Kim testuje "kolejną potężną broń ofensywną"

Źródło:
PAP, Reuters
Korea Północna testuje pocisk Hwasongpho-16B
Korea Północna testuje pocisk Hwasongpho-16B
Reuters
Korea Północna testuje pocisk Hwasongpho-16BReuters

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował test nowego rodzaju hipersonicznego pocisku rakietowego pośredniego zasięgu na paliwo stałe – podała północnokoreańska agencja państwowa KCNA. Kim Dzon Un oświadczył, że "kolejna potężna broń ofensywna" ukazała "absolutną przewagę naszej nauki i techniki".

Południowokoreańskie źródła wojskowe informowały we wtorek rano o wykryciu pocisku balistycznego, wystrzelonego przez Koreę Północną w kierunku Morza Japońskiego. Japońska straż przybrzeżna ogłosiła, że pocisk pokonał 600 km i spadł do morza.

Test pocisku Hwasongpho-16B

Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA przetestowano "nowy rodzaj pocisku hipersonicznego pośredniego zasięgu" o nazwie Hwasongpho-16B, a celem próby było potwierdzenie charakterystyk technicznych i niezawodności tej broni.

Przygotowania do odpalenia próbnego Hwasongpho-16BKCNA/PAP/EPA
Test pocisku Hwasongpho-16B. Zdjęcie opublikowała północnokoreańska agencja KCNA KCNA/PAP/EPA

CZYTAJ: Korea Północna wystrzeliła potężny pocisk balistyczny. Tokio: jego zasięg to całe Stany Zjednoczone

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, który bezpośrednio obserwował start rakiety, wyraził "wielką satysfakcję" z przeprowadzonej próby i oświadczył, że "kolejna potężna broń ofensywna" ukazała "absolutną przewagę naszej nauki i techniki" – podała północnokoreańska agencja prasowa.

Agencja Reutera podała, że test spotkał się z ostrą krytyką takich państw jak Korea Południowa, Japonia i USA.

Eskalacja napięcia między KoreamiPAP

Napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim

Rozbudowa wojsk rakietowych ma na celu możliwość "szybkiego, precyzyjnego i potężnego uderzenia na każdy cel po stronie wroga na świecie", a najpilniejszym zadaniem jest "rozwinięcie przytłaczającej siły zdolnej do powstrzymania i kontrolowania naszych wrogów" – oznajmił Kim Dzong Un cytowany przez KCNA.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest w ostatnich miesiącach bardzo napięta. Kim formalnie odrzucił ideę zjednoczenia państw koreańskich, określając Koreę Południową jako wroga, co według części komentatorów rozpoczęło nowy, niebezpieczny etap w relacjach obu zwaśnionych krajów.

Eksperci oceniali, że Kim jest ośmielony osiągniętymi przez swój kraj postępami w programie zbrojeń jądrowych i rakietowych oraz rozwojem współpracy wojskowej z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: KCNA/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: