Wybuch w Bejrucie zniszczył główny magazyn zboża. Zapasy wystarczą obecnie na "nieco mniej niż miesiąc"

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Władze poinformowały w środę, że wtorkowa eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem. Mimo to władze uspokajają, że krajowi nie grozi brak chleba i mąki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zapasy zboża wystarczą obecnie na "nieco mniej niż miesiąc" - powiedział Agencji Reutera libański minister gospodarki i handlu Raoul Nehme. Dodał, że dla zapewnienia bezpiecznych dostaw żywności Liban potrzebuje co najmniej trzymiesięcznego zapasu i trwają poszukiwania innych miejsc magazynowania ziarna.

Pospieszył jednak z uspokajającym przesłaniem. - Mamy wystarczająco dużo zapasów i zmierzających do nas statków, by zabezpieczyć długoterminowe potrzeby Libanu - mówił, zapewniając, że krajowi nie grozi brak chleba i mąki.

Silos zbożowy w Bejrucie mógł przechowywać 120 tysięcy ton zboża

Potężna eksplozja wstrząsnęła we wtorek późnym popołudniem Bejrutem, powodując śmierć co najmniej 113 osób i raniąc około 4 tysiące. Jako przyczynę podaje się pożar składowanych w porcie niebezpiecznych chemikaliów. Wybuch spowodował olbrzymie zniszczenia i zablokował działanie głównego libańskiego portu, przez który przechodzi większość importu do tego kraju. Gospodarka Libanu już przed wybuchem znajdowała się w kryzysie, który utrudniał sprowadzanie ziarna - ocenia Reuters.

CZYTAJ TAKŻE: Czym jest saletra amonowa? >>>

Silos zbożowy w Bejrucie mógł przechowywać 120 tysięcy ton zboża - przekazał Ahmed Tamer, dyrektor portu w Trypolisie, drugiego pod względem wielkości w kraju. Port ten nie jest wyposażony w infrastrukturę do przechowywania zboża, ale pszenica może być transportowana do znajdujących się dwa kilometry od niego magazynów - uzupełnił. - Pragnę zapewnić wszystkich Libańczyków, że jesteśmy w stanie przyjąć statki (ze zbożem - red.) - uspokajał Tamer.

W momencie wybuchu w bejruckim silosie znajdowało się nie więcej niż 15 tys. ton pszenicy, ponieważ ładunki niektórych statków były kierowane bezpośrednio do odbiorców - tłumaczył w lokalnej gazecie szef związku importerów pszenicy Ahmed Hatti. Według niego przechowywane w kraju rezerwy mąki wystarczą na pokrycie krajowego zapotrzebowania przez półtora miesiąca, a cztery statki przewożące łącznie 28 tys. ton pszenicy oczekują na zawinięcie do portu.

Władze próbują skierować do portu w Trypolisie cztery statki transportujące 25 tysięcy ton mąki

Minister Nehme zapowiedział w libańskiej telewizji, że władze próbują natychmiast skierować do portu w Trypolisie cztery statki transportujące 25 tys. ton mąki.

Operator egipskiego statku, który w momencie wybuchu rozładowywał w porcie w Bejrucie 5 tys. ton pochodzącej z Ukrainy pszenicy, oświadczył w środę, że przewożony ładunek jest "w dobrym stanie". W wybuchu poważnie ucierpiało jednak dwóch syryjskich członków załogi statku, a inni odnieśli mniejsze obrażenia.

Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: