Kwarantanna w trzech największych miastach Litwy

TVN24 | Świat

Autor:
now
Źródło:
PAP

Z powodu szybko rosnącej liczby zakażeń koronawirusem rząd Litwy wprowadził kwarantannę w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie. W sumie kwarantanna obowiązuje w 21 z 60 okręgów samorządowych Litwy.

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano kolejną najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 766. Zmarły dwie zainfekowane osoby.

Mister zdrowia Aurelijus Veryga poinformował w poniedziałek, że w pięciu głównych szpitalach kraju zajętych jest 83 procent miejsc przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Rząd poszukuje sposobów zwiększenia liczby łóżek.

Koronawirus na Litwie. Dezynfekcja autobusu w WilnieShutterstock

Wilno, Kowno i Kłajpeda objęte kwarantanną

Z powodu szybko rosnącej liczby zakażeń koronawirusem rząd Litwy wprowadził w poniedziałek kwarantannę w trzech największych litewskich miastach - w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie.

Wilno
Kowno

Na terenie samorządów objętych kwarantanną obowiązuje noszenie maseczek we wszystkich miejscach publicznych dla osób powyżej 6 lat. Ograniczona jest liczba pasażerów w transporcie publicznym. Placówki kulturalne oraz punkty sprzedaży powinny zapewnić co najmniej 10 metrów kwadratowych na jedną osobę i możliwość zachowania dwumetrowego dystansu między widzami czy klientami.

Kłajpeda

Ograniczone są odwiedziny chorych w szpitalach i pacjentów placówek opieki społecznej. Wspólnotom religijnym zaleca się zawieszenie obrzędów. Od poniedziałku w całym kraju zostały skrócone godziny otwarcia restauracji, kawiarni, barów, klubów nocnych i innych miejsc rozrywki. Placówki te będą czynne tylko do północy, obowiązywać będzie też rejestracja klientów.

Kwarantanna w Wilnie. Jest decyzja litewskich władzShutterstock

Koronawirus na Litwie

Po tygodniowych szkolnych feriach jesiennych, które rozpoczęły się w poniedziałek, uczniowie przez następny tydzień będą uczyć się zdalnie. Na nauczanie online przeszły też uczelnie wyższe. Wydarzenia sportowe odbywają się bez kibiców.

Obecnie na Litwie na COVID-19 choruje 6 600 osób. W izolacji przebywa 31 690 osób. Od początku epidemii w kraju wykryto 10 949 zakażeń koronawirusem, a 136 zakażonych zmarło.

Autor:now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock