Duma Państwowa uchwaliła ustawę zakazującą "zmiany płci", czyli korekty płci

Źródło:
Reuters

Rosyjska Duma Państwowa poparła w ostatnim czytaniu ustawę zakazującą obywatelom medycznej i prawnej "zmiany", czyli korekty płci. Zaniepokojenie wyrazili lekarze i obrońcy praw osób transpłciowych. Dokument trafi teraz do izby wyższej parlamentu, a następnie do prezydenta Władimira Putina do podpisu.

Zgodnie z ustawą Rosjanie nie będą mogli dokonywać "zmiany" (korekty) płci w oficjalnych dokumentach tożsamości, co było legalne od 1997 roku. Pracownicy ochrony zdrowia mieliby zakaz "wykonywania interwencji medycznych mających na celu zmianę płci", w tym operacji oraz przepisywania terapii hormonalnej.

Jak przekazał w piątek Reuters, deputowani do Dumy Państwowej dodali do projektu ustawy w drugim czytaniu przepisy zakazujące osobom transpłciowym adopcji lub wychowywania dzieci w rodzinie zastępczej oraz umożliwiające unieważnienie małżeństw, jeśli po jego zawarciu któreś z małżonków "zmieni" płeć.

Projekty ustaw w Dumie Państwowej, czyli niższej izbie parlamentu, są rozpatrywane w trzech czytaniach zanim trafią do izby wyższej (Rady Federacji), a następnie do prezydenta Władimira Putina do podpisu. 

Lekarze i obrońcy praw osób transpłciowych zaniepokojeni

Lekarze i obrońcy praw osób transpłciowych ostrzegają, że nowe prawo może doprowadzić do powstania czarnego rynku substytutów hormonów i gwałtownego wzrostu liczby prób samobójczych wśród młodych ludzi, którzy nie będą mieli dostępu do opieki medycznej.

- Dla dzieci i nastolatków ta sytuacja wydaje się absolutną beznadziejnością – powiedziała w rozmowie z Reutersem Elle Solomina, transpłciowa Rosjanka mieszkająca w Gruzji. - Nie będą mogli uzyskać żadnej pomocy - dodała. 

Autorka/Autor:js//rw

Źródło: Reuters