Yonhap: Korea Północna ma nowe kierowane pociski rakietowe, może eksportować je do Rosji

Źródło:
Yonhap, tvn24.pl

Korea Północna przetestowała nowe wyrzutnie kierowanych pocisków rakietowych, który może zacząć eksportować do Rosji - informuje południowokoreańska agencja Yonhap. Nowy rodzaj uzbrojenia powstał w okresie zacieśniania współpracy wojskowej pomiędzy Pjongjangiem i Moskwą, w ostatnich miesiącach do Rosji trafiło już m.in. ponad milion sztuk północnokoreańskiej amunicji artyleryjskiej. 

O pomyślnym przetestowaniu nowego rodzaju artylerii rakietowej w poniedziałek poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Testy nowych kierowanych pocisków rakietowych kalibru 240mm wystrzeliwanych z mobilnych wyrzutni wraz z ich systemem sterowania odbyły się w niedzielę na wybrzeżu Morza Żółtego. Testy zostały zarejestrowane przez armię Korei Południowej, jednak początkowo nie ujawniono informacji na ten temat.

Północnokoreańska artyleria rakietowa

Dzień później nowym rodzajem uzbrojenia reżim północnokoreański pochwalił się za pośrednictwem agencji KCNA. Jak stwierdzono, nowy system artyleryjski "przyniesie jakościową zmianę" w siłach rakietowych Korei Północnej. Nie przekazano, jak nazywa się nowy rodzaj uzbrojenia, opublikowano jednak kilka jego fotografii. Prawdopodobnie nowo opracowane kierowane pociski rakietowe wystrzeliwane są z posiadanych już wcześniej wieloprowadnicowych wyrzutni pocisków niekierowanych.

"Test najnowszego rodzaju uzbrojenia ma miejsce w trakcie zacieśnianej współpracy wojskowej między Moskwą i Pjongjangiem, co wzbudza spekulacje na temat możliwego eksportu nowych pocisków do Rosji", zauważa Yonhap. Także cytowany przez nią ekspert podkreśla, że tego typu broń może być nie tylko skuteczna w wywieraniu presji na Seul, ale także zainteresować Rosję możliwością jej pozyskania.

Korea Północna przeprowadziła testy 240-milimetrowego moździerza rakietowegoKCNA

ZOBACZ TEŻ: Raport: od początku wojny Rosja straciła ponad trzy tysiące czołgów

Współpraca Rosji i Korei Północnej

Zdaniem analityków ISW Rosja jest otwarta na coraz szerszą współpracę finansową, technologiczną i obronną z Koreą Północną w zamian za dostawy amunicji i rakiet balistycznych do wykorzystania na Ukrainie.

Zgodnie ze słowami zastępcy szefa Głównej Dyrekcji Wywiadu Wojskowego Ukrainy (GUR) generała dywizji Wadima Skibickiego tylko między wrześniem a listopadem 2023 roku Korea Północna dostarczyła do Rosji milion sztuk amunicji artyleryjskiej. Amerykańscy urzędnicy wskazują z kolei, że od początku lutego rosyjskie siły wystrzeliły przeciwko Ukrainie także co najmniej dziewięć rakiet produkcji północnokoreańskiej.

ZOBACZ TEŻ: Instytut badawczy: Rosja zaatakowała Ukrainę hipersonicznym pociskiem Cyrkon

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: Yonhap, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KCNA