Główny doradca prezydenta USA ostrzega przed nowym wariantem koronawirusa

Autor:
asty,
karol
Źródło:
PAP

Główny doradca medyczny prezydenta USA ostrzega, że w przypadku dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa, wcześniej czy później pojawi się wariant, który będzie jeszcze bardziej problematyczny niż Delta. Dr Anthony Fauci twierdzi, że szczepionki mogą okazać się nieskuteczne wobec nowych mutacji.

- Istnieje niebezpieczeństwo, że powstanie mutacja, przed którą nie będą chronić obecnie dostępne szczepionki - powiedział w ekspert w niedzielę.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Jeśli pozwolicie, by wirus rozprzestrzeniał się bez przeszkód, to prawdopodobnie wcześniej czy później otrzymacie wariant, który będzie jeszcze bardziej problematyczny niż Delta - podkreślił Fauci w rozmowie ze stacją NBC.

Fauci zaleca szczepienie

Jego zdaniem konieczne jest przejęcie pełnej kontroli nad pandemią, a najlepszą drogą do tego są szczepienia. Już wcześniej Fauci ostrzegał, by przygotować się na pogorszenie sytuacji. Tłumaczył, że w USA około 100 milionów uprawionych do szczepień nie przyjęło żadnej dawki preparatu przeciw COVID-19.

USA stoją obecnie w obliczu gwałtownego wzrostu epidemii, spowodowanej wariantem Delta. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore średnia dzienna nowych przypadków wirusa COVID-19 w USA przekroczyła już 100 tys. Jest ich najwięcej od prawie sześciu miesięcy.

Amerykańskie firmy wprowadzają obowiązkowe szczepienia

Amerykańskie media informowały w ubiegłym tygodniu, że liczba szczepień w USA zaczęła rosnąć. Stało się to za sprawą m.in. wprowadzania obowiązków szczepień przez największych pracodawców. Do właścicieli prywatnych firm, aby wprowadzili w nich wymóg szczepienia, zwrócił się gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Według Białego Domu miniony tydzień był pod tym względem najlepszy od niemal dwóch miesięcy.

- Miniony tydzień był naszym najlepszym od początku czerwca jeśli chodzi o liczbę pierwszych zastrzyków - poinformował w niedzielę szef personelu Białego Domu Ron Klain. Według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, do punktów szczepień w ciągu ostatnich 7 dni zgłaszało się niemal 400 tysięcy niezaszczepionych wcześniej osób dziennie. Jeszcze na początku lipca liczba ta była bliska 200 tysięcy.

Wymóg szczepień zapowiedział między innymi największy prywatny pracodawca w USA - zatrudniająca prawie 2 miliony pracowników sieć supermarketów Walmart, a także m.in. koncern Disneya, Google, Facebook oraz Netflix.

Autor:asty, karol

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości