Saksonia zaostrza restrykcje. "Potrzebujemy innego zestawu narzędzi. Dotychczasowe już nie wystarczają"

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP

Władze Saksonii zdecydowały się na wprowadzenie ostrzejszych restrykcji covidowych. Zamknięte będą obiekty rekreacyjne i kulturalne. Wiele miejsc będzie niedostępnych dla niezaszczepionych, a w powiatach o najwyższym wskaźniku zakażeń będzie obowiązywać godzina policyjna - poinformował niemiecki portal NTV. To kolejny po Bawarii kraj związkowy, który zdecydował się na taki krok.

W Saksonii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 7791 nowych infekcji. W związku z szybko rosnącą liczbą infekcji koronawirusem, Saksonia wprowadzi duże ograniczenia sanitarne w sferze publicznej. Wszystkie obiekty kulturalne i rekreacyjne, biblioteki, bary, kluby i dyskoteki będą zamknięte. To samo dotyczy jarmarków bożonarodzeniowych, a także obiektów turystycznych i hotelarskich.

Obiekty gastronomiczne będą mogły pracować do godziny 20, a klientów będzie obowiązywać zasada 2G (wstęp dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców).

Zabroniona będzie organizacja imprez masowych, festiwali i targów, wycieczek autokarami oraz pociągami. Zamknięte będą szkoły tańca i ośrodki kształcenia dla dorosłych. Czynne pozostaną miejsca z zajęciami dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia. W miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G (wstęp dla zaszczepionych, ozdrowieńców i osób z ujemnym testem na COVID-19). Szkoły i przedszkola pozostają na razie otwarte.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Drezno, stolica SaksoniiShutterstock

Z ograniczeń wyłączona została część handlu detalicznego - sklepy z artykułami spożywczymi i pierwszej potrzeby, supermarkety, drogerie, apteki. W sklepach pozostałych branż oraz u fryzjera będzie obowiązywać zasada 2G. Kościoły i wspólnoty religijne będą działać zgodnie z zasadą 3G.

Godzina policyjna w powiatach z największą liczbą infekcji

W powiatach o największej liczbie infekcji koronawirusem (powyżej tysiąca na 100 tysięcy mieszkańców) wprowadzona będzie godzina policyjna. Obecnie są cztery takie powiaty: Miśnia, Budziszyn, Lipsk i Szwajcaria Saksońska.

Osoby niezaszczepione nie będą mogły opuszczać domów po godzinie 22. Ponadto ma zostać uchwalony zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Nowe przepisy wchodzą w życie w poniedziałek, będą obowiązywać do 12 grudnia.

"Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem"

- Potrzebujemy innego zestawu narzędzi. Dotychczasowe zasady już nie wystarczają, konieczne są nowe bariery - powiedział premier Saksonii Michael Kretschmer. Podkreślił, że prawdziwym powodem trudnej sytuacji w Saksonii jest niski wskaźnik szczepień

- Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, (…) tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne - oświadczył.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości