TVN24 | Świat

"Włochy strefy chronionej". Ograniczenia dla 60 milionów ludzi

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Rząd wprowadza zakaz zgromadzeń w całym kraju w związku z szerzeniem się koronawirusa – ogłosił w poniedziałek wieczorem premier Włoch Giuseppe Conte. Szkoły i uniwersytety będą zamknięte do 3 kwietnia. Kontroli zostanie poddany też napływ osób z zagranicy.

Rozporządzenie, zapowiedziane przez szefa włoskiego rządu, wchodzi w życie we wtorek rano i dotyczy całej 60-milionowej ludności kraju.

Zawieszone zostały wszystkie imprezy sportowe we Włoszech>>>.

Na całym terytorium możliwe będzie przemieszczanie się wyłącznie z powodu pracy, zdrowia i innych pilnych potrzeb.

"Będziemy kontrolować napływ do Włoch"

- Nie będzie więcej czerwonej strefy, nie będzie strefy jeden i dwa. Będą jedne Włochy, Włochy strefy chronionej - wyjaśnił szef rządu. - Dodajemy także zakaz zgromadzeń i skupisk na powietrzu i w lokalach – podkreślił. - Obywatele włoscy będą podróżować tak jak dotąd, ale będziemy kontrolować napływ do Włoch - oświadczył Giuseppe Conte.

- Jako rząd podjęliśmy nowe decyzje, jesteśmy świadomi tego, jak trudno jest zmienić wszystkie nasze przyzwyczajenia. Rozumiemy rodziny, młodzież. To przyzwyczajenia, które rozsądnie, z czasem, w świetle naszych zaleceń mogą zostać zmienione, ale czasu nie ma – wyjaśnił. - Jest istotny wzrost zarażeń i zgonów - zaznaczył premier.

Policyjne kontrole osób wjeżdżających do Mediolanu rozpoczęły się w poniedziałek późnym wieczorem. Patrole zatrzymują samochody, pytają o cel przyjazdu i proszą o wypełnienie oświadczeń. Ich wiarygodność ma być potem sprawdzana.

Szturm na sklepy

Na słowa premiera Włosi zareagowali szturmem na całodobowe sklepy w Rzymie, Neapolu, Palermo i w innych miastach. W reakcji z kolei na masowe wykupywanie żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby, kancelaria premiera Contego zapewniła, że wszystkie sklepy spożywcze będą otwarte, a dostawy zagwarantowane. Jak podkreślono, można będzie zawsze robić zakupy, a wprowadzenie ograniczenia poruszania się ich nie dotyczy.

Polski konsulat poinformował na Twitterze w poniedziałek wieczorem, że "włoski rząd zadecydował o rozszerzeniu dekretu dotyczącego strefy tak zwanego ograniczonego ruchu na teren całego kraju". "Przepisy obowiązują do 3 kwietnia br. Władze zalecają bezwzględne stosowanie się do przepisów" - dodano.

Najnowszy bilans koronawirusa we Włoszech - podany w poniedziałek wieczorem - to 463 zmarłych i ponad 9 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażeń.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: