Państwa unijne będą wzajemnie uznawać wyniki testów na koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Unijni liderzy jednogłośnie przyjęli w czwartek zalecenie Rady Unii Europejskiej, w którym określono wspólne ramy stosowania szybkich testów antygenowych na obecność koronawirusa i wzajemne honorowanie wyników testów na COVID-19 w całej Unii. 

W czwartek rozpoczął się kolejny wideoszczyt unijnych przywódców poświęcony koordynacji walki z pandemią COVID-19 na szczeblu Unii Europejskiej. Szczyt prowadzi przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wzajemne uznawanie testów

Po godzinie 19 na stronie Rady Europejskiej opublikowano komunikat, według którego liderzy jednogłośną decyzją zgodzili się przyjąć zalecenie Rady Unii Europejskiej dotyczące testów na obecność COVID-19.

Kluczowe elementy tego zalecenia to wzajemne uznawanie szybkich testów antygenowych i RT-PCR przez państwa członkowskie Unii, dostęp do ustandaryzowanego zestawu danych na temat testów za pośrednictwem platformy cyfrowej, opracowanie wspólnej listy szybkich testów antygenowych i określenie listy sytuacji, w których testy te powinny być priorytetowo stosowane, np. kontakty z osobami zainfekowanymi, ogniska epidemii i temu podobne.

"Jest to główne narzędzie pomagające w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa i przyczyniające się do sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego. Wzajemne uznawanie wyników badań w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 wykonywanych przez certyfikowane organy jest niezbędne w celu ułatwienia ruchu transgranicznego, śledzenia kontaktów transgranicznych i leczenia" – czytamy w komunikacie prasowym.

Dyskusja o szczepieniach w Unii Europejskiej

Jak przekazały źródła unijne, na wideoszczycie UE padło również wiele pytań o przejrzystość harmonogramu dostaw szczepionek.

Jak przekazał urzędnik unijny, po dwóch godzinach od rozpoczęcia wideoszczytu głos zabrało kilkunastu przywódców krajów UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"Wśród dotychczasowych wypowiedzi pojawiły się głosy wsparcia dla procesu szczepień i wysiłków podejmowanych w celu ich koordynacji, wiele pytań dotyczących przejrzystości i harmonogramu dostaw różnych szczepionek, głosy poparcia dla większej solidarności z krajami trzecimi" – przekazało źródło unijne.

Jak dodało, przywódcy, którzy zabrali głos, przekonywali, że granice krajów UE powinny pozostać otwarte, ale pojawiły się wezwania do ograniczenia podróży, które nie są konieczne. "W dyskusji pojawiały się głosy, że na tym etapie zaświadczenie o szczepieniu powinno być dokumentem medycznym, a nie dokumentem podróży" – poinformowano nieoficjalnie.

Proces szczepień na koronawirusa w PolscePAP/Maciej Zieliński

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: