TVN24 | Świat

"Pokonaliśmy trzecią falę". Orban zapowiada luzowanie obostrzeń

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Można będzie organizować imprezy na świeżym powietrzu z udziałem do 500 osób, w tym demonstracje – to jedno z obostrzeń epidemicznych, które niebawem mają być zniesione na Węgrzech. Jak zadeklarował w piątek premier Viktor Orban, władze zniosą wkrótce większość restrykcji. Stanie się to po osiągnięciu progu pięciu milionów zaszczepionych, co powinno nastąpić w najbliższych dniach. - Pokonaliśmy trzecią falę epidemii - oświadczył szef węgierskiego rządu.

- Sztab operacyjny zdecydował dzisiaj, że możemy znieść znaczną część restrykcji. Pozostaną natomiast ograniczenia, z których zwalnia tylko szczepienie lub przejście COVID-19 – powiedział Viktor Orban w Radiu Kossuth.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Premier Węgier tłumaczył, że po osiągnięciu progu pięciu milionów zaszczepionych zlikwidowana będzie godzina policyjna, obowiązująca obecnie od godziny 24 do 5 rano, zniesione zostaną ograniczenia czasu pracy lokali gastronomicznych i obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej, będzie można uprawiać sport, także zbiorowy, w przestrzeni publicznej. Ponadto można będzie organizować imprezy na świeżym powietrzu z udziałem do 500 osób, w tym demonstracje.

Będzie również można organizować przyjęcia prywatne i rodzinne z udziałem do 50 osób, a wesela z udziałem do 200 osób. Inne imprezy pod dachem (dyskoteki, koncerty) będą nadal dostępne tylko dla osób posiadających kartę, potwierdzającą ochronę przed koronawirusem po zaszczepieniu lub przejściu COVID-19. To samo dotyczy przedstawień muzycznych i tanecznych.

"Pokonaliśmy trzecią falę epidemii"

Obecnie liczba osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką wynosi na Węgrzech 4 898 866. - W najbliższy weekend wedle wszelkich szacunków osiągniemy pięć milionów. (…) To oznacza, że pokonaliśmy trzecią falę epidemii i ponad 50 procent dorosłej ludności na Węgrzech jest zaszczepiona – oznajmił Orban.

Premier dodał, że konkretna data zniesienia wymienionych ograniczeń zostanie podana wkrótce. Na Węgrzech najbliższy poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, możliwe więc, że będzie to wtorek.

Orban zapowiada węgierskie szczepionki

Orban dodał, że Węgry rozpoczęły budowę własnej fabryki szczepionek przeciw COVID-19. - Jesienią lub najpóźniej pod koniec 2022 roku w Debreczynie ta nowa fabryka rozpocznie produkcję szczepionek, które do tej pory zostaną opracowane na Węgrzech – oznajmił. Jak podkreślił, tylko do tego czasu Węgry będą potrzebować zagranicznych preparatów.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości