Wielkie narodowe testowanie. W kolejnej turze Słowacy przebadali ponad dwa miliony osób

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad' poinformował w poniedziałek, że przeprowadzone w weekend wśród ponad 2 milionów obywateli testy na obecność koronawirusa ujawniły 13 509 zakażonych. Stanowi to 0,66 procenta badanych. Testy przed tygodniem w tych samych powiatach przyniosły 1,47 procenta pozytywnych testów.

Antygenowe testy przeprowadzono przed tygodniem na całym obszarze Słowacji i uczestniczyło w nich ponad 3,6 mln osób. W sobotę i w niedzielę testy powtórzono w 45 z 79 powiatów, w których pozytywne wyniki dało ponad 0,7 proc. przeprowadzonych testów. Premier Słowacji Igor Matovicz uznał na konferencji prasowej, że jest się czym chwalić i przedstawiał wyniki testów jako zasadniczy element walki o ograniczenie szerzenia się SARS-CoV-2. Niektórzy eksperci oceniają, że na spadek zakażeń koronawirusem większy wpływ mają zastosowane ograniczenia związane z obowiązującym stanem wyjątkowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Według Matovicza w sobotę i w niedzielę, 21 i 22 listopada, powinny się odbyć testy, którymi objęci będą mieszkańcy około 500 gmin i mniejszych miast, w których koronawirus jest najbardziej rozpowszechniony. Premier ocenił, że badaniami może zostać objętych około 400 tys. osób. Wieczorem po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego premier powiedział, że to gremium zarekomendowało rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o 90 dni. Obowiązuje od początku października do 14 listopada.

Sztab zalecił także przygotowanie systemu testów, które będą przeprowadzane na granicach sąsiednich państw przy wjeździe na Słowację. Minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec oświadczył, że decyzjom o testach będzie towarzyszyć uznanie Polski, Czech, Węgier i Ukrainy za tak zwane kraje "czerwone", a więc niebezpieczne epidemicznego punktu widzenia.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: