Światowi przywódcy żegnają królową Elżbietę II. "Była powszechnie podziwiana za swoją łaskę, godność i oddanie"

Źródło:
PAP, Reuters
Świat żegna królową Elżbietę II
Świat żegna królową Elżbietę IITVN24
wideo 2/9
Świat żegna królową Elżbietę IITVN24

Wielu światowych przywódców złożyło kondolencje rodzinie królewskiej z powodu śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat.

"Nasze myśli są z rodziną królewską i wszystkimi, którzy opłakują królową Elżbietę II w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Kiedyś nazywana Elżbietą Niezłomną, swoją służbą i zaangażowaniem zawsze ukazywała nam znaczenie trwałych wartości we współczesnym świecie" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na Twitterze.

Nie żyje królowa Elżbieta II

"Niezwykłe panowanie królowej Elżbiety II przypadło w czasie kluczowych wydarzeń XX i XXI wieku. UE składa hołd jej wyjątkowemu wkładowi w budowanie pokoju i pojednania. Jej strata będzie odczuwalna na całym świecie, myślami jesteśmy z jej rodziną i mieszkańcami Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"Niewielu ukształtowało globalną historię tak, jak Jej Wysokość Królowa Elżbieta II. Jej niezłomne zaangażowanie w służbę było przykładem dla wszystkich. Świat opłakuje ją w Wielkiej Brytanii i poza nią. Była naprawdę królową Elżbietą Wielką. Niech spoczywa w pokoju" - napisała szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Papież Franciszek - jak podała Agencja Reutera - przekazał, że jest głęboko zasmucony z powodu śmierci Elżbiety II.

- Królowa Elżbieta II była skałą, na której współczesna Wielka Brytania została zbudowana. Pod jej rządami nasz kraj rozwinął się i rozkwitł. Wielka Brytania jest dziś tak wspaniałym krajem, jakim jest, dzięki niej - oświadczyła brytyjska premier Liz Truss w przemówieniu wygłoszonym na Downing Street.

"Królowa Elżbieta II była mężem stanu o niedoścignionej godności"

Królowa Elżbieta II była więcej niż królową, zdefiniowała całą epokę - przekazał w czwartek w oświadczeniu kondolencyjnym prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, była ona pierwszym brytyjskim monarchą, z którym ludzie na całym świecie czuli osobistą więź.

"Królowa Elżbieta II była mężem stanu o niedoścignionej godności i stałości, która pogłębiła fundamentalny sojuszu między Zjednoczonym Królestwem i Stanami Zjednoczonymi. Pomogła uczynić naszą relację specjalną" - podano w oświadczeniu prezydenta Bidena i jego żony Jill. "W świecie ciągłej zmiany, ona była źródłem pociechy i dumy dla pokoleń Brytyjczyków, z których wielu nigdy nie znało swojego kraju bez niej" - dodano.

Jak dodali Bidenowie, Elżbieta była "pierwszym brytyjskim monarchą, z którą ludzie na całym świecie odczuwali osobistą więź - niezależnie od tego, czy słyszeli ją w radio jako młodą księżną (...) zbierali się przed telewizorami, by obejrzeć jej koronację, czy oglądali jej ostatnią przemowę bożonarodzeniową na swoich telefonach". Jak przypomniał Biden, królowa spotkała się z 14 prezydentami USA, zaś on sam po raz pierwszy poznał ją w 1982 roku w ramach delegacji Senatu USA.

"W nadchodzących latach patrzymy z nadzieją na kontynuację bliskiej przyjaźni z królem i królową" - czytamy w oświadczeniu.

Brytyjczycy żegnają królową
Brytyjczycy żegnają królową TVN24

"Przez ponad 70 lat ucieleśniała ciągłość i jedność narodu brytyjskiego"

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oddał w czwartek hołd "łasce, godności i oddaniu" Elżbiety II, która, jego zdaniem "swoją obecnością wprowadzała spokój podczas dziesięcioleci daleko idących zmian".

"Królowa była powszechnie podziwiana za swoją łaskę, godność i oddanie na całym świecie. Jej obecność była kojąca podczas dziesięcioleci daleko idących zmian, w tym dekolonizacji w Afryce i Azji" - napisał Guterres w oświadczeniu.

Hołd królowej Elżbiecie II oddał także prezydent Francji Emmanuel Macron, nazywając ją "przyjaciółką Francji", która "ucieleśniała ciągłość i jedność narodu". "Jej Wysokość Królowa Elżbieta II przez ponad 70 lat ucieleśniała ciągłość i jedność narodu brytyjskiego. Zapamiętam ją jako przyjaciółkę Francji, królową serc, która na zawsze naznaczyła swój kraj i swoje stulecie” – napisał na Twitterze prezydent Macron.

"Z ciężkim sercem dowiadujemy się o odejściu najdłużej panującej monarchini Kanady, Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Była stałą obecnością w naszym życiu, a jej służba Kanadyjczykom pozostanie na zawsze ważną częścią historii naszego kraju" - napisał na Twitterze premier Kanady Justin Trudeau.

"Spoglądamy wstecz na jej życie i panowanie, które trwało tak wiele dekad, Kanadyjczycy będą zawsze pamiętać i cenić mądrość, współczucie i ciepło Jej Wysokości" - dodał szef kanadyjskiego rządu, składając kondolencje członkom rodziny królewskiej.

Kondolencje złożyli też polscy przywódcy: prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Premier Japonii: królowa Elżbieta II współtworzyła mocne relacje

Królowa Elżbieta II wniosła "wielki wkład" w umocnienie więzi Japonii z Wielką Brytanią, powiedział w piątek premier Fumio Kishida, dodając, że jej śmierć jest wielką stratą dla społeczności międzynarodowej.

"Rząd Japonii składa serdeczne kondolencje brytyjskiej rodzinie królewskiej, brytyjskiemu rządowi i narodowi brytyjskiemu" - powiedział premier Japonii cytowany przez agencję Reutera. "Jestem głęboko zasmucony wiadomością o jej odejściu" - dodał japoński polityk.

Premier Indii wspomina niezwykły gest Elżbiety II

"Miałem niezapomniane spotkania z Jej Wysokością Królową Elżbietą II podczas moich wizyt w Wielkiej Brytanii w 2015 i 2018 roku. Nigdy nie zapomnę jej ciepła i życzliwości" - napisał premier Indii Narendra Modi na Twitterze. "Na jednym ze spotkań pokazała mi chustkę, którą Mahatma Gandhi podarował jej na ślub" - napisał Modi.

Chustka, o której wspomniał indyjski premier, to ręcznie tkana bawełniana koronka, która została wysłana przez Mahatmę Gandhiego jako prezent na ślub królowej Elżbiety z księciem Filipem w listopadzie 1947 roku. "Uosabiała godność i przyzwoitość w życiu publicznym" - napisał premier.

"Królowa Elżbieta II była kobietą, która ukształtowała stulecie"

Kondolencje brytyjskiej rodzinie królewskiej po śmierci Elżbiety II złożył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

"Królowa Elżbieta II była kobietą, która ukształtowała stulecie. Uczestniczyła w historii współczesnej i sama ją współtworzyła. Jej Wysokość cieszyła się najwyższym szacunkiem i uznaniem na całym świecie" – napisał Steinmeier do rodziny królewskiej, o czym poinformował rzecznik prezydenta.

Kanclerz Olaf Scholz napisał na Twitterze: "Opłakujemy królową Elżbietę II, która była wzorem do naśladowania i inspiracją dla milionów, w tym tutaj - w Niemczech. Jej zaangażowanie w pojednanie niemiecko-brytyjskie po okropnościach II wojny światowej nie zostanie zapomniane. Będzie nam brakowało jej wspaniałego poczucia humoru". 

"Będziemy za nią bardzo tęsknić"

"W naszych wspomnieniach (Elżbieta II) pozostanie jako ta, która w czasie swojego panowania wykazywała się odwagą, godnością i poświęceniem" - oświadczyli w czwartek, na wieść o śmierci Elżbiety II, król i królowa Belgów, Filip I i Matylda.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jej Królewskiej Wysokości Królowej Elżbiety II. Była to wybitna osobowość. Zawsze będziemy mile wspominać tę Wielką Damę, która przez całe swoje panowanie wykazywała się odwagą, godnością i oddaniem. Każde z naszych spotkań pozostanie na zawsze wyryte w naszej pamięci. Zjednoczone Królestwo traci wyjątkową monarchinię, która wywarła głęboki wpływ na historię. Składamy najszczersze kondolencje Rodzinie Królewskiej i mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Niech spoczywa w pokoju u boku ukochanego męża" - napisali Filip i Matylda w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

"Wszyscy jesteście w naszych sercach i myślach. Będziemy za nią bardzo tęsknić" - napisał król Hiszpanii Filip w wysłanym telegramie z kondolencjami do brytyjskiej rodziny królewskiej.

Monarchini zmarła na zamku Balmoral

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat - przekazał Pałac Buckingham. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

Stan zdrowia królowej pogorszył się w środę - wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że ze względu na zalecenie lekarzy, by odpocząć, odwołała ona zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady. Wczesnym popołudniem przekazano, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy w związku z tym, że są oni zaniepokojeni jej stanem zdrowia.

Brytyjska rodzina królewskaReuters/PAP

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Lisa Sheridan/Studio Lisa/Getty Images

Tagi:
Raporty: