Kim Dzong Un ogłosił ostateczny cel Korei Północnej: najpotężniejszy arsenał nuklearny świata

Źródło:
PAP

Kim Dzong Un oświadczył, że finalnym celem Korei Północnej jest "posiadanie najpotężniejszego arsenału nuklearnego na świecie". Deklaracja padła podczas uroczystej promocji na wyższe stopnie oficerów pracujących przy północnokoreańskim programie nuklearnym. W ostatnich tygodniach Pjongjang przeprowadził rekordową liczbę testów rakietowych.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un obserwował niedawno test nowego międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) Hwasong-17. Zapowiedział wówczas stworzenie "nuklearnej odpowiedzi na amerykańskie groźby nuklearne". Podczas sobotniej uroczystości promocji oficerów Kim powiedział, że celem budowy północnokoreańskiego arsenału nuklearnego jest "ochrona godności i suwerenności państwa i narodu" a celem ostatecznym jest "posiadanie najpotężniejszego potencjału strategicznego na świecie, absolutnej siły niemającej precedensu w tym stuleciu".

Kim Dzong Un o pociskach balistycznych Hwasong-17

Kim nazwał pocisk Hwasong-17 "najsilniejszą bronią strategiczną na świecie" i oświadczył, że północnokoreańscy naukowcy dokonali "wspaniałego postępu" w opracowywaniu technologii umieszczania głowic nuklearnych na pociskach balistycznych. Dodał, że spodziewa się umacniania i rozwoju potencjału nuklearnego kraju "w wyjątkowo szybkim tempie".

Pocisk Hwasong-17 - jak oceniają eksperci - jest zdolny do osiągnięcia obszaru kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Waszyngton, po ostatnim wystrzeleniu tego pocisku, wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do pociągnięcia Pjongjangu do odpowiedzialności za dokonywane testy rakietowe, których Korei Północnej zabraniają rezolucje ONZ.

Korea Północna dokonała w ostatnim okresie rekordowo dużej liczby testów rakietowych, tłumacząc je zagrożeniem ze strony Korei Południowej i USA, a zwłaszcza manewrami sił zbrojnych obu krajów, które Pjongjang uważa za "prowokacyjne".

Autorka/Autor:kk//rzw

Źródło: PAP