Chiński parlament przekłada doroczną sesję. Powodem koronawirus

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom\kwoj
Źródło:
PAP, Reuters

Chiński parlament formalnie zdecydował o odłożeniu w czasie swojej dorocznej sesji, która miała się pierwotnie rozpocząć 5 marca – przekazały państwowe media. Powodem decyzji jest panująca w kraju epidemia nowego koronawirusa.

Nowa data rozpoczęcia sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) zostanie ogłoszona w późniejszym terminie – podała państwowa telewizja CCTV, zaznaczając, że opóźnienie nie będzie zbyt duże.

Decyzję o przesunięciu sesji OZPL podjął jego Stały Komitet, który obradował w poniedziałek za zamkniętymi drzwiami. CCTV nie podała powodu odłożenia sesji, ale państwowa agencja prasowa Xinhua informowała wcześniej, że wydarzenie może być opóźnione z powodu epidemii.

Na sesję do Pekinu zjeżdża się tradycyjnie ponad 5000 delegatów z całych Chin, aby uchwalić prawodawstwo i ustalić kluczowe cele gospodarcze na najbliższy rok. Posiedzenie zostało przełożone po raz pierwszy od 1995 roku, gdy ustalono harmonogram marcowych sesji.

PAP

Komitet wydał również w poniedziałek decyzję o całkowitym zakazie handlu dzikimi zwierzętami oraz spożywania ich – podała CCTV. Uważa się, że odpowiedzialny za epidemię koronawirus przeniósł się na ludzi z dzikich zwierząt.

Kompleksowa nowelizacja przepisów o ochronie dzikich zwierząt wymaga czasu, a w obecnym "kluczowym punkcie walki z epidemią" konieczne było wydanie specjalnej decyzji Stałego Komitetu OZPL. Jej celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu spożywania i sprzedaży dzikich zwierząt, jeszcze zanim prawa zostaną zmienione – wyjaśniono.

2592 ofiary śmiertelne koronawirusa w Chinach

Koronawirus SARS-CoV-2, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia ostre zapalenie płuc.

Relacja tvn24.pl: Koronawirus na świecie

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek o 409 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Chinach i 150 zgonach, co podnosi bilans ofiar śmiertelnych do 2592 i liczbę zarejestrowanych zakażeń do 77 150 przypadków.

Jak się rozprzestrzenia koronawirus? (stan na 24 lutego)gisanddata.maps.arcgis.com

Według danych z 24 lutego na całym świecie zanotowano ponad 79 tysięcy zakażeń oraz 2619 przypadków śmiertelnych.

Autor:pp\mtom\kwoj

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: