Przywódca Korei Północnej chce rozszerzenia ćwiczeń wojskowych

Źródło:
PAP

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zobowiązał się do wzmocnienia gotowości wojennej kraju – poinformowała we wtorek państwowa telewizja KRT. Według komunikatu agencji prasowej KCNA po posiedzeniu naczelnego organu wojskowego, władze w Pjongjangu zapowiedziały "rozszerzenie i intensyfikację" ćwiczeń wojskowych, aby "rygorystycznie doskonalić gotowość do wojny".

Kim Dzong Un przewodniczył w poniedziałek posiedzeniu centralnej komisji wojskowej rządzącej Partii Robotniczej, na którym dyskutowano nad "głównymi zadaniami wojskowymi i politycznymi" na ten rok, oraz nad "długoterminowymi kwestiami dotyczącymi kierunku budowy armii" – podały państwowe media w Pjongjangu. "Zbadano i dyskutowano nad kwestią ciągłego rozszerzania i intensyfikacji ćwiczeń operacyjnych i bojowych w celu radzenia sobie z panującą sytuacją i udoskonalaniu przygotowań do wojny" – dodały prorządowe media.

Pierwsze publiczne wystąpienie przywódcy od 40 dni 

Agencja Yonhap podkreśla, że opisywane przez KCNA posiedzenie było pierwszym od około 40 dni publicznym wystąpieniem Kim Dzong Una. Południowokoreańskie ministerstwo do spraw zjednoczenia oceniło, że miało ono prawdopodobnie na celu wzmocnienie jedności wewnątrz sił zbrojnych KRLD.

Obserwatorzy spodziewają się, że Pjongjang szykuje paradę wojskową z okazji przypadającej w środę 75. rocznicy utworzenia Koreańskiej Armii Ludowej. Spotkanie komisji wojskowej odbyło się na dwa dni przed wydarzeniem. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że wojsko ćwiczy formacje w Pjongjangu.

Yonhap zwraca uwagę, że na zdjęciach opublikowanych przez KCNA widoczna jest flaga z napisem "Generalny Urząd ds. Pocisków" i symbol odpalanej rakiety. Północnokoreańskie media nie informowały o utworzeniu takiej agencji, ale eksperci spekulują, że Pjongjang mógł stworzyć osobny wydział zajmujący się zbrojeniami rakietowymi i nuklearnymi.

Rekordowa liczba prób rakietowych

W ubiegłym roku Korea Północna przeprowadziła rekordową liczbę prób rakietowych, wystrzeliwując około 70 pocisków balistycznych. Kim zapowiedział "wykładnicze zwiększenie" arsenału nuklearnego, a obserwatorzy obawiają się, że reżim dokona wkrótce swojej siódmej próby broni jądrowej.

Eksperci spodziewają się, że Korea Północna będzie w tym roku kontynuowała prowokacyjne działania. Pjongjang zagroził "najostrzejszą reakcją" na zapowiedź powiększenia skali wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej. Waszyngton potwierdził natomiast swoje zobowiązanie do "rozszerzonego odstraszania" przeciwko Korei Północnej.

Autorka/Autor:asty, tas\mtom

Źródło: PAP