Putin: sytuacja nie jest beznadziejna. "Dziś wszyscy staliśmy się wirusologami"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/pm
Źródło:
kremlin.ru, RBK, Interfax, PAP

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się zakażenia koronawirusem COVID-19 w Rosji jest trudna, ale nie beznadziejna - przyznał prezydent Władimir Putin. Dodał, że jego kraj uwzględnia "negatywne i pozytywne" doświadczenia ze świata i wezwał krajowych ekspertów, by "unikali cudzych błędów". W Rosji w ciągu ostatniej doby odnotowano rekordową liczbę przypadków zakażeń - 1175. Łączna liczba zainfekowanych sięgnęła 8672.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Władimir Putin mówił o sytuacji w kraju w czasie wtorkowej narady (przeprowadzonej w formie wideokonferencji) z ekspertami medycznymi. Głównym tematem rozmów była kwestia rozprzestrzeniania się koronawirusa i podejmowania kroków, by temu zapobiec.

"Szczyt epidemii nie został osiągnięty"

- Chciałbym usłyszeć opinię specjalistów, dlatego, przede wszystkim oddam głos naszym kolegom, specjalistom z dziedziny wirusologii. Dziś wszyscy staliśmy się wirusologami, cały kraj to wirusolodzy - zażartował prezydent.

Nawiązując do sytuacji Putin ocenił, że jest trudna, ale nie beznadziejna. - Jeśli będziemy działać w sposób kompetentny, zorganizowany i zdyscyplinowany, przejdziemy przez ten trudny etap życia kraju z minimalnymi stratami - dodał.

Putin mówił, że w Rosji "szczyt epidemii koronawirusa jeszcze nie został osiągnięty". - Teraz niezwykle ważne jest unikanie błędów innych i wyciąganie wniosków - stwierdził. I dodał, że władze Rosji uwzględniają "negatywne i pozytywne" doświadczenia ze świata.

Prezydent pytał wirusologów, czy ich zdaniem możliwe jest skrócenie obecnych dni wolnych od pracy, obowiązujących w Rosji do końca kwietnia. Zaznaczył, że zależy mu na opinii i prognozach specjalistów. Podkreślił, że wiele przedsiębiorstw w kraju wstrzymało pracę.

Putin pytał również, kiedy w Rosji nastąpi szczyt zachorowań i jak oceniają postępy prac dotyczące utworzenia szczepionki. Odpowiadali, że szczyt epidemii w kraju może nastąpić za 10-14 dni i że już pod koniec maja możliwe będzie testowanie szczepionki przeciw COVID-19 na ludziach.

Rekordowa liczba zainfekowanych

W Rosji w ciągu ostatniej doby odnotowano rekordową liczbę przypadków zakażeń - 1175. Łączna liczba zainfekowanych sięgnęła 8672. Zmarły 63 osoby. Wyzdrowiało 86 osób - podała w środę agencja Interfax.

Wcześniej prezydent Putin podjął decyzję o wydłużeniu dni wolnych do 30 kwietnia. W Moskwie, gdzie liczba zakażonych jest najwyższa, do 1 maja będzie obowiązywał nakaz "samoizolacji" dla mieszkańców.

Autor:tas/pm

Źródło: kremlin.ru, RBK, Interfax, PAP

Tagi:
Raporty: