Ponad 30 tysięcy zmarłych we Włoszech
Włoska Obrona Cywilna podała w komunikacie, że w kraju zmarły kolejne 243 osoby zakażone koronawirusem. Łączna liczba zgonów wzrosła tym samym do 30 201. W USA członek personelu wiceprezydenta Mike'a Pence'a został pozytywnie zdiagnozowany na koronawirusa. Do treningów po przerwie spowodowanej pandemią powrócili piłkarze FC Barcelony. Jak Polska, Europa i świat walczą z pandemią?
Relacja odświeża się automatycznie
- 23:01
Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w sobotę. Spokojnego wieczoru i dobranoc.
- 22:55
Włochy: Figurki przedstawiające lekarza i pielęgniarkę zostaną umieszczone w jednej z tradycyjnych szopek w słynnej uliczce Via San Gregorio Armeno w Neapolu. Autorem jest rzemieślnik Genny Di Virgilio.
- 22:48
USA: Indeksy giełdowe na Wall Street wyraźnie wzrosły w piątek. Pojawiły się opinie, że mimo wzrastającego bezrobocia, najgorsza faza załamania gospodarki już minęła. Poprawie nastrojów na giełdzie służą też doniesienia z rozmów handlowych USA-Chiny.
- 22:44
Szwajcaria: Rząd postanowił znieść od poniedziałku część wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 restrykcji.
Zgodę na otwarcie z powrotem zakładów gastronomicznych rząd uzupełnił zastrzeżeniem, że przy każdym stoliku mają tam siedzieć najwyżej cztery osoby bądź tylko rodzice z dziećmi, a ponadto gościom nie będzie wolno wstawać z miejsc. Między stolikami będą się musiały znajdować elementy dzielące lub co najmniej dwumetrowy odstęp.
Szwajcarskie władze zezwoliły także na uruchomienie w najbliższą środę próbnego funkcjonowania aplikacji ostrzegającej posiadacza telefonu komórkowego, że zbyt długo przebywa w sąsiedztwie nosiciela koronawirusa.
Część zniesionych obostrzeń dotyczy też przyjazdów cudzoziemskich pracowników.
- 22:22
Holandia: Dwa kluby drugiej ligi piłkarskiej, SC Cambuur i De Graafschap, poszły do sądu, by tam powalczyć o awans do ekstraklasy. Ich zdaniem krajowy związek KNVB bezprawnie zakończył przedwcześnie sezon i zdecydował o braku spadków i awansów.
Kluby zajmowały pierwsze i drugie miejsce w tabeli. To dawało im awans do ekstraklasy. Sąd ma wydać wyrok w ciągu dwóch tygodni.
Tymczasem holenderskie kluby zgodnie podpisały pakiet pomocowy w wysokości 35 milionów euro. Porozumienie dotyczy głównie obniżki pensji.
- Najważniejsza jest w obecnych czasach solidarność, bez tego nie pójdziemy dalej, a wszyscy przecież chcemy przeżyć - skomentował w radiu NOS szef związku piłkarzy Jewgienij Lewczenko.
- 22:14
Irlandia: Stopa bezrobocia, traktując jako bezrobotne wszystkie osoby otrzymujące zasiłki z powodu skutków koronawirusa, wzrosła na koniec kwietnia do rekordowego poziomu 28,2 proc. - podał tamtejszy urząd statystyczny CSO.
Jeszcze dwa miesiące wcześniej stopa bezrobocia wynosiła 4,8 proc., a na koniec marca - również uwzględniając w niej osoby otrzymujące zasiłki z powodu koronawirusa - było to 15,5 procent.
Nie biorąc pod uwagę osób otrzymujących zasiłki z powodu koronawirusa, bezrobocie wynosiłoby 5,3 proc. w marcu i 5,4 proc. w kwietniu.
- 21:50
USA: 216 osób zmarło w ciągu ubiegłej doby z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork – powiadomił gubernator Andrew Cuomo. Liczba zgonów stanowi spadek w porównaniu z poprzednimi czterema dniami, kiedy umierało około 230 osób dziennie.
"Dobra wiadomość jest taka, że wreszcie wyprzedziliśmy wirusa, a tak długo nadrabialiśmy tylko zaległości, byliśmy za nim w tyle. (...) Pokazaliśmy, że możemy kontrolować bestię." Andrew Cuomo
- 21:47
Rosja: W Moskwie zmarło w piątek 54 pacjentów z zapaleniem płuc i zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem - poinformował stołeczny sztab do walki z pandemią. Tym samym liczba przypadków śmiertelnych COVID-19 w stolicy Rosji sięgnęła 1010.
Moskwa z liczbą ponad 92 tysięcy zakażeń nadal jest głównym centrum zakażeń w Rosji, gdzie ich łączna liczba zbliżyła się w czwartek do 188 tysięcy.
Od 12 maja w stolicy obowiązkowe będzie noszenie maseczek ochronnych i rękawiczek w miejscach publicznych. Co najmniej do końca maja obowiązywać będą wymogi samoizolacji i wychodzenie z domu jest dozwolone tylko w niezbędnych przypadkach.
- 21:39
Świat: Najwięcej ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa od początku pandemii zanotowano w Stanach Zjednoczonych (78 095). Kolejnymi państwami są Wielka Brytania (31 241), Włochy (30 201), Hiszpania (26 299) i Francja (26 230).
W pozostałych krajach świata liczba zgonów na COVID-19 nie przekracza 10 tysięcy. - 21:22
Kanada: Ponad 3 miliony osób straciło pracę z powodu pandemii COVID-19, a bezrobocie w kraju wzrosło do 13 procent - podał urząd statystyczny.
- 21:16
Hiszpania: Służby weterynaryjne potwierdziły pierwsze w kraju zakażenie koronawirusem u kota. Przekazały, że zwierzę prawdopodobnie zostało zainfekowane przez człowieka, ale nie było w stanie go "przekazywać dalej".
Jak poinformował w piątkowym komunikacie Ośrodek Badań nad Zdrowiem Zwierząt (CReSA) w Madrycie, czteroletni kot o imieniu Murzynek przebywał w mieszkaniu rodziny, w której wykryto trzy przypadki choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa.
- 21:02
Węgry: Nie odbędą się zaplanowane na przyszły rok mistrzostwa Europy w jeździectwie w konkurencjach olimpijskich, czyli ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i WKKW. Powodem jest przeniesienie na 2021 rok igrzysk olimpijskich w Tokio.
Mistrzostwa Europy w jeździectwie miały się odbyć między 23 sierpnia a 5 września w Budapeszcie, więc termin nie kolidowałby z IO, które zostały przełożone na przełom lipca i sierpnia 2021 roku. Problem jednak pojawiłby się z transportem koni - możliwe, że nie udałoby się ich przetransportować na czas z Japonii.
- 20:53
Europa: W najbliższych dniach 17 państw członkowskich Unii Europejskiej i Wielka Brytania otrzymają 1,5 mln maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem - podała Komisja Europejska. Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że najwięcej - 616 tysięcy - ma trafić do Polski.
Unijna dostawa stanowi część zakupu ok. 10 mln maseczek w ramach unijnego Instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych.
"Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć państwa członkowskie w zapewnieniu sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia bezpośrednio walczących z chorobą. Są oni dzisiejszymi bohaterami Europy." unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stela Kiriakidu
- W ten sposób działa unijna solidarność, reagujemy na potrzeby europejskich systemów opieki zdrowotnej. Z budżetu UE przeznaczyliśmy 3 mld euro na bezpośrednie wspieranie wysiłków krajowych. Wywiążemy się z naszego zobowiązania, razem uda nam się wygrać tę walkę - dodała komisarz.
- 20:37
Bangladesz: Władze kraju wykorzystują ustawę o bezpieczeństwie cyfrowym do cenzurowania oceny swoich działań w czasie pandemii COVID-19 - twierdzi organizacja Human Rights Watch (HRW).
Jak podaje dziennik "Dhaka Tribun", HRW wezwało władze Bangladeszu do natychmiastowego wycofania zarzutów wobec 11 zatrzymanych w ostatnich dniach osób, którzy zdaniem rządu "rozsiewali plotki i szerzyli dezinformację na Facebooku".
- 20:32
Europa: Ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili podczas piątkowej wideokonferencji szczegóły dotyczące tanich pożyczek, które zostaną zaoferowane krajom dotkniętym kryzysem z powodu pandemii COVID-19 w ramach funduszu ratunkowego eurolandu (EMS).
- 20:29
Włochy: W tym roku wszyscy maturzyści będą dopuszczeni do egzaminu dojrzałości - postanowiło ministerstwo oświaty. Matura będzie polegać na egzaminie ustnym, a ocena będzie sumą jego wyniku i całościowej pracy ucznia. Sprawdzona zostanie znajomość konstytucji kraju.
Matury rozpoczną się 17 czerwca, czyli w terminie przewidzianym w kalendarzu szkolnym na ten rok. Odbędą się w szkołach, a nie online. To drugie rozwiązanie zostało jednak zastrzeżone na wypadek, gdyby wymagała tego nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w danej części kraju.
- 20:18
Portugalia: W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło dziewięciu pacjentów i jest to najmniejsza od marca dobowa liczba zgonów wśród osób zainfekowanych koronawirusem – podało ministerstwo zdrowia.
Do piątkowego popołudnia w kraju zmarło łącznie 1114 osób zakażonych SARS-CoV-2.
- 20:06
Indie: Władze planują sprowadzić do kraju około 200 tys. swoich obywateli, których pandemia COVID-19 zastała za granicą.
Na pierwszy tydzień akcji zaplanowano loty m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i krajów Zatoki Perskiej. Do 13 maja władze Indii planują sprowadzić 14,8 tys. obywateli w 64 lotach pasażerskich, obsługiwanych przez państwowego przewoźnika Air India.
- 20:04
Hiszpania: Wskutek zachorowania na COVID-19 zmarło w kraju 44 lekarzy - poinformowała Izba Lekarska (CGCOM). W statystyce uwzględniono tylko zgony medyków, u których potwierdzono wcześniej infekcję koronawirusem.
Liczby przekazane przez CGCOM opierają się na danych reprezentującej środowisko medyczne organizacji Forum Lekarzy Hiszpanii (FPME) i uwzględniają zgony pracowników tej profesji zanotowane do środy.
Z kolei hiszpańska Izba Pielęgniarska (CGE) oszacowała, że do środy wskutek zakażenia koronawirusem zmarło w Hiszpanii łącznie 50 pracowników personelu służby zdrowia. Dane te dotyczą zarówno lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, jak też zatrudnionych w placówkach medycznych pracowników technicznych.
- 19:48
Francja: W ciągu ostatniej doby zmarły kolejne 243 osoby zakażone koronawirusem. Tym samym łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrósł do 26 230.
- 19:36
Włochy: Brak pomocy dla Włoch na początku pandemii COVID-19 był upokarzający - powiedział komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni podczas tegorocznej edycji imprezy pod nazwą The State of the Union, organizowanej we Florencji w związku z obchodzonym 9 maja Dniem Europy we Włoszech.
"W pierwszych tygodniach kryzysu mieliśmy powszechne przekonanie o braku solidarności, zwłaszcza we Włoszech, jednym z najbardziej dotkniętych krajów." Paolo Gentiloni
- To było upokarzające w pierwszych dniach. Potem dużo pracowaliśmy i w połowie marca podjęliśmy wiele ważnych decyzji - stwierdził były premier Włoch i były szef MSZ tego kraju.
- 19:28
Świat: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że nie zaleca likwidowania targów z żywymi i dzikimi zwierzętami, choć - jak zauważa agencja AP - to właśnie takie miejsce w chińskim Wuhanie prawdopodobnie było źródłem światowej pandemii COVID-19.
Podczas briefingu prasowego ekspert WHO ds. bezpieczeństwa żywności i chorób zwierząt Peter Ben Embarek powiedział, że targowiska z żywymi zwierzętami mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia żywności i środków utrzymania dla milionów ludzi na całym świecie.
Podkreślił, że władze krajów, w których takie miejsca istnieją, powinny skupić się na poprawie ich funkcjonowania, a nie na ich likwidacji.
- 19:26
USA: Niektóre osoby w Białym Domu zaczęły nosić maseczki ochronne - przyznał prezydent USA Donald Trump. Dzień wcześniej poinformowano, że u jednego z pracowników Białego Domu wykryto koronawirusa.
W wywiadzie dla telewizji Fox News prezydent powiedział też, że nie miał testów na przeciwciała, ale prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości zostanie im poddany. Badania te pozwalają wykryć, czy dana osoba była zakażona.
- 19:17
Hiszpania: Piłkarze Barcelony po raz pierwszy od dwóch miesięcy trenowali w swoim ośrodku. Każdy ćwiczył indywidualnie, zachowując bezpieczną odległość od innych. W środę wszyscy zawodnicy przeszli pomyślnie testy na obecność koronawirusa.
W poniedziałek pierwszy trening po dwumiesięcznej przerwie planuje Real Madryt.
Indywidualne zajęcia to druga – po badaniach lekarskich - faza powrotu piłkarzy na boiska. W kolejnej przewidziano ćwiczenia w małych grupach, a następnie pełny trening grupowy, który musi trwać co najmniej dwa tygodnie przed wznowieniem sezonu.
Władze hiszpańskiej ligi planują powrót do rywalizacji w czerwcu, ale dokładnej daty jeszcze nie podały. Mecze mają być rozgrywane bez publiczności.
- 19:08
Wielka Brytania: Premier Boris Johnson zaprosił prezydenta Rosji Władimira Putina do udziału w szczycie poświęconym walce z pandemią COVID-19 - poinformowało biuro szefa brytyjskiego rządu. Zaproszenie zostało złożone podczas rozmowy telefonicznej.
4 czerwca Wielka Brytania ma być gospodarzem, zaplanowanego w formie wideokonferencji, szczytu światowych przywódców poświęconego przyspieszeniu badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.
Jak poinformował urząd brytyjskiego premiera, Johnson w rozmowie telefonicznej zwrócił się do Putina, aby przyłączył się do spotkania w celu "wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej i walki z koronawirusem w niektórych najbiedniejszych krajach świata". Obydwaj przywódcy "zgodzili się co do znaczenia kontynuowania współpracy wzajemnej, a także współpracy z innymi krajami, w celu pokonania choroby".
- 18:50
Bułgaria: Wykryto 54 nowe zakażenia koronawirusem. Krajowy Sztab Operacyjny podał też, że była to druga doba z rzędu, gdy nie odnotowano ani jednego zgonu na COVID-19.
- 18:35
Kuwejt: Z powodu pandemii COVID-19 władze kraju wprowadzają "całkowite zamknięcie" od godziny 16 w najbliższą niedzielę do 30 maja - poinformowało ministerstwo informacji.
Dodano, że niedługo zostaną ogłoszone szczegóły dotyczące nowych ograniczeń.
Resort zdrowia podał, że w piątek w Kuwejcie potwierdzono 641 nowych infekcji koronawirusem i był to największy w ciągu doby przyrost zakażeń.
- 18:18
Włochy: Zmarły kolejne 243 osoby zakażone koronawirusem - ten nowy bilans z ostatniej doby podała Obrona Cywilna w komunikacie. Łączna liczba zgonów wzrosła tym samym w kraju do 30 201.
Stale spada liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach. Z oficjalnej statystyki wynika, że obecnie w całych Włoszech zakażonych jest około 88 tysięcy osób. Liczba chorych pod opieką lekarzy spadła o około 1600.
- 18:16
Wielka Brytania: O 626 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 31 241 - poinformował minister środowiska George Eustice.
Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a godz. 17 w czwartek, gdzie testy potwierdziły obecność koronawirusa.
- 18:07
Chiny: Przywódca ChRL Xi Jinping ocenił, że walka z epidemią COVID-19 w kraju przyniosła dobre wyniki – przekazała państwowa telewizja CCTV.
Xi ocenił, że "wojna obronna" przeciwko koronawirusowi w Wuhanie i prowincji Hubei przyniosła "decydujący wynik" - napisano w obszernej relacji CCTV z sympozjum z udziałem przedstawicieli Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz osobistości spoza partii.
Jinping powiedział, że pandemia na świecie wciąż się rozwija, a Chiny mierzą się z coraz większym zagrożeniem związanym z infekcjami przywleczonymi z zagranicy. Kraj musi stanowczo zapobiegać nawrotowi epidemii – ocenił chiński przywódca.
- 17:56
Polska: Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu doby wykonano ponad 17,5 tysiąca testów na obecność koronawirusa.
- 17:50
Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE i kraje stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 czerwca.
- Podczas gdy niektóre państwa stowarzyszone z UE i Schengen podejmują wstępne kroki w celu złagodzenia środków walki z rozprzestrzenianiem się pandemii, sytuacja jest niestabilna zarówno w Europie, jak i na całym świecie- uzasadniła KE.
- 17:42
USA: Biały Dom potwierdził, że członek personelu wiceprezydenta Mike'a Pence'a jest zakażony koronawirusem.
- 17:38
Hiszpania: Rząd zaakceptował zorganizowanie w lipcu wyborów do regionalnego parlamentu Kraju Basków. Zastrzegł jednak, że głosowanie musi spełniać warunki bezpieczeństwa sanitarnego z powodu panującej w Hiszpanii epidemii COVID-19.
Zgodę rządu Pedra Sancheza na organizację wyborów w Kraju Basków potwierdziła w piątek minister ds. polityki terytorialnej i administracji publicznej Carolina Darias. - Wybory te mogą zostać zorganizowane. Niezbędne jest jednak, aby podczas głosowania zapewnić maksymalne środki ostrożności - oświadczyła minister.
- 17:35
Europa: Od maja pierwsi przewoźnicy zaczęli wznawiać międzynarodowe loty, m.in. z Wiednia i Lizbony. Lotów jest jednak niewiele, popyt znikomy, a według przedstawicieli branży powrót do normalności może zająć nawet trzy lata.
- 17:33
Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 187 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 20 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.
- 17:25
Niemiecki wywiad przygotował raport, w którym podważa lansowaną w USA tezę o stworzeniu wirusa w chińskim laboratorium, i ocenia, że forsowanie takiego poglądu jest próbą odwrócenia uwagi od nieskutecznej walki władz USA z epidemią - pisze w piątek "Der Spiegel".
Teorię o stworzeniu wirusa w Wuhanie przedstawiał wielokrotnie prezydent Donald Trump i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
Niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza (BND) poinformowała, że po konsultacjach z wywiadami grupy Pięciorga Oczu (USA, Kanada, Australia, Wielka Brytania i Nowa Zelandia) nie znaleziono żadnego dowodu na poparcie tezy Trumpa i Pompeo.
- 17:11
Włochy: Firma z okolic Werony na północy kraju wyprodukowała i wprowadziła do sprzedaży maseczki ochronne z wizerunkiem faszystowskiego przywódcy Benito Mussoliniego. Włoskie media informują o protestach i żądaniach wycofania ich z handlu.
Wizerunkowi Mussoliniego na czarno-szarych maseczkach towarzyszą jego słowa: "maszerować, budować i, jeśli to konieczne, walczyć i wygrywać".
- 17:09
Korea Południowa: Z ponad dwumiesięcznym opóźnieniem, spowodowanym pandemią COVID-19, sezon rozpoczęła piłkarska ekstraklasa. W pierwszym meczu broniąca tytułu ekipa Jeonbuk Hyundai Motors pokonała u siebie Suwon Bluewings 1:0.
Uściski dłoni są zabronione, więc piłkarze po ostatnim gwizdku żegnali się zetknięciem pięści. W bliskim kontakcie zawodnikom nie wolno także rozmawiać ze sobą, pluć i wydmuchiwać nosa. Trenerzy oraz personel klubowy wyposażeni byli w maski.
Zgodnie z wprowadzonymi zasadami, jeśli w którejś drużynie zawodnik lub trener zostanie zakażony koronawirusem, klub zostanie wyłączony z rozgrywek na dwa tygodnie. Taka kwarantanna może także objąć ostatnich rywali takiego zespołu.
- 16:50
Świat: Zakażeni SARS-CoV-2 pacjenci, którzy zostali uznani za ozdrowieńców, a później uzyskali dodatni wynik testu na obecność wirusa, nie ulegli nowej infekcji. Po prostu nadal wydalają martwe komórki płucne zawierające unieczynionego wirusa – ocenił rzecznik WHO w rozmowie z AFP.
Zajmujący się ochroną zdrowia urzędnicy z Korei Południowej zgłosili w kwietniu ponad 100 takich przypadków, budząc obawy, że wyleczeni pacjenci mogą zostać ponownie zakażeni.
- Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy pacjenci wykazują pozytywny wynik testu po klinicznym wyleczeniu - powiedział AFP rzecznik WHO, nie odnosząc się konkretnie do przypadków w Korei Południowej. - Z tego, co obecnie wiemy - i jest to oparte na najnowszych danych - wydaje się, że ci pacjenci wydalają resztki tkanek z płuc, w ramach fazy zdrowienia - dodał rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia.
- 16:30
Rosja: Około 100 pracowników Centralnego Banku Rosji jest zakażonych koronawirusem - poinformowała jego szefowa Elwira Nabiullina. Podczas wideokonferencji potwierdziła, że pracownicy przechodzą testy na obecność koronawirusa i zaznaczyła, że "niestety, są przypadki zachorowań u około stu osób, większość z nich w Moskwie".
- 16:27
Portugalia: Do 30 września zakazane będzie organizowanie festiwali i koncertów w związku z ryzykiem zakażeń spowodowanych pandemią COVID-19 - poinformowano w rządowym oświadczeniu.
Gabinet premiera Antonio Costy w wydanym komunikacie napisał, że obowiązujący do końca września zakaz organizowania festiwali dotyczy zarówno imprez muzycznych, jak i wszystkich innych "wydarzeń kulturalnych o podobnym charakterze".
Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji rządu przełożenie lub odwołanie swoich imprez ogłosili organizatorzy trzech czołowych festiwali muzycznych w Portugalii: Rock in Rio, Boom oraz Musicas do Mundo.
- 16:14
Włochy: Lotnisko Rzym-Fiumicino zaczęło wyposażać pracowników w inteligentne kaski z technologią rzeczywistości rozszerzonej (AR) i skanerem termicznym. Umożliwiają one monitorowanie temperatury przyjezdnych, nawet w tłumie, a co za tym idzie wykrywanie osób z gorączką.
Rzymski port lotniczy twierdzi, że jest pierwszym lotniskiem w Europie, które zakupiło inteligentne kaski, umożliwiające mierzenie temperatury podróżnych. Fiumicino nabyło trzy takie urządzenia, ale zapowiada, że planuje zakup kolejnych, zwłaszcza kiedy wznowione zostaną regularne loty pasażerskie.
- 15:39
Świat: W meczach piłkarskich tymczasowo dozwolone jest przeprowadzanie pięciu zmian zamiast trzech - poinformowała FIFA. Dzięki temu kluby mają sobie łatwiej poradzić z kumulacją spotkań, do której może dojść w przypadku dokańczania przerwanych przez pandemię COVID-19 rozgrywek.
Na propozycję FIFA zgodę wydała Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB), która nadzoruje przepisy piłki nożnej.
Zmiana zasad nie obowiązuje automatycznie. Organizatorzy rozgrywek w każdym kraju mogą samodzielnie zdecydować o jej wprowadzeniu lub zostać przy dotychczasowej regulacji.
- 15:22
Holandia: NA COVID-19 zmarło kolejne 71 osób, stwierdzono też 319 nowych zakażeń koronawirusem - podał Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5359 ofiar śmiertelnych.
Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 35 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 11 227 zakażonych osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 42 093 ludzi.
Nie wszystkie hospitalizacje i zgony miały miejsce w ciągu ostatniej doby. Niektórzy pacjenci są zgłaszani później i z tego powodu liczby są często uzupełniane danymi z poprzednich dni.
- 15:14
Świat: Z powodu pandemii COVID-19 w 2020 roku może nastąpić spadek liczby podróży turystycznych na świecie o około 60-80 procent - szacuje powiązana z Organizacją Narodów Zjednoczonych Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) z siedzibą w Madrycie.
Z opublikowanego w czwartek na stronie organizacji raportu wynika, że pandemia miała wpływ na znaczące ograniczenie ruchu turystycznego już w pierwszym kwartale 2020 roku. W porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym zanotowano zmniejszenie ruchu o 22 procent.
Dokument przewiduje trzy możliwe scenariusze dla światowej branży turystycznej w bieżącym roku. Są one uzależnione od eliminowania przez poszczególne kraje obostrzeń związanych z pandemią. Najbardziej optymistyczna wersja zakłada spadek liczby odbywanych na świecie podróży o 58 proc., a według najgorszego scenariusza zmniejszy się ona o 78 procent.
- 14:54
Arabia Saudyjska: 1701 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 35 432. Zmarło 10 kolejnych osób, łącznie 229.
- 14:52
Szwajcaria: Rząd poinformował w piątek, że złagodzi ograniczenia dotyczące przemieszczania się do kraju osób z Europy i zastanowi się nad otwarciem granic.
- 14:41
Włochy: Przedstawiciele włoskiego Instytutu Zdrowia i burmistrz Mediolanu wyrazili w piątek zaniepokojenie i oburzenie sytuacją w mieście, gdzie nad kanałami w popularnej dzielnicy Navigli gromadzą się tłumy ludzi, często bez maseczek i lekceważąc nakaz zachowania odległości.
Komentując przedstawiane przez media zdjęcia zatłoczonych deptaków nad mediolańskimi kanałami w dzielnicy lokali gastronomicznych, Giovanni Rezza z krajowego Instytutu Zdrowia powiedział na konferencji prasowej, że widoki te budzą niepokój. - 14:39
Wielka Brytania: Walia ogłosiła plany modyfikacji ograniczeń związanych z pandemią, aby od poniedziałku ludzie mogli ćwiczyć więcej niż raz dziennie, centra ogrodnicze mogły zostać ponownie otwarte, a rząd ma się też zastanowić nad ewentualnym ponownym otwarciem bibliotek i centrów recyklingu.
- 14:36
- 14:21
Władze Indonezji, najciężej doświadczonego państwa regionu, planują od czerwca zacząć proces zdejmowania restrykcji mimo braku oznak słabnięcia epidemii COVID-19. Tymczasem życie niemal powróciło do normalności w Wietnamie i Tajlandii, gdzie zniesiono niemal wszystkie restrykcje. W czwartek w Wietnamie, po prawie dwóch tygodniach bez infekcji, wykryto 17 nowych przypadków koronawirusa (łącznie 288) - wszystkie to przypadki "zaimportowane". W piątek nie stwierdzono ani jednej nowej infekcji. Władze kraju planują od czerwca wznowić loty międzynarodowe.
- 13:19
Chiny popierają inicjatywę dotyczącą przeprowadzenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), po zakończeniu pandemii, oceny "światowej reakcji" na Covid-19 - powiedziała w piątek rzeczniczka chińskiego ministerstwa sprawa zagranicznych Hua Chunying.
- 12:51
Hiszpania: zmarło kolejnych 229 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie w kraju zmarło 26 299 osób zakażonych. Wykryto 222 857 przypadków zakażenia.
- 12:29
Włochy: Do 155 wzrosła liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - ten najnowszy bilans podała w piątek Federacja Izb Lekarskich. W minionych godzinach w Lombardii zmarł 73-letni emerytowany lekarz, który powrócił do pracy w związku z epidemią.
Wśród zmarłych jest wielu lekarzy, którzy tak jak doktor Oscar Giudice wrócili do praktyki, by pomóc w szpitalach i przychodniach, gdzie brakuje rąk do pracy z powodu fali zakażeń wśród personelu medycznego.
Od początku kryzysu we Włoszech koronawirusem zaraziło się ok. 22 tys. lekarzy i pielęgniarek oraz pielęgniarzy. To około jednej dziesiątej wszystkich zakażonych. - 12:27
Belgia: Tylko 6 proc. mieszkańców Belgii ma przeciwciała COVID-19 - wskazują wyniki najnowszego badania przesiewowego w tym bardzo mocno dotkniętym pandemią kraju. W piątek poinformowano o kolejnych 107 ofiarach śmiertelnych i blisko 600 przypadkach koronawirusa.
- 12:21
Włochy: "To, co dzieje się w Mediolanie, trochę przypomina bombę" - ocenił profesor Massimo Galli z tamtejszego szpitala Sacco. "Wiele chorych osób było zamkniętych w domu. Mamy bardzo wysoką liczbę zakażonych, którzy teraz zaczynają krążyć po mieście" - dodał.
Ordynator oddziału chorób zakaźnych tak skomentował sytuację w stolicy Lombardii w wywiadach w piątek, gdy w mediach opublikowano zdjęcia z dzielnicy Navigli. Nad mediolańskimi kanałami, w dzielnicy restauracji i życia rozrywkowego, już w pierwszych dniach złagodzenia restrykcji pojawiły się tłumy. Wiele osób nie ma maseczek i nie przestrzega nakazu zachowania odległości.
Galli powiedział dziennikom "La Repubblica" i "La Stampa", że potrzeba więcej kontroli. Przyznał, że zastanawia się, dlaczego nie stosuje się błyskawicznych testów na obecność koronawirusa, które byłyby przydatne. - 12:13
Korea Południowa: Kraj opanował lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem, ale wciąż dochodzi do infekcji w skupiskach. W barach i klubach w Seulu jeden imprezowicz zakaził prawdopodobnie w weekend co najmniej 12 innych osób – podała w piątek agencja Yonhap.
- 11:59
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w piątek, że pandemia COVID-19 uruchomiła na świecie "tsunami nienawiści, ksenofobii", chęć znalezienia winnych i "kozłów ofiarnych". Zaapelował do mediów społecznościowych o usuwanie szkodliwych treści.
- Nienawiść do cudzoziemców wzrasta zarówno online, jak i na ulicach, pojawiły się antysemickie teorie spiskowe i ataki na muzułmanów - powiedział Guterres.
- Migranci i uchodźcy są przedstawiani jako źródło zakażeń (...). O starszych osobach, które są najbardziej narażone, robione są memy sugerujące, że są to osoby najbardziej zbędne - kontynuował szef ONZ. - 11:47
Malezja: 68 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 6535. W kraju od dwóch dni nie zmarła żadna osoba zakażona. Łącznie od początku epidemii zmarło tam 107 osób.
- 10:44
Filipiny: Zmarło kolejnych 11 osób zakażonych koronawirusem i wykryto 120 nowych przypadków zakażenia. Łącznie w kraju od początku epidemii zmarło 696 osób, odnotowano 10 463 przypadki zakażenia.
- 10:40
Chiny: Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono jeden nowy lokalny przypadek COVID-19 i 16 nowych infekcji bezobjawowych – podała w piątek państwowa komisja zdrowia.
Łączna liczba przypadków COVID-19 w Chinach kontynentalnych wzrosła do 82 886, a 4 633 osoby zmarły. Obecnie w kraju choruje 260 osób, w tym 18 przypadków określanych jako ciężkie. Pod obserwacją są również 854 zakażone osoby bez objawów – wynika z najnowszego dobowego sprawozdania komisji.
Osoby z dodatnim testem na koronawirusa, ale bez objawów choroby, nie są w Chinach zaliczane do "potwierdzonych przypadków" COVID-19, a ich łączna liczba od początku pandemii nie została ujawniona. - 10:12
Rosja: 10 699 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 187 859. Zmarło 98 kolejnych osób zakażonych, łącznie 1 723.
- 10:11
- 10:09
Polska: 153 nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna kolejna osoba. Łącznie 15 200 przypadków i 756 zgonów.
- 10:02
Dania: Duńskie muzea, parki rozrywki i kina będą mogły zostać ponownie otwarte od 8 czerwca - zapowiedział rząd w piątek po zawarciu porozumienia z parlamentem, w jaki sposób można jeszcze bardziej złagodzić ograniczenia związane z pandemią.
- 9:59
Australia: Premier Scott Morrison poinformował w piątek, że rząd zamierza w trzech etapach odmrażać gospodarkę i znieść restrykcje do lipca. Rozluźnianie przepisów związanych z epidemią COVID-19 rozpocznie się od otworzenia bibliotek i restauracji.
Pierwszy etap znoszenia restrykcji obejmuje też pozwolenie na spotkania w grupach do 10 osób w przestrzeniach publicznych. Jak powiedział premier, Australijczycy będą mogli znowu spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, a dzieci wrócą do szkoły.
- 9:57
Ukraina: 504 przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby, kolejnych 21 osób chorych na COVID-19 zmarło - podało w piątek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Bilans infekcji wzrósł do 14 195, a zgonów do 361. 2 706 osób wyzdrowiało.
Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin wyzdrowiała rekordowa liczba pacjentów - 310.
Ogółem chorobę wykryto u 977 dzieci i 2 758 pracowników medycznych - przekazało Centrum Zdrowia Publicznego. Wśród zmarłych jest 19 pracowników służby zdrowia. - 8:34
- 8:34
Węgry: Dziewięć osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby. Wykryto 28 nowych zakażeń, to najmniej od dwóch tygodni – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.
Do tej pory na Węgrzech zmarły 392 osoby chore na COVID-19 i stwierdzono łącznie 3 178 przypadków koronawirusa. 865 osób uznano dotąd za wyleczone. - 7:47
Niemcy: 147 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła do 7266.
Liczba odnotowanych w ciągu doby zgonów zwiększyła się o 24 w stosunku do poprzedniego bilansu dobowego. Od ponad tygodnia RKI notuje na terenie Niemiec mniej niż 200 zgonów dziennie.
Minionej doby obecność koronawirusa potwierdzono w Niemczech u kolejnych 1209 osób, co oznacza spadek o 75 przypadków w stosunku do danych z czwartku. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 167300 – przekazał RKI.Około 1800 chorych na COVID-19 uznano w ciągu ostatniej doby za wyleczonych. Ogółem wyzdrowiało ok. 141,7 tys. zakażonych. Jest to 84 proc. wszystkich dotychczas zidentyfikowanych przypadków koronawirusa w Niemczech.
- 7:43
Tajlandia: Osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 3000. Od początku epidemii w kraju zmarło 55 osób zakażonych.
- 7:41
Pakistan: 1764 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 25 837. Zmarło 30 kolejnych osób zakażonych, łącznie 594. Kraj ma zacząć znosić ograniczenia od soboty.
- 7:23
Meksyk: 1982 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, kolejnych 257 osób zakażonych zmarło. Łącznie w kraju zmarło 2961 osób i wykryto 29 616 przypadków zakażenia.
- 7:19
Brazylia: W czwartek potwierdzono 9888 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 610 kolejnych osób. Łącznie w kraju wykryto 135 106 zakażeń, a zmarło 9146 osób zakażonych.
- 7:13
Korea Północna: W osobistym przesłaniu, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un pogratulował prezydentowi Chin Xi Jinpingowi sukcesu w walce z koronawirusem - poinformowała w piątek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
- 7:11
Wielka Brytania: Z powodu koronawirusa odwołano w czwartek tegoroczną edycję Notting Hill Carnival - odbywającego się w Londynie od ponad 50 lat festiwalu kultury karaibskiej. W imprezie co roku brało udział około miliona osób.
- 6:33
32-letnia Amerykanka, niezadowolona, że usunięto ją z restauracji McDonald's w amerykańskim mieście Oklahoma City, otworzyła ogień do jej pracowników, raniąc cztery osoby - poinformowała miejscowa policja. Do incydentu doszło w środę późnym wieczorem czasu lokalnego.
W związku z pandemią restauracja oferuje swoje potrawy jedynie na wynos, bez możliwości konsumpcji wewnątrz lokalu.
- 5:28
Kanclerz Angela Merkel i papież Franciszek rozmawiali telefonicznie o kryzysie związanym z pandemią koronawirusa - poinformował w czwartek wieczorem rzecznik rządu federalnego Steffen Seibert. Zadeklarowali pomoc dla biednych państw dotkniętych pandemią koronawirusa. Podkreślili znaczenie jedności i solidarności Europy i całego świata w obliczu obecnego kryzysu. Jak dodał Seibert, Angela Merkel zaprosiła Franciszka do złożenia wizyty w Niemczech, "tak szybko, jak tylko to będzie możliwe".
- 5:14
Ponad 75,5 tysiąca Amerykanów zmarło z powodu koronawirusa od początku epidemii.W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o 2448 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od 1 kwietnia nie odnotowano w USA doby z liczbą ofiar śmiertelnych mniejszą niż tysiąc - zauważa agencja AFP. Na ponad osiem milionów przeprowadzonych testów w USA około milion 256 tysięcy dało wynik pozytywny. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o ok. 28 tysięcy.
Autorka/Autor:mjz, mart, pp
Źródło: PAP, Reuters
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu