Wielka Brytania zamyka szkoły. Chiny wyślą do Unii maseczki i testy. Szwajcaria reglamentuje leki

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
mart
Źródło:
TVN24, Reuters, PAP
Lotnisko Fiumicino w dobie pandemiiReuters
wideo 2/35
Koronawirus w Europie

Na całym świecie zakażenie koronawirusem stwierdzono już u ponad 200 tysięcy osób. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że od piątku wszystkie brytyjskie szkoły i przedszkola zostaną zamknięte aż do odwołania. Jak świat walczy z wirusem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:15

  Dziękujemy za wspólną relację.

 • 21:42

  Włochy: Papież Franciszek zadzwonił w środę do biskupa Bergamo Francesco Beschiego, by dowiedzieć się, jaka sytuacja panuje w mieście we włoskiej Lombardii szczególnie dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Papież zapewnił o modlitwie za zmarłych i całą wspólnotę.

 • 21:26

  Turcja: ministerstwo zdrowia poinformowało, że według oficjalnych danych, do dwóch wzrosła liczba zmarłych osób, zakażonych koronawirusa; liczba wykrytych zakażeń w ostatniej dobie wzrosła z 98 do 191.

 • 21:23

  Stany Zjednoczone: zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem w stanie Connecticut. Jak poinformował gubernator stanu, nie żyje 80-letni mężczyzna.

 • 21:15

  Polska: Ministerstwo Zdrowia w codziennym raporcie o koronawirusie poinformowało, że w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa 932 pacjentów jest hospitalizowanych, 21 993 osoby objęte zostały kwarantanną, 35 192 osoby znajdują się w kwarantannie po powrocie do Polski oraz 40 110 osób objętych zostało nadzorem epidemiologicznym.

 • 21:09

  Stany Zjednoczone: Wszelkie czynności, związane z wizami imigranckimi i nieimigranckimi w większości państw świata, zostają zawieszone - poinformowała w środę rzeczniczka Departamentu Stanu USA. Dotyczy to też wydawania wiz.

  Od poniedziałku Ambasada USA w Warszawie i Konsulat Generalny w Krakowie zawiesiły większość usług związanych z wizami. Obsługa obywateli USA funkcjonuje bez zmian.

 • 21:00

  Wielka Brytania: Liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem, zwiększyła się do 104, a potwierdzonych zakażeń - do 2626 - poinformowały w środę brytyjskie władze medyczne. W obu przypadkach to największy dzienny wzrost.

 • 20:26

  W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wszystkie brytyjskie szkoły i przedszkola zostaną zamknięte od piątku aż do odwołania - ogłosił w środę po południu premier Boris Johnson. Wcześniej podobne decyzje podjęły władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

  -Musimy wywierać dalszą presję na pnącą się w górę krzywą zachorowań, dlatego zamykamy szkoły. Po ich zamknięciu od piątku po południu, pozostaną zamknięte dla większości uczniów aż do odwołania - oświadczył Johnson.

  Brytyjski premier wyjaśnił, że szkoły będą w dalszym ciągu zapewniać opiekę dzieciom tych osób, których praca jest kluczowa w obecnej sytuacji i pomaga innym ograniczyć kontakty. Chodzi o pracowników służby zdrowia i opieki socjalnej, policjantów i innych służb mundurowych, ale także np. dostawców dowożących towary. W dalszym ciągu szkoły będą też zapewniać opiekę tym dzieciom, które same są podatne na różne choroby. Johnson powiedział też, że z budżetu państwa zostaną sfinansowane dostawy żywności dla dzieci pozostających w szkołach.

 • 20:24

  Chiny dostarczą Unii Europejskiej 2 miliony maseczek chirurgicznych, 200 tysięcy masek z filtrem N95 i 50 tysięcy zestawów do testów na koronowirusa - poinformowała w środę po rozmowie z premierem tego kraju Li Keqiangiem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  - Oboje zgodziliśmy się, że walka z koronoawirusem musi mieć zasięg globalny, że musimy się wspierać w czasie, gdy jesteśmy w potrzebie. Chiny nie zapomniały, że w styczniu, gdy one były centrum epidemii, Unia Europejska pomogła - powiedziała von der Leyen w przesłaniu wideo zamieszczonym na Twitterze.

 • 20:05

  Prezydent USA Donald Trump ponownie nazwał w środę COVID-19 "chińskim wirusem". Broniąc tego określenia zauważył, iż choroba ta "przyszła z Chin". Wyraził przy tym niezadowolenie z decyzji władz w Pekinie o wycofaniu akredytacji dla amerykańskich dziennikarzy.

 • 19:46

  Od środy każdy obywatel Szwajcarii ma prawo kupić tylko jedno opakowanie leków przeciwgorączkowych dziennie - postanowiły szwajcarskie władze. To efekt masowego wykupowania leków w aptekach. Z powodu epidemii COVID-19 odwołano też referendum w sprawie relacji z Unią Europejską.

 • 19:35
 • 19:24

  Francja: liczba zgonów w związku z koronawirusem wzrosła do 264 - poinformowały tamtejsze służby medyczne.

 • 19:18

  Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski poinformował na Twitterze, że wprowadzono zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium Izraela oraz terytoria podlegające Palestyńskiej Władzy Narodowej.

 • 19:16

  Bułgarski premier Bojko Borisow oszacował w środę straty dla gospodarki z powodu pandemii koronawirusa na 3,5 mld lewów (1,75 mld euro). Wskazywał, że nadwyżka budżetowa z lutego tego roku zmieniła się już w deficyt.

 • 19:10

  Koronawirus w dramatyczny sposób zmienia życie w naszym kraju - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w orędziu do narodu, którego fragmenty opublikowały w środę niemieckie media.

  - To historyczne zadanie - zauważyła Merkel. - Od czasów II wojny światowej, nie było wyzwania dla naszego kraju, podczas którego nasza wspólna solidarność byłaby tak ważna - powiedziała.

  - Trzymajcie się zasad, które zostały wprowadzone na najbliższy okres - zaapelowała do rodaków. - Jako rząd będziemy nieustannie rozpatrywać, co można poprawić, a także co może być jeszcze konieczne - dodała.

  CZYTAJ WIĘCEJ O ORĘDZIU ANGELI MERKEL>>>

 • 18:57

  Ministerstwo Zdrowia: mamy 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 28 osób z woj. mazowieckiego, 4 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i woj. opolskiego.

  W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem: 287/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

  CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH PRZYPADKACH ZAKAŻENIA W POLSCE>>>

 • 18:53

  Zakażony koronawirusem Japończyk, który groził, że "rozniesie" COVID-19, zmarł w środę w szpitalu - poinformowały miejscowe władze.

  U 57-letniego mężczyzny z miasta Gamagori na wyspie Honsiu 4 marca potwierdzono zakażenie koronawirusem. Tego samego dnia Japończyk powiedział rodzicom, że zamierza "roznieść wirusa". Odwiedził dwa bary, mimo wyraźnej instrukcji pracowników służby zdrowia, żeby pozostał w domu. Miejscowe władze wyjaśniły, że nie miały formalnej możliwości zakazania mu wychodzenia z domu.

  Przyczyną śmierci 57-latka było zapalenie płuc spowodowane przez koronawirusa.

 • 18:48

  Premier Norwegii Erna Solberg oświadczyła, że potrzebuje nadzwyczajnych uprawnień do podejmowania decyzji w związku z koronawirusem. Rząd chce uchwalenia specjalnej ustawy, zwalniającej go z obowiązku konsultowania się z parlamentem.

  - W obecnej sytuacji musimy działać szybko, dlatego chcemy przyjąć ustawę, która pozwoli nam stosować wyjątki od obowiązujących przepisów poza kwestiami zapisanymi w konstytucji oraz prawami człowieka - oświadczyła premier Erna Solberg.

 • 18:41

  Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że ministerstwo zdrowia kontroluje sytuację w kraju, związaną z pandemią koronawirusa i wyraził nadzieję, że "tak będzie również i dalej". Putin mówił o tym podczas wizyty w Sewastopolu.

  Rosyjski prezydent apelował, by nie wierzyć fake newsom na temat koronawirusa i by nie lekceważyć zagrożenia z tym związanego.

 • 18:38

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec wstrzymało od wtorku motywowane względami humanitarnymi przyjmowanie uchodźców z innych państw - podały niemieckie media, cytując rzecznika tego resortu.

  - W związku z przedsięwzięciami na rzecz ograniczenia pandemii koronawirusa ministerstwo poleciło Federalnemu Urzędowi do spraw Migracji i Uchodźców (BAMF), by wstrzymał do odwołania realizację programu przesiedleńczego, określonego w umowie z Turcją oraz niemieckiego programu przyjmowania uchodźców z powodów humanitarnych - oświadczył rzecznik.

 • 18:37
 • 18:22
 • 18:15

  319 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby w Lombardii, regionie Włoch najbardziej dotkniętym epidemią. Łączna liczba zgonów wynosi tam 1959. Zakażonych w tej części kraju jest ponad 17 tysięcy osób - podały władze regionalne.

 • 17:42

  Z powodu pandemii koronawirusa Turcja zamyka od północy w środę swoje granice lądowe dla ruchu pasażerskiego z Bułgarią i Grecją - poinformowało tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych.

 • 17:41

  WHO zapowiada zorganizowanie międzynarodowych badań w celu porównania niezbadanych dotąd potencjalnych lekarstw na COVID-19.

 • 17:37

  Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus: testowanie, izolowanie, leczenie i wychwytywanie każdego przypadku musi być podstawą światowej odpowiedzi na koronawirusa.

 • 17:33
 • 17:32

  Komisja Europejska opublikowała wytyczne, by zapewnić spójne stosowanie praw pasażerów w UE w dobie pandemii koronawirusa. Urzędnicy przypominają, że w przypadku odwołania lotu przewoźnik musi zwrócić środki za bilet lub zaproponować inną trasę.

  "W świetle masowego anulowania lotów i opóźnień, z którymi zmagają się pasażerowie i przewoźnicy z powodu pandemii COVID-19, Komisja chce dać pewność prawną w zakresie stosowania praw pasażerów w Unii Europejskiej" - podkreśliła cytowana w komunikacie KE unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.

  Jak wyjaśniła, w przypadku odwołania lotu, przewoźnik musi zwrócić pieniądze za bilet lub zmienić trasę. Jeśli pasażerowie sami zdecydują się odwołać podróż, zwrot kosztów biletu będzie zależał od jego rodzaju (czy był bezzwrotny, czy nie). Firmy zamiast pieniędzy mogą też zaoferować konsumentom kupony do wykorzystania w przyszłości.

 • 17:28

  Piłka nożna: 15 osób związanych z hiszpańskim klubem Deportivo Alaves miało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. To trzech zawodników pierwszej drużyny, siedem osób ze sztabu szkoleniowego oraz pięciu pracowników.

 • 17:26

  Wśród zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem jest o połowę mniej kobiet niż mężczyzn - odnotowano w raporcie krajowego Instytutu Zdrowia. Średnia wieku wśród zmarłych kobiet to ponad 83 i pół roku, a wśród mężczyzn - ponad 79 lat.

  Jak wynika z przedstawionych w środę statystyk, do 17 marca w związku z koronawirusem zmarło 601 kobiet i 1402 mężczyzn. Wśród zmarłych jest 17 osób w wieku poniżej 50 lat. Pięć z nich było poniżej 40. roku życia i byli to wyłącznie mężczyźni z ciężkimi współistniejącymi chorobami.

 • 17:21

  Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego poinformowała, że każdego dnia będą biły dzwony, by - jak podkreślono - zakończyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Duchowni także skropią wodą święconą ulice miast i wiosek.

  - Dziś, w obliczu zagrożenia infekcją, chrześcijanie powinni stronić od paniki, ponieważ jest ona przejawem małej wiary. Postem i modlitwą należy prosić Boga o wybaczenie swoich grzechów - napisano w opublikowanym w środę oświadczeniu synodu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

 • 17:21

  Kuba: Minister zdrowia potwierdził, że zmarł pierwszy pacjent zakażony koronawirusem w tym kraju. To 61-letni mężczyzna z Włoch.

 • 17:20

  Sekretarz obrony USA Mark Esper poinformował, że Pentagon gotów jest na długą walkę z COVID-19. Liczba amerykańskich żołnierzy zakażonych koronawirusem wzrosła w środę do 49, ponadto zakaziło się 14 pracowników cywilnych Pentagonu oraz siedmiu podwykonawców.

 • 17:10

  Pandemia koronawirusa może spowodować światowy kryzys gospodarczy - ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy. Według jej szacunków prawie 25 milionów ludzi na całym świecie może stracić pracę w wyniku gospodarczych konsekwencji pandemii COVID-19.

 • 16:49

  Turcja: Prezydent Recep Tayyip Erdogan polecił obywatelom, aby pozostali w domu przez najbliższe trzy tygodnie. Wyjątkiem mają być niezbędne wyjścia.

 • 16:31

  Premier Węgier Viktor Orban ogłosił zawieszenie obowiązku spłaty kredytów dla osób fizycznych i przedsiębiorstw do końca roku. Zawieszono też między innymi obowiązek odprowadzania składki przez pracodawców w najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa sektorach, np. turystyce, kulturze czy sporcie.

 • 16:23

  Od nocy z piątku na sobotę wszystkie osoby przylatujące do Singapuru będą musiały poddać się dwutygodniowej samoizolacji - ogłosiło singapurskie ministerstwo zdrowia. Kraj potwierdził 47 nowych przypadków COVID-19.

 • 16:06

  Rząd Litwy do 23 marca wydłużył możliwość przejazdu tranzytem przez terytorium litewskie korytarzami humanitarnymi dla obcokrajowców udających się do swych krajów. Od poniedziałku granice Litwy są zamknięte w związku z koronawirusem.

 • 15:54

  Ministerstwo zdrowia Dżibuti poinformowało w środę o pierwszej infekcji koronawirusem w tym kraju. Zakażonym jest obywatel Hiszpanii, członek rozmieszczonego w Dżibuti oddziału hiszpańskich wojsk specjalnych.

 • 15:45

  Szkoły w Szkocji i Walii zostaną zamknięte od najbliższego piątku z powodu epidemii koronawirusa - ogłosiły tamtejsze władze. Tymczasem brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że decyzja w sprawie zamknięcia szkół w Anglii zostanie podjęta wkrótce.

  Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon powiedziała, że nie należy się spodziewać, żeby szkoły wznowiły działalność przed zakończeniem letniego semestru. Wyjaśniła, że w szkołach brakuje zbyt wielu nauczycieli i innych pracowników, by mogły funkcjonować normalnie.

  Z kolei minister edukacji w rządzie Walii Kirsty Williams ogłosiła przyspieszenie przerwy wielkanocnej. Na razie nie sprecyzowała, kiedy ewentualnie szkoły mogłyby wznowić działalność.

  Boris Johnson podczas cotygodniowej sesji pytań poselskich do premiera powiedział natomiast, że decyzje w sprawie zamknięcia szkół zostaną podjęte wkrótce. - Izba (Gmin) powinna spodziewać się, że wkrótce zostaną podjęte dalsze decyzje w sprawie szkół oraz tego, jak zapewnić jednocześnie powstrzymywanie rozprzestrzeniania się choroby, jak i odciążenie na tyle, na ile można, naszej publicznej służby zdrowia - oświadczył.

  Na razie decyzji w sprawie ewentualnego zamykania szkół nie ogłosiły władze Irlandii Północnej.

 • 15:42

  Rząd Portugalii zatwierdził program pomocowy dla podmiotów gospodarczych, które zostały poszkodowane wskutek pandemii koronawirusa. Do środowego popołudnia liczba zakażonych wzrosła tam w ciągu doby o prawie 200 osób.

  Jak poinformował minister finansów Portugalii Mario Centeno, wartość przyjętego przez rząd planu wsparcia dla krajowej gospodarki oscyluje na poziomie 3 miliardów euro.

  - W czasie, kiedy wszyscy zastanawiamy się, jak zatrzymać pandemię COVID-19, musimy również zastanowić się nad tym, jak wesprzeć przedsiębiorstwa, szczególnie małe i średnie firmy, które również stały się ofiarami tej (pandemii). Ten program jest formą wsparcia dla poszkodowanych przedsiębiorców - powiedział Centeno na konferencji prasowej w Lizbonie.

 • 15:27

  Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii o 346 - do 2051. 15 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 58 - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

 • 15:15

  Austriacki rząd zamierza wesprzeć krajową gospodarkę kwotą 38 miliardów euro. Pakiet ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa i powstrzymać masowe zwolnienia.

  Wprowadzenie programu wsparcia gospodarki ogłosił kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Jak powiedział, jego cel jest jasny - "zrobić wszystko, by pomóc ludziom w tym kraju".

 • 15:02
 • 14:40

  Komisja Europejska potwierdza wzrost rosyjskiej propagandy w związku z koronawirusem

  - Wraz z początkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa zauważyliśmy rosnącą liczbę przypadków dezinformacji, nieprawdziwych informacji i kłamstw. Europejska Służba Działań Zewnętrznych ma swoją własną jednostkę, która zajmuje się śledzeniem i monitorowaniem propagandy i dezinformacji, która pochodzi spoza Unii Europejskiej. Zauważyliśmy, że nastąpił wzrost takich informacji spoza Unii Europejskiej wśród innych (krajów - red.) także z Rosji albo z ośrodków, które są w Rosji albo są połączone w jakiś sposób ze źródłami prokremlowskimi - zaznaczył rzecznik KE Peter Stano.

 • 14:35

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2020, który miał się odbyć w maju w Rotterdamie, został odwołany z powodu zagrożeniem koronawirusem - poinformowali organizatorzy. "Z głębokim żalem musimy ogłosić odwołanie Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie" - napisano w oświadczeniu Europejskiej Unii Nadawców oraz holenderskich nadawców Avrotros, NOS oraz NPO.

 • 14:24

  Dyrektor Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde powiedziała szefom rządów krajów unijnych, że trzymiesięczna kwarantanna wywołana pandemią COVID-19 spowolni wzrost gospodarczy Unii Europejskiej o 5 procent - podał w środę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

 • 14:19

  Czeski premier Andrej Babisz: z analiz wynika, że rząd mógłby udzielić przedsiębiorcom i firmom dotkniętym kryzysem związanym z koronawirusem pomocy finansowej w łącznej kwocie biliona koron (166 mld złotych).

 • 14:15

  Europejska Agencja Leków (EMA) oświadczyła, że nie ma dowodów na to, by stosowanie ibuprofenu w leczeniu objawów COVID-19 prowadziło do pogarszania stanu pacjentów. Wcześniej ostrzeżenie ws. leków przeciwzapalnych wydał m.in. francuski minister zdrowia.

 • 14:14
 • 13:54
 • 13:48

  Włochy: Giorgio Gori, burmistrz dotkniętego przez epidemię koronawirusa Bergamo, powiedział w środę telewizji RAI, że zakazał gier hazardowych w punktach sprzedaży tytoniu i wyłączył w mieście darmowe punkty dostępu do internetu. Ma to zapobiec tworzeniu się tłumu na ulicach.

 • 13:28

  Ponad 500 Hiszpanów zostało ukaranych grzywną za nieprzestrzeganie zasad wprowadzonych w niedzielę z powodu epidemii koronawirusa przez rząd Pedra Sancheza. W związku z lekceważeniem stanu zagrożenia epidemicznego do środy rano policja zatrzymała również 73 osoby.

  Jak poinformowała hiszpańska policja, do zatrzymań doszło m.in. w Grenadzie, Madrycie, Murcji, Saragossie i w Segowii. Powodem akcji funkcjonariuszy było zwykle lekceważenie wprowadzonych przez rząd restrykcji lub stawianie oporu policjantom.

  Wśród zatrzymanych są m.in. organizatorzy nocnych zabaw, osoby, które obrażały policjantów, rzucały w nich przedmiotami, próbowały pobić, a nawet zarazić koronawirusem.

  W Segowii, w środkowej Hiszpanii, w poniedziałek zatrzymano agresywnego mężczyznę, który przy próbie zatrzymania zagroził, że “zarazi funkcjonariuszy koronawirusem”. Pluł też na policjantów podczas próby obezwładnienia go przez funkcjonariuszy. Wykonane po aresztowaniu badania potwierdziły w organizmie agresora obecność SARS-COV-2.

 • 13:24

  Wśród 14 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem na Ukrainie, jest parlamentarzysta - poinformowało w środę tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia. Deputowany Serhij Szachow przekazał, że dowiedział się o pozytywnym wyniku testu telefonicznie.

  Na razie parlamentarzysta jest poddany samoizolacji. - Nikogo do siebie nie dopuszczam - zapewnił.

  44-letni Szachow wyjaśnił, że poczuł się źle trzy dni temu, miał 38 stopni gorączki. Zaznaczył, że wezwał lekarza, który nie stwierdził grypy. Dodał, że poprosił o test na koronawirusa, jednak przedstawiciel służb medycznych go nie posiadał. Następnego dnia znów wezwał pomoc medyczną i nalegał, by przeprowadzono test na koronawirusa.

 • 13:14

  Zaplanowana na 21 kwietnia wizyta króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letizii w Białym Domu została przełożona, ponieważ oba kraje pracują nad odpowiedzią na koronawirusa - poinformował Biały Dom w środę.

 • 13:12

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił w środę jako "opętanie rusofobią" zarzuty Komisji Europejskiej pod adresem Rosji, iż jej media zorganizowały kampanię dezinformacyjną, aby pogorszyć wpływ koronawirusa na społeczeństwa państw zachodnich.

  Komentując dokument KE na ten temat, o którym napisała agencja Reutera, Pieskow powiedział, że nie przedstawiono "ani jednego konkretnego przykładu bądź odwołania do konkretnych mediów". Ocenił, że zarzuty są gołosłowne.

 • 13:06

  243 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował we wtorek federalny resort zdrowia tego kraju. Liczba osób, u których stwierdzono do tej pory infekcje, wynosi 1468. Cztery kolejne osoby zmarły.

 • 12:48
 • 12:45

  Państwa Bliskiego Wschodu powinny przekazywać więcej informacji na temat przypadków koronawirusa, żeby pomóc w walce z tym patogenem w regionie - powiedział w środę dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ahmed Al-Mandhari.

  Dodał, że regionalne podejście do walki z koronawirusem było dotychczas "nierówne" i że należy zrobić znacznie więcej.

  Ulepszony dostęp do informacji pozwoliłby WHO na dokładne śledzenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i szybkie stosowanie sprawdzonych środków zdrowia publicznego - powiedział Mandhari dziennikarzom na wideokonferencji.

  - Niestety, nawet dzisiaj, gdy sytuacja staje się krytyczna, informacje o przypadkach nie są w wystarczającym stopniu przekazywane WHO przez kraje Bliskiego Wschodu - przyznał przedstawiciel WHO.

  Dodał, że WHO wie o wysiłkach na rzecz wzmocnienia nadzoru, zwiększenia liczby wykonywanych testów i poprawy wsparcia dla rodzin, które izolują krewnych lub są na kwarantannie. - Trzeba jednak zrobić znacznie więcej. W większości krajów wciąż mamy czas, aby przyspieszyć nasze wysiłki - podkreślił Mandhari.

 • 12:38

  Ukraina: W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w obwodzie kijowskim, w środkowej Ukrainie, wprowadzono stan wyjątkowy. Decyzję w tej sprawie podjął w środę rząd. Na razie stan nadzwyczajny nie obowiązuje w Kijowie.

 • 12:36

  W Belgii w środę o godz. 12 zaczęły obowiązywać specjalne procedury dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się w związku z pandemią koronawirusa. Ograniczenia dotyczące całej ludności mają potrwać co najmniej do 5 kwietnia.

  Wychodzenie ludzi z domów ograniczone jest do nagłych wypadków: w celu pójścia do sklepu spożywczego, apteki, poczty, banku lub na stację benzynową. W pomieszczeniach i na zewnątrz musi być zachowana co najmniej 1,5-metrowa odległość między ludźmi.

  Zakazano spotkań, ale możliwa jest aktywność fizyczna na zewnątrz taka jak spacer, jogging, jazda na rowerze, ale tylko z osobą, z którą mieszka się pod jednym dachem.

  W ślad za innymi krajami europejskimi rząd Belgii ogłosił w ubiegłym tygodniu zamknięcie do 3 kwietnia wszystkich szkół kawiarni, restauracji i części sklepów. Szkoły mają być zamknięte na pięć tygodni. Egzekwowaniem wprowadzonych przepisów ma się zająć policja.

  W środę przed południem podano, że w Belgii przez ostatnią dobę stwierdzono 243 nowe zakażenia koronawirusem. Liczba osób, u których wykryto infekcje, wynosi łącznie 1486. W ciągu ostatniej doby hospitalizowano 135 nowych pacjentów i odnotowano cztery zgony. W sumie w Belgii z powodu COVID-19 zmarło 14 osób.

 • 12:14

  Po tym jak UE zdecydowała, że nie będzie przyszłotygodniowego szczytu w Brukseli, szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk poinformował w środę, że odwołuje również spotkanie liderów EPL. Zaapelował przy tym o solidarność w dobie koronawirusa.

  Anulowanie spotkania to formalność, bo bez posiedzenia Rady Europejskiej żaden z przywódców należących do europejskiej chadecji i tak nie przyleciałby do Brukseli. Tusk w piśmie do liderów EPL, które zamieścił na Twitterze, poinformował, że 25 marca organizuje wideokonferencję liderów EPL.

 • 12:04

  Tegoroczny Festiwal Glastonbury w Wielkiej Brytanii został odwołany

 • 12:03

  Nawet dwa lata może potrwać pandemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wiele zależy jednak od tego, kiedy uda się wprowadzić szczepionkę chroniącą przed tym patogenem – uważa prof. Lothar Wieler, szef Instytutu Roberta Kocha w Berlinie.

  Cytowany przez Reutersa specjalista podczas konferencji prasowej w stolicy Niemiec potwierdził wcześniejszą prognozę, że koronawirusem SARS-CoV-2 może zostać zakażonych od 60 proc. do nawet 70 proc. światowej populacji. Nie ma tylko pewności, w jakim okresie to nastąpi.

 • 11:51

  Komisja Europejska zwołała na środę kolejną nadzwyczajną wideokonferencję unijnych ministrów zdrowia oraz ministrów spraw wewnętrznych - poinformowało źródło dyplomatyczne. Cel to harmonizowanie podejścia do coraz bardziej rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa.

  Będzie to już drugie tego typu spotkanie, w którym za pomocą łącz wideo ma brać udział 54 ministrów oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej. Planowo ma się rozpocząć o godz. 17.

  Z informacji PAP wynika, że KE chce przedstawić ogólnounijne zalecenia w sprawie działań w odpowiedzi na COVID-19 w oparciu o rekomendacje specjalnego zespołu ekspertów naukowych oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

 • 11:48

  Zambia: dwa pierwsze przypadki COVID-19

 • 11:43

  Z powodu pandemii koronawirusa, bez oficjalnej delegacji w środę wystartował z Tokio samolot do Aten, który z Grecji do Kraju Kwitnącej Wiśni ma dostarczyć ogień olimpijski na zbliżające się letnie igrzyska w stolicy Japonii.

  Pierwotnie do Aten mieli się udać przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk Yoshiro Mori oraz minister ds. olimpijskich Seiko Hashimoto. W ich zastępstwie ogień odbierze ambasador Japonii w Grecji.

  Do Japonii ogień ma dotrzeć w piątek, przywiozą go oficjele niższego szczebla, którzy do Grecji udali się na ubiegłotygodniową ceremonię jego zapalenia w Olimpii. Odbyła się ona bez udziału widzów i również lądowanie w bazie lotniczej Matushima ma być pozbawione wyjątkowej oprawy.

 • 11:41

  Hiszpania: liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 13716, łącznie zmarło 558 osób

 • 11:38

  Rosja wprowadzi tymczasowe ograniczenia lotów do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich od piątku.

 • 11:36

  Iran: liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 17361

 • 11:35

  Iran: w ostatniej dobie zmarło 147 zakażonych koronawirusem. Łącznie do tej pory w kraju zmarło 1135 osób zakażonych wirusem.

 • 11:33

  W ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa na Filipinach wzrósł o trzy - w sumie zmarło 17 chorych.

 • 11:29
 • 11:26

  Bangladesz: zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem

 • 11:23

  Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 51 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Z tego dziewięć osób ma objawy infekcji, a 37 przechodzi ją bez objawów. Pięć osób wypisano już ze szpitali.

  Resort zdrowia uściślił, że z ujawnionych dotąd przypadków zakażenia 17 przywieziono z zagranicy. Pozostałe przypadki udało się wykryć w efekcie kontroli kontaktów pierwszego stopnia, czyli osób mających bezpośredni kontakt z zakażonymi.

  Pod obserwacją jest 1960 osób, które przyjechały z krajów ze złą sytuacją epidemiczną. 2700 osób zakończyło dwutygodniową kwarantannę.

  Ministerstwo zdrowia poinformowało również, że przygotowało plany organizacji pomocy medycznej, w tym przeprofilowania szpitali w zależności od różnych scenariuszy rozwoju sytuacji. Placówki na Białorusi mają wystarczającą liczbę miejsc, by skutecznie izolować osoby pierwszego kontaktu - twierdzi resort.

 • 11:14

  Czechy: Na praskim lotnisku wojskowym Kbely wylądował w nocy z wtorku na środę czeski wojskowy samolot transportowy Airbus A319, który przywiózł specjalnym rejsem z Chin 150 tys. szybkich testów na koronawirusa.

  Testy te, które pokazują wynik badania po upływie 20-25 minut, będą wykorzystane w objętych kwarantanną miejscowościach oraz do kontrolowania stanu zdrowia funkcjonariuszy policji, strażaków, celników i żołnierzy. Normalna laboratoryjna procedura testowa trwa sześć godzin.

  Jak zaznaczył czeski minister zdrowia Adam Vojtiech, pozytywny wynik szybkiego testu oznacza, że badana osoba jest z dużym prawdopodobieństwem nosicielem koronawirusa. Jednak jeśli test zakażenia nie wykryje, pozostaje jeszcze możliwość tak zwanego fałszywego zanegowania, kiedy to pacjent rzeczywiście ma koronawirusa. Według Vojtiecha, wobec takich pacjentów będzie się postępować w sposób zindywidualizowany w zależności od stwierdzonych u nich objawów.

  Minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek zapowiedział kolejne transporty z Chin, gdzie czeskie władze oraz podmioty prywatne zakupiły 30 mln maseczek chirurgicznych, a także inne niezbędne do zapobiegania infekcjom artykuły. Dostawy zostaną zrealizowane w ramach dwóch lotów ukraińskich wielkogabarytowych samolotów transportowych An-124 Rusłan oraz lotów maszyn spółki Smartwings i należącego do niej towarzystwa Czech Airlines.

 • 11:10

  Włochy: 95-letnia kobieta jest pierwszą pacjentką wyleczoną z koronawirusa w Modenie na północy Włoch - poinformował w środę miejscowy szpital. Do zdrowia powróciła tam także 27-latka.

  W szpitalu w Modenie na wyniki potwierdzające całkowite wyleczenie czeka jeszcze 23 pacjentów.

 • 10:53

  Malezja: 117 nowych przypadków koronawirusa, łącznie 790

 • 10:48

  Francja: wojsko zaczyna ewakuować pacjentów zakażonych koronawirusem będących w stanie krytycznym ze wschodu kraju do szpitala w Tulon na południu. Wojsko poinformowało, że sześciu pacjentów przetransportowano samolotem wojskowym Airbus wyposażonym w sprzęt do intensywnej opieki medycznej. Na wschodzie Francji szpitale są przeciążone.

 • 10:46

  2629 pracowników służby zdrowia we Włoszech jest zakażonych koronawirusem - wynika z raportu opublikowanego w środę na podstawie analiz krajowego Instytutu Zdrowia. Lekarze i cały personel medyczny stanowią 8,3 proc. wszystkich zakażonych.

  Dotychczasowy bilans w całych Włoszech to 2503 osoby zmarłe wśród zakażonych i ponad 31 tysięcy potwierdzonych przypadków koronawirusa.

 • 10:38

  USA: Gubernator stanu Nevada, Steve Sisolak, nakazał czasowe zamknięcie wszystkich biznesów poza kluczowymi dla funkcjonowania stanu, w tym kasyna w Las Vegas, w ramach działań mających na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. Bez ograniczeń będą nadal działały m.in. stacje paliw, sklepy spożywcze, apteki, urzędy pocztowe, banki czy lotniska.

 • 10:28

  Rosyjskie media wykorzystują rozprzestrzenianie się koronawirusa do tworzenia "dużej kampanii dezinformacyjnej" na Zachodzie - to teza z wewnętrznego dokumentu Komisji Europejskiej, do którego dotarł Reuters.

  Rosyjska kampania ma zaostrzyć panikę w zgodzie z szerszym podejściem działań Kremla nakierowanych na podważenie funkcjonowania europejskiego społeczeństwa. Dokument wskazuje na to, że rosyjska dezinformacja ma pogorszyć zagrożenie dotyczące kryzysu zdrowotnego w krajach zachodnich.

 • 10:24

  Indonezja: 55 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 227

 • 10:05

  Malta zatrzyma wszystkie przychodzące loty pasażerskie w sobotę i zezwoli jedynie na lądowanie ładunków, lotów humanitarnych i repatriacyjnych, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

  Na śródziemnomorskiej wyspie, która jest silnie uzależniona od turystyki, zgłoszono do tej pory 38 przypadków, z których 32 to osoby, które zachorowały za granicą.

 • 9:49
 • 9:47

  W ramach działań przeciwko koronawirusowi rząd Sri Lanki wstrzymał w środę wszystkie przyloty samolotów pasażerskich do stolicy kraju. Odloty odbywają się normalnie. Na czwartek zaplanowano lot czarterowy z Kolombo do Warszawy.

  Przyloty pasażerów do portu lotniczego zostały wstrzymane do końca marca. Nie odwołano natomiast połączeń towarowych ani tranzytowych.

  Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, do wtorku na Sri Lance potwierdzono 29 przypadków infekcji koronawirusowej, ale miejscowe źródła mówią o co najmniej 43. Pierwszy lankijski pacjent z koronawirusem, przewodnik turystyczny, został zidentyfikowany 11 marca.

 • 9:26
 • 9:24

  Francja może liczyć na spowolnienie wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w ciągu ośmiu do 12 dni po decyzji rządu o zablokowaniu kraju - powiedział minister zdrowia Olivier Veran w środę.

 • 9:13

  Polska otrzyma z Chin ponad 10 000 zestawów testowych i dziesiątki tysięcy innych elementów ochronnych, takich jak maski, gogle i pokrowce na buty, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  Chiny wyślą do Polski 20 000 masek, 5 000 kombinezonów ochronnych, 5 000 gogli medycznych, 10 000 jednorazowych rękawiczek medycznych i 10 000 pokrowców na buty.

 • 9:08

  Wiele ambasad USA na całym świecie zawiesi rutynowe usługi wizowe z powodu środków ostrożności związanych z koronawirusem.

 • 8:45

  RPA: 31 nowych przypadków koronawirusa, łącznie wirusa wykryto u 116 osób

 • 8:43

  Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Izraelu wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin do 427 - poinformowało w środę tamtejsze Ministerstwo Zdrowia.

 • 8:41

 • 8:39

  Polska: 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie w kraju wykryto go u 246 osób.

 • 8:19

  Mołdawia: zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem

 • 8:16

  W Rosji szkoły będą mieć ferie od 23 marca do 12 kwietnia z powodu epidemii koronawirusa - poinformował w środę minister oświaty Siergiej Krawcow. Wcześniej o zamknięciu szkół zdecydowały władze Moskwy.

 • 7:06
 • 7:04

  RPA: liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 23. Łącznie w kraju wirusa stwierdzono u 85 osób.

 • 6:59

  Rok szkolny we Włoszech nie zostanie przedłużony z powodu epidemii koronawirusa - oświadczyła minister oświaty Lucia Azzolina. Zapowiedziała, że podczas matur zostanie wzięta pod uwagę nadzwyczajna sytuacja, jaka panuje. Dodała, że rozważane są różne scenariusze.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:mart

Źródło: TVN24, Reuters, PAP

Raporty: