"Niewiarygodnie trudny rok" i 125 tysięcy zmarłych. Zbliża się rocznica pierwszego lockdownu w Wielkiej Brytanii

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Brytyjczycy upamiętnią osoby, które zmarły z powodu koronawirusa. 23 marca minie rok od ogłoszenia przez premiera Borisa Johnsona pierwszego lockdownu z powodu pandemii COVID-19. Od drugiej połowy stycznia w Wielkiej Brytanii liczba nowych zgonów, podobnie jak zakażeń, wyraźnie spada.

W ramach upamiętnienia 23 marca w południe w całym kraju nastanie minuta ciszy, a organizatorzy zachęcają, by o godzinie 20 wyjść przed domy ze świecami lub światełkami. Dodatkowo specjalnie podświetlone zostaną najważniejsze budynki i obiekty w kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Upamiętnienie jest inicjatywą organizacji charytatywnej Marie Curie, która zajmuje się opieką paliatywną, ale poparli ją i zapowiedzieli już swój udział premier Boris Johnson, lider opozycji Keir Starmer, szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon i szef rządu Walii Mark Drakeford.

Szef brytyjskiego rządu oświadczył w sobotę, że "to był niewiarygodnie trudny rok dla naszego kraju". - Myślami jestem ze wszystkimi, którzy stracili bliskich, i z tymi, którzy nie mogli oddać im hołdu w sposób, jakiego by sobie życzyli. Ponieważ nadal czynimy postępy w walce z wirusem, chcę podziękować ludziom za poświęcenie, którego dokonują, i mam nadzieję, że będą się mogli ponownie spotkać z bliskimi, gdy ograniczenia zostaną ostrożnie złagodzone - dodał premier Wielkiej Brytanii.

125 tysięcy zmarłych

Gdy 23 marca 2020 roku szef rządu ogłaszał wprowadzenie lockdownu, liczba zmarłych z powodu COVID-19 wynosiła w Wielkiej Brytanii 335. Obecnie jest to 125 464, co jest najwyższym bilansem w Europie i piątym na świecie.

Od drugiej połowy stycznia liczba nowych zgonów, podobnie jak zakażeń, wyraźnie spada. W sobotę poinformowano, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 121 zgonów w związku z COVID-19, a średnia z ostatnich siedmiu dni to 149. Dla porównania - od 9 stycznia przez 22 kolejne dni każdego dnia było co najmniej tysiąc zmarłych, a w najtragiczniejszym dniu od początku epidemii, 20 stycznia, zarejestrowano 1820 zgonów.

Koronawirus w Wielkiej BrytaniiShutterstock

W sobotę poinformowano o wykryciu 5534 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku marca dobowe bilanse mieszczą się w przedziale 4700-6800, co jest znacznym spadkiem w porównaniu z sytuacją z początku stycznia. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4 253 820 zakażeń, co również jest piątą najwyższą liczbą na świecie.

Do piątku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało prawie 23,7 miliona osób, a drugą - 1,53 miliona.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości