"BBC przerywa swoje programy". Moment, gdy ogłoszono śmierć królowej

Autor:
akw/kab
Źródło:
BBC

To BBC z Londynu. Pałac Buckingham ogłosił śmierć Jej Wysokości królowej Elżbiety II - usłyszeli widzowie brytyjskiej telewizji BBC o godzinie 18.30. To wtedy rodzina królewska oficjalnie ogłosiła, że Wielka Brytania została bez królowej. BBC ogłosiła smutne wieści - według protokołu operacji "London Bridge" - jako pierwsza telewizja.

O śmierci królowej Elżbiety redakcja BBC poinformowała na antenie o godzinie 18.30 (19.30 czasu polskiego). Najnowsze wiadomości przedstawiał wtedy - pracujący w redakcji BBC od 1984 roku - walijski dziennikarz i prezenter, 61-letni Huw Edwards. Wiadomość ta pokazała się jednocześnie na wszystkich kanałach BBC.

"BBC przerywa swoje programy, aby przekazać ważne ogłoszenie" - usłyszeli widzowie, widząc czarno-białą planszę z napisem "Wiadomości".

- To BBC z Londynu. Pałac Buckingham ogłosił śmierć Jej Wysokości królowej Elżbiety II. Pałac wydał oświadczenie: "Królowa zmarła w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu". Telewizja BBC nadaje program specjalny na temat śmierci Jej Wysokości królowej - powiedział Edwards. 

Po tych słowach na ekranach widzów pojawiła się czarna plansza, po czym herb Wielkiej Brytanii, a następnie fotografia królowej. Wybrzmiał też państwowy hymn.

Po tym Edwards ponownie, dwukrotnie, odczytał oświadczenie Pałacu Buckingham. Dziennikarz w tamtym momencie miał na sobie czarny garnitur, białą koszulę i czarny krawat - zgodnie z obowiązującymi na antenie ustaleniami na wypadek śmierci członka rodziny królewskiej.

Ustalenie tonu ramówki w tym dniu było dużym testem dla nowej szefowej BBC News Deborah Turnes, która rozpoczęła pracę w redakcji w poniedziałek.

Po informacji o śmierci królowej strony internetowe BBC zmieniły motyw na czarny i minimalistyczny, z portretem królowej na stronie głównej. Sama forma ogłoszenia była znana dziennikarzom brytyjskiej stacji i prawdopodobnie wielokrotnie ćwiczona. Jest ona bowiem zawarta w planie operacji zwanej "London Bridge".

>> Rok temu ujawniono plany na wypadek śmierci królowej, znane jako "Operacja London Bridge"

Autor:akw/kab

Źródło: BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości