Rosja "nie może odgrodzić się od zagrożenia". Przeniesione głosowanie i tydzień wolny od pracy

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP, TASS, tvn24.pl
Przeniesione ogólnokrajowe głosowanie w RosjiTVN24
wideo 2/40
TVN24Przeniesione ogólnokrajowe głosowanie w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się w środę do obywateli, aby w najbliższym czasie pozostali w domach, wykazując się dyscypliną i odpowiedzialnością. Przekazał, że w związku z trwająca pandemią planowane na 22 kwietnia głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji, zostaje odłożone na późniejszy termin. Ogłosił także tydzień wolny od pracy.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

W wystąpieniu transmitowanym na żywo przez telewizję, rosyjski prezydent poinformował, że tydzień od najbliższego weekendu do niedzieli 5 kwietnia będzie w Rosji wolny od pracy przy zachowaniu wynagrodzenia. Zaapelował przy tym o bezwzględne przestrzeganie rekomendacji lekarzy i władz. - Wiele od tego zależy. Najbardziej bezpieczne jest teraz, aby pobyć w domu - powiedział.

Centrum Moskwy w ciągu dnia
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

- Nie myślcie: "mnie to nie dotknie". To może dotknąć każdego. I wtedy to, co dziś dzieje się w wielu krajach zachodnich, (...) może wkrótce wydarzyć się u nas - zwracał uwagę. Według niego, w kraju "ogółem udaje się na razie powstrzymywać szerokie i błyskawiczne rozprzestrzenianie się choroby". Putin zaznaczył, że sąsiadujące z Rosją państwa już są "poważnie dotknięte epidemią", a Rosja "nie może odgrodzić się od zagrożenia".

Putin ocenił, że niezbędne jest przeniesienie ogólnokrajowego głosowania na później, a decyzja o nowym terminie zostanie podjęta zależnie od oceny sytuacji związanej z koronawirusem.

Wybory w Rosji z reguły charakteryzują się wysoką frekwencją. W wyborach prezydenckich w 2012 roku frekwencja wyniosła według oficjalnych danych 65,3 procent. W poprzednich, w 2018 - 76,69 procent.

W kraju mają działać placówki medyczne, sklepy, apteki, transport i organy władzy wszystkich szczebli.

Władimir Putin zwrócił się do obywateli
PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Russia odnotowała 658 przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu doby liczba chorych wzrosła o 163. W samej stolicy kraju choruje 410 osób. Zakażenia COVID-19 potwierdzono w 55 spośród ponad 80 regionów kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

akw/kab

Źródło: PAP, TASS, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Shcherbak/PAP

Tagi:
Raporty: