"Ciężki marsz" przed Koreą Północną. Kim apeluje o "uwolnienie ludu od trudu"

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP

Kim Dzong Un zwrócił się do aparatu partyjnego o podjęcie "kolejnego ciężkiego marszu" w celu "przezwyciężenia kryzysu". Przywódca Korei Północnej nakazał również partyjnym sekretarzom, aby - "podobnie jak matki troszczące się o życie i rozwój swoich dzieci" - cierpliwie szkolili członków partii jako "wojowników bezgranicznie wiernych partii i rewolucji".

Kim Dzong Un porównał w ten sposób sytuację w kraju do okresu zwanego "ciężkim marszem" – tragicznej klęski głodu z lat 90., gdy w Korei Północnej z niedożywienia i związanych z nim chorób zmarło kilkaset tysięcy osób, a według niektórych szacunków nawet ponad 3 miliony.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Władze komunistycznej Korei Północnej na początku 2020 roku zamknęły granice w obawie przed pandemią COVID-19, co zredukowało handel z Chinami prawie do zera i dodatkowo pogłębiło zapaść niewydolnej krajowej gospodarki, która zmagała się już wcześniej z międzynarodowymi sankcjami.

- Postanowiłem poprosić organizacje Partii Pracy Korei na wszystkich szczeblach, w tym Komitet Centralny oraz sekretarzy komórek całej partii, o podjęcie kolejnego, trudniejszego "ciężkiego marszu", aby uwolnić nasz lud od trudu – powiedział Kim, cytowany przez państwową agencję prasową KCNA.

Przywódca nakazał też partyjnym sekretarzom, aby - "podobnie jak matki, które zawsze troszczą się o życie i rozwój swoich dzieci" - cierpliwie szkolili członków partii jako "wojowników bezgranicznie wiernych partii i rewolucji".

Wezwanie do zaciskania pasa

Według południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap wezwanie do zaciskania pasa ma na celu wzmocnienie dyscypliny w aparacie partyjnym w związku z narastającymi problemami gospodarczymi kraju. Rząd Korei Południowej oceniał, że w Korei Północnej zabraknie w tym roku nawet 1,3 mln ton zbóż.

Na styczniowym zjeździe partii Kim przyznał, że w jego kraju nie udało się zrealizować planów gospodarczych w prawie żadnej dziedzinie. Zapowiedział jednak dalsze zbrojenia jądrowe i budowę "najpotężniejszej siły militarnej", co jest jego zdaniem konieczne, by chronić kraj przed "wrogą polityką" USA.

Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP