Kim Dzong Un przyznaje: "pięciolatka" nie wyszła

Autor:
mart/adso
Źródło:
PAP

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przyznał, że jego kraj nie osiągnął celów pięcioletniego planu rozwoju gospodarczego. Jak podały w czwartek państwowe północnokoreańskie media, na zjeździe rządzącej partii komunistycznej zapowiedział on jednak dalsze zbrojenia.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył we wtorek, na otwarciu VIII zjazdu Partii Pracy Korei, że Korea Północna była "daleka od osiągnięcia zakładanych celów w prawie wszystkich sektorach" – podała oficjalna agencja prasowa KCNA.

"Wciąż istnieją różne wewnętrzne i zewnętrzne wyzwania, które hamują i przeszkadzają w wysiłkach oraz postępie w kierunku ciągłych zwycięstw w budowie socjalizmu" – przekazała KCNA, nie podając, kiedy zjazd ma się skończyć.

W środowym wystąpieniu Kim zapowiedział "podniesienie zdolności obronnych kraju na znacznie wyższy poziom", aby "skutecznie chronić bezpieczeństwo państwa i ludu". W sprawozdaniu KCNA nie wspomniano o relacjach Korei Północnej z USA ani o północnokoreańskim arsenale nuklearnym.

Mniejszy handel przez zamknięcie granic

Poprzedni zjazd północnokoreańskiej partii zorganizowano w maju 2016 roku, po 36-letniej przerwie.

Po jego zakończeniu Kim przyspieszył prace nad bronią nuklearną i rakietami balistycznymi, a w listopadzie następnego roku ogłosił, że jego kraj zbudował już "państwowe siły nuklearne" – przypomina japońska agencja prasowa Kyodo.

Władze Korei Północnej zamknęły w styczniu 2020 roku granice, by zapobiec zakażeniom koronawirusem, co znacznie zmniejszyło handel z Chinami, pogłębiając zapaść gospodarczą reżimu. Pjongjang nie zgłosił oficjalnie ani jednego przypadku COVID-19, ale według doniesień dziennika "Wall Street Journal", zwrócił się do międzynarodowej organizacji GAVI o pomoc w zorganizowaniu przydziału szczepionek.

Autor:mart/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP