W Czechach potwierdzono dwa przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP

Czeski minister zdrowia Petr Arenberger poinformował w piątek, że w powiecie Dieczin w pobliżu granicy z Niemcami pojawiły się dwa przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa. W związku z tym w regionie wstrzymano powrót dzieci do szkół.

Minister Arenberger zapewnaił, że rząd ustala teraz listy kontaktów osób zakażonych brazylijskim wariantem. W powiecie Dieczin w związku z wykryciem nowej mutacji wstrzymano do 19 kwietnia powrót dzieci z pierwszych roczników do szkół podstawowych.

W pozostałej części kraju 12 kwietnia rozpoczną się zajęcia wymiennie w klasach i on-line. Otwarciu szkół towarzyszą powtarzane co tydzień testy dzieci oraz obowiązek noszenia masek FFP2, wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie dystansu społecznego.

Minister: epidemia zwalnia

Arenberger powiedział, że kontynuowany jest pozytywny trend i epidemia w Czechach zwalnia. Zmniejsza się liczba hospitalizowanych, ale w danych Ministerstwa Zdrowia jeszcze nie widać wpływu Świąt Wielkanocnych.

Minister podkreślił, że w czwartek podano rekordową liczbę szczepionek jednego dnia – 58 928.

Przynajmniej jedną dawkę przyjęło już 1 971 079 Czechów, a dwie około 663 tysięcy. Według ministra do końca czerwca może zostać zaszczepione 58 procent populacji.

Premier Andrej Babisz, który uczestniczył w rozpoczęciu próbnych szczepień na stadionie Arena o2, powiedział, że planowanemu szczepieniu 100 tysięcy osób dziennie przeszkadza brak preparatów. Zdaniem premiera w ministerstwie powinna powstać strategia szczepień na najbliższe dwa lata.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości