Dowódca sił NATO: sytuacja w Kosowie pozostaje bardzo niestabilna, nawet błahe wydarzenie może być zapalnikiem

Źródło:
PAP
Kosowo, Prisztina, wideo archiwalne
Kosowo, Prisztina, wideo archiwalne
Reuters Archive
Kosowo, Prisztina, wideo archiwalneReuters Archive

Sytuacja w Kosowie, chociaż nieco się uspokoiła, nadal pozostaje bardzo niestabilna – ocenił Angelo Michele Ristuccia dowódca sił pokojowych NATO w Kosowie (KFOR). Mówiąc o misji żołnierzy sił pokojowych NATO w Kosowie dodał, że ich praca przypomina "ciągle zarządzanie kryzysowe".

- Obawiam się, że nawet najbardziej błahe wydarzenie może zaognić sytuację - ocenił w środę Angelo Michele Ristuccia dowódca sił pokojowych NATO w Kosowie (KFOR). - Napięcie, wynikające z mnogości nierozwiązanych spraw, utrzymuje się. Jeśli mielibyśmy postawić diagnozę na temat tego, co się dzieje, powiedziałbym, że największy wpływ na negatywną sytuację ma brak zaufania pomiędzy stronami. Oznacza to też, że w grę nie wchodzi rozwiązanie militarne, a polityczne - zaznaczył Ristuccia.

Mówiąc o misji żołnierzy sił pokojowych NATO w Kosowie dodał, że ich praca przypomina "ciągle zarządzanie kryzysowe".

Siły KFOR w Kosowie Facebook/Kosovo Force - KFOR

Oddziały NATO - po majowych starciach z protestującymi na północy Kosowa Serbami - zwiększyły swoje siły do 4,5 tys. żołnierzy. KFOR stacjonuje w Kosowie od zakończenia wojny pomiędzy albańskimi partyzantami a siłami serbskimi z lat 1998–1999.

We wtorek kosowska policja odkryła w większościowo serbskim mieście Zveczan na północy kraju niewielki arsenał broni ukryty w jednym z domów. Znaleziono tam m.in. karabiny automatyczne, granaty ręczne i amunicję. W czerwcu w tym samym mieście zatrzymano przewożone samochodem "ogromne ilości" broni i amunicji.

Napięcia na obszarach północnego Kosowa

W poniedziałek prezydent Kosowa Vjosa Osmani ostrzegła przed "planem prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia (polegającym na) wprowadzeniu na Bałkanach scenariusza wzorowanego na polityce prezydenta Rosji Władimira Putina".

- Nie ma tygodnia, żeby ktoś z Serbii nie strzelał do kosowskich policjantów na terytorium Kosowa. Belgrad realizuje plan, który w 2014 roku przeciwko Ukrainie zaczął wdrażać Putin - zwróciła uwagę kosowska prezydent.

Siły KFOR w Kosowie Facebook/Kosovo Force - KFOR

Zamieszki w Kosowie

Do wzrostu napięć na zamieszkanych przez większość serbską obszarach północnego Kosowa doszło pod koniec maja, gdy Serbowie sprzeciwili się objęciu stanowisk burmistrzów większościowo serbskich miast przez albańskich polityków, wyłonionych w zbojkotowanych przez Serbów wyborach lokalnych. W Zveczanie doszło wtedy do starć Serbów z żołnierzami KFOR. W zamieszkach rannych zostało kilkadziesiąt osób z obu stron.

W reakcji na te wydarzenia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skierował do Kosowa dodatkowych 700 żołnierzy Sojuszu. Dialog pomiędzy stronami próbują przywrócić przedstawiciele UE i USA, prowadząc regularnie rozmowy z liderami Serbii i Kosowa.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Kosovo Force - KFOR