Kolejne balony z północy. Przenoszą śmieci i odchody

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Reżim w Pjongjangu wysłał nad terytorium Korei Południowej kolejne balony ze śmieciami i odchodami - informuje w sobotę południowokoreańska armia. W mijającym tygodniu na jej terytorium dotarło już kilkaset takich obiektów.

Armia Korei Południowej poinformowała w sobotę, że Korea Północna wysłała na jej terytorium kolejne balony ze śmieciami i odchodami. Pierwsze setki obiektów reżim w Pjongjangu wysłał na południe jeszcze na początku tego tygodnia. Minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik nazwał to działanie "niewyobrażalnie małostkowym i podłym".

Północnokoreański balon ROK JCS/PAP/EPA

Wojsko zaapelowało do obywateli, by nie dotykali balonów oraz zgłaszali władzom, jeśli je zauważą.

Szczegółowa analiza ładunków

We wtorkowy wieczór armia zaobserwowała ponad 150 balonów, które nadleciały nad jej terytorium. Dzień później rano południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że wojsko wykryło na terenie kraju ponad 260 balonów, wysłanych przez północnego sąsiada.

Rozrzucone śmieci w Korei Południowej PAP/EPA
Balony ze śmieciami przekroczyły granicę Korei PołudniowejPAP/EPA

Przedstawiciel Kolegium Połączonych Szefów Sztabów relacjonował, że worki, które spadły na ziemię, zawierały plastikowe butelki, baterie, części butów, a nawet odchody. Wojsko prowadzi szczegółową analizę tych ładunków. W miejsca, gdzie spadły balony, wysłano żołnierzy wojsk chemicznych, biologicznych i radiologicznych.

- Działania Korei Północnej wyraźnie naruszają prawo międzynarodowe i poważnie zagrażają bezpieczeństwu naszych obywateli - mówił przedstawiciel kolegium, cytowany przez Yonhap. - Ostrzegamy Koreę Północną, aby natychmiast zaprzestała swoich nieludzkich i wulgarnych działań - dodał.

Żołnierze armii południowokoreańskiej sprzątają śmieci przysłane przez północnego sąsiada PAP/EPA

Ostrzeżenie reżimu w Pjongjangu

Władze Korei Północnej ostrzegły przed tygodniem, że podejmą "działania odwetowe" przeciwko rozpowszechnianiu przez Seul ulotek antyreżimowych na obszarach przygranicznych.

"Sterty śmieci i nieczystości zostaną wkrótce rozrzucone na obszarach przygranicznych i w głębi (terytorium) Korei Południowej, co pozwoli (jej) bezpośrednio przekonać się, jak wiele wysiłku wymaga ich usunięcie" - oznajmił północnokoreański wiceminister obrony Kim Kang-il w oświadczeniu opublikowanym za pośrednictwem państwowych mediów.

Przez lata północnokoreańscy uciekinierzy i konserwatywni aktywiści z Korei Południowej wysyłali do Korei Północnej balony z ulotkami o treści krytycznej wobec dyktatora Kim Dzong Una.

Pjongjang wielokrotnie wzywał do zakończenia kampanii ulotkowej. Kwestia ta jest od dawna źródłem napięć między Koreami, które formalnie nadal są w stanie wojny, ponieważ wojna koreańska z lat 1950-53 zakończyła się rozejmem, a nie traktatem pokojowym.

Autorka/Autor:ks/tr

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ROK JCS/PAP/EPA