16 osób, którym towarzyszyło trzech tłumaczy. W chwili wypadku byli w drodze na miejsce spotkania misji humanitarnych z kilku innych krajów, w tym z Turcji, Francji, Włoch i Egiptu.

Minister obrony Grecji Nikos Dendias przekazał w poniedziałkowym komunikacie, że zginęło pięciu członków misji. Dendias ogłosił trzy dni żałoby w greckich siłach zbrojnych.

Wypadek miał miejsce w LibiiEPA/STR

Początkowo władze kontrolujące wschodnią część kraju informowały o czterech ofiarach śmiertelnych, a minister zdrowia wschodniej Libii Otman Abdeldżalil na konferencji prasowej mówił, że 15 osób zostało rannych, w tym siedem ciężko. W nocy z niedzieli na poniedziałek grecka armia donosiła, że zginęło trzech członków greckiej ekipy ratunkowej, a dwóch uważa się za zaginionych.

Powodzie w Libii

Powodzie w Libii, wywołane opadami i pęknięciem zapór, spowodowały śmierć ponad 11 tysięcy osób, a tysiące ludzi uznaje się za zaginione. Według lokalnych władz liczba zabitych może sięgnąć nawet 20 tysięcy. Kataklizm najbardziej dotknął miasto Derna.

Katastrofalne opady nad północną LibiąPAP

Libia po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku pogrążyła się w trwającym do dziś chaosie. Rząd w Trypolisie nie panuje nad całością terytorium kraju, które podzielony jest przez zwalczające się ośrodki władzy i liczne ugrupowania zbrojne. Rząd ten nie kontroluje wschodniej części Libii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:lukl,ks/kab,ft

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STRINGER

Pozostałe wiadomości