Rosjanie mają wolne. Ponad 40 tysięcy zakażeń jednego dnia

Źródło:
PAP, Interfax

W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 40 096 nowych zakażeń koronawirusem - najwięcej od wybuchu pandemii. Stwierdzono także najwyższą liczbę zgonów z powodu COVID-19 - 1159. W czwartek w Moskwie rozpoczęły się zarządzone przez rosyjskie władze i związane z przyrostem zakażeń dni wolne od pracy. Wiele placówek i instytucji przestaje działać do 7 listopada. Lockdown wprowadzają także inne regiony kraju.

28 października dni wolne od pracy wprowadziły także przylegający do stolicy obwód moskiewski, sąsiadujący z Polską obwód kaliningradzki, obwód smoleński graniczący z Białorusią, obwód rostowski na południu Rosji i Chakasja w azjatyckiej części kraju. W pozostałej części Rosji dni wolne od pracy rozpoczną się 30 października. Wszędzie mają trwać do 7 listopada.

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził w ubiegłym tygodniu rządową propozycję tygodniowego zamknięcia miejsc pracy na początku listopada w celu ograniczenia gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem i zgonów na COVID-19. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W Moskwie nie będą przez ten czas działać placówki handlowe z wyjątkiem aptek, sklepów spożywczych i sprzedających artykuły pierwszej potrzeby. Zamknięte zostają salony fryzjerskie, kluby fitness i baseny, kawiarnie i restauracje oraz kina. Do teatrów i muzeów wstęp dozwolony jest tylko na podstawie specjalnego kodu elektronicznego potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa bądź szczepienie.

Nie działa wiele placówek usługowych, poczynając od pralni aż do serwisów samochodowych.

Spośród przedsiębiorstw pracują tylko te, które zapewniają funkcjonowanie infrastruktury miejskiej, a także kluczowe zakłady przemysłowe. Działają placówki medyczne, w tym prywatne, a także sądy.

Opieka dyżurna dla dzieci, nauka zdalna

W moskiewskich szkołach rozpoczęły się ferie. W przedszkolach uruchomiono opiekę dyżurną dla dzieci, których rodzice nie mają z kim zostawić ich w domu. Na uczelniach wyższych studenci przechodzą na naukę zdalną.

Stan ten, choć nazywany jest lockdownem, różni się jednak od lockdownu, który Moskwa przeszła wiosną 2020 roku. Wówczas mieszkańcy mogli wychodzić z domu tylko do najbliższego sklepu i apteki. Przed wyjazdem własnym samochodem należało zgłosić trasę i uzyskać przepustkę.

Poza Moskwą w niektórych innych regionach Rosji dni wolne od pracy rozpoczęły się jeszcze przed czwartkiem. Najpierw, od 25 października wprowadziło je sześć regionów: obwód woroneski, niżnienowogrodzki, kurski, nowogrodzki, samarski i Kraj Permski. Następnie dni niepracujące rozpoczęły się w Osetii Północnej na Kaukazie i w obwodzie saratowskim.

Najwyższa liczba zakażeń, najwięcej zgonów

W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano kolejne 40 096 przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej od wybuchu pandemii. Rosyjscy epidemiolodzy tłumaczą wysoki wzrost liczby infekcji wyższą zakaźnością mutacji Delta, który dominuje w Federacji Rosyjskiej, a także niskim wskaźnikiem szczepień.

Fala zachorowań od początku jesieni narasta w Rosji do niespotykanych wcześniej poziomów. Niemal codziennie przekraczane są dotychczasowe maksymalne wskaźniki liczby zakażeń i zgonów. Ministerstwo Zdrowia Rosji ocenia jednak, że ta fala pandemii nadal nie osiągnęła jeszcze najwyższego poziomu.

W ciągu minionej doby w Rosji odnotowano także najwyższą, jak dotąd, liczbę zgonów z powodu COVID-19 - 1159. Najwięcej osób zmarło w Moskwie - 95.

Autorka/Autor:tas//now

Źródło: PAP, Interfax