We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 760 osób zakażonych koronawirusem, a łączny bilans ofiar śmiertelnych wzrósł tym samym do 13 915. Zanotowano około 2400 nowych przypadków zakażenia SARS CoV-2. Od początku kryzysu zdiagnozowano go u ponad 115 tysięcy osób.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Zakażone w całym kraju są obecnie 83 tysiące osób. Dotąd wyleczono około 18 tysięcy osób, o 1431 więcej niż w środę.
Dane przekazał w czwartek szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli. Podkreślił, że 61 procent wszystkich zakażonych przebywa w domowej izolacji bez żadnych objawów albo tylko z lekkimi.
KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>
Zaznaczył, że zmniejsza się liczba osób hospitalizowanych. - Poczynając od 27 marca obserwujemy spadek osób przyjmowanych do szpitali, także na intensywną terapię - oświadczył Borrelli. Podał, że w ciągu ostatniej doby przyjęto na takie oddziały 18 osób. Jego zdaniem sytuacja pod tym względem się stabilizuje.
- Nie potrafię powiedzieć, czy zaczęliśmy tendencję spadkową. Powtarzam, że musimy utrzymać kroki w walce z epidemią, pilnować naszych zachowań - oznajmił Borrelli. Ostrzegł, że niewiele trzeba, aby wróciła fala zakażeń.
Zmarło 69 lekarzy
Krajowa federacja lekarska poinformowała w czwartek że od początku epidemii zmarło we Włoszech 69 lekarzy zakażonych koronawirusem.
Liczba zakażonych pracowników służby zdrowia przekroczyła 10 tysięcy. Lekarze, jak poinformowała ich federacja, stanowią jedną piątą wszystkich zakażonych pracowników służby zdrowia. Wiele ciężko chorych osób z personelu lekarskiego przebywa na oddziałach reanimacji.
Siódmy przypadek koronawirusa w Watykanie
Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało w czwartek o siódmym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Watykanie. W komunikacie przekazanym dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni napisał, że zakażony jest świecki pracownik. Przebywa w izolacji od połowy marca, gdy potwierdzono obecność wirusa u jego żony, zatrudnionej we włoskim szpitalu.
Jednocześnie Bruni ogłosił, że urzędy i dykasterie Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego kontynuują jedynie niezbędną, obowiązkową i nieodraczalną działalność, stosując w możliwie największym stopniu odpowiednie kroki. Obejmują one, dodał rzecznik Watykanu, pracę zdalną i zmianową po to, by chronić zdrowie pracowników.
Wcześniej Watykan podał, że wykonano tam 170 testów na obecność koronawirusa. Według mediów papież Franciszek został zbadany dwa razy, także wtedy, gdy okazało się, że zakażony jest włoski ksiądz, mieszkający w Domu Świętej Marty, a więc tam, gdzie i głowa Kościoła katolickiego. W obu przypadkach test był negatywny - zaznaczyła prasa.
Premier Włoch Giuseppe Conte podpisał w środę dekret o przedłużeniu restrykcji i ograniczeń w poruszaniu się do 13 kwietnia z powodu epidemii. Dalej obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu, a szkoły pozostaną zamknięte.
Autorka/Autor: js//now
Źródło: PAP