Korea Północna: poligon nuklearny został zamknięty


Korea Północna "całkowicie zamknęła" poligon nuklearny Punggje-ri, by "zapewnić przejrzystość dla wstrzymania testów nuklearnych" – poinformowała w czwartek państwowa agencja prasowa KCNA. Wcześniej zagraniczni dziennikarze informowali o eksplozjach.

KCNA poinformowała, że w celu rozbrojenia "całkowicie zostały zamknięte wejścia do tuneli". Dodano, że wcześniej te dwa tunele były gotowe do przeprowadzenia "potężnych podziemnych testów nuklearnych".

Agencja poinformowała także, że w wyniku prac nie doszło do wycieku radioaktywnych substancji, ani niekorzystnego wpływu na środowisko. "Wstrzymanie prób nuklearnych jest ważnym procesem zmierzającym do globalnego rozbrojenia nuklearnego" – oświadczyła KCNA.

Eksplozje na poligonie

Na poligonie Punggje-ri, położonym na północnym-wschodzie kraju, Korea Północna przeprowadziła wszystkie ze swoich sześciu dotychczasowych prób nuklearnych. Pierwsza z nich miała miejsce w 2006 roku. Ostatnia i zarazem najpotężniejsza we wrześniu 2017 roku.

Około godz. 11 czasu miejscowego w czwartek zagraniczni dziennikarze usłyszeli pierwszy wybuch na poligonie. Według północnokoreańskich władz zapadł się północny tunel, którego używano w pięciu próbach jądrowych w latach 2009-2017. Potem doszło do jeszcze dwóch eksplozji.

Jak przekazali wówczas północnokoreańscy urzędnicy, zniszczono w nich zachodni oraz południowy tunel.

Zamknięcie poligonu mogli obserwować dziennikarze m.in. z Chin, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii oraz Korei Południowej. Na miejscu przebywali przez dziewięć godzin.

Władze w Pjongjangu mają nadzieje, że relacje zagranicznych telewizji z zamknięcia poligonu, w tym z eksplozji zawalających wejścia do tunelów, będą emitowane na całym świecie - wskazuje Associated Press. Na wydarzenie nie zaproszono jednak międzynarodowych inspektorów.

"Gest" Kima

Jak oceniała w czwartek agencja AP, decyzja północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una o zamknięciu poligonu "jest postrzegana jako gest, który nada pozytywny ton" przed jego planowanym szczytem z prezydentem USA Donaldem Trumpem. "Nawet jeśli nie jest to ostateczny krok i będą za nim musiały nastąpić inne działania, by spełnić żądania Trumpa o denuklearyzacji" - wskazała AP.

Po południu tego dnia Donald Trump poinformował jednak o rezygnacji ze szczytu z Kim Dzong Unem.

Kim zapowiedział zamknięcie poligonu w Punggje-ri przy udziale zagranicznych mediów podczas historycznego szczytu z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem 27 kwietnia w Panmundżomie.

Pomimo złagodzenia w ostatnim czasie napięć na Półwyspie Koreańskim, Pjongjang wstrzymał niedawno dialog wysokiego szczebla z Seulem z powodu wspólnych manewrów wojskowych Korei Południowej i USA.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP