W Iranie stwierdzono dotąd ponad 2,3 tysiąca przypadków zakażenia koronawirusem oraz 77 przypadków śmiertelnych. Iran jest trzecim, po Chinach i Korei Południowej, największym ogniskiem epidemii koronawirusa na świecie.
O stosowanie się do zaleceń władz w celu zapobiegania infekcji zaapelował najwyższy duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. Za pośrednictwem państwowej telewizji przekazał również, że władze zajęły się epidemią koronawirusa. - Wszystkie organy rządowe powinny przeznaczyć swoje środki na wsparcie ministerstwa zdrowia w walce z wirusem - oświadczył Chamenei.
- Cokolwiek chroni zdrowie publiczne i zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby jest dobre, a to, co pomaga ją rozprzestrzeniać, jest grzechem - powiedział Chamenei. Teheran planuje zmobilizowanie do walki z wirusem 300 tys. żołnierzy i wolontariuszy.
Wśród zakażonych koronawirusem w Iranie jest m.in. wiceprezydent kraju Masumeh Ebtekar oraz wiceminister zdrowia Iradż Harirczi.
Obawy o zdrowie więzionej obywatelki Wielkiej Brytanii. Władze: nie jest zakażona
Rzecznik wymiaru sprawiedliwości Iranu poinformował we wtorek, że Nazanin Zaghari-Ratcliffe, więziona w Teheranie od 2016 r. za rzekomą próbę obalenia władzy i szpiegostwo, jest w dobrym stanie i nie stwierdzono u niej koronawirusa, czego obawiał się jej mąż. Zaghari-Ratcliffe, która ma obywatelstwo Iranu i Wielkiej Brytanii, jest więziona w Teheranie za rzekomą próbę obalenia władzy i szpiegowstwo. Jej mąż, Richard Ratcliffe, wydał oświadczenie, w którym wyraził obawy, że jego żona jest zakażona koronawirusem.
Golamhosejn Esmaili, rzecznik wymiaru sprawiedliwości, zapewniła, że "jest ona w dobrym zdrowiu". Dodał też, że o stanie Zaghari-Ratcliffe poinformowano jej rodzinę.
W lipcu więziona kobieta trafiła na oddział psychiatryczny stołecznego szpitala imienia imama Chomeiniego, z którego wypisano ją po 10 dniach. Po powrocie ze szpitala powiedziała, że przetrzymywano ją w maleńkim pomieszczeniu, ręce miała skute kajdankami i przez cały czas była przywiązana do łóżka.
Zaghari-Ratcliffe pracowała dla Fundacji Thomson Reuters, w kwietniu 2016 roku została zatrzymana na lotnisku w Teheranie pod zarzutem spiskowania przeciwko rządowi irańskiemu. Skazano ją na pięć lat więzienia. Jej rodzina i pracodawca zaprzeczają tym oskarżeniom.
Podejmowane kanałami dyplomatycznymi starania o uwolnienie Zaghari-Ratcliffe były dotąd bezowocne. W marcu 2019 roku ówczesny szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt przyznał uwięzionej ochronę dyplomatyczną, ale władze irańskie odmówiły uznania jej podwójnego obywatelstwa.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Amir Hesaminejad/Tasnim