Korea Północna buduje nowe okręty podwodne. "Jeden ma przenosić pociski jądrowe"

Źródło:
PAP

Korea Północna buduje dwa nowe okręty podwodne, w tym jeden zdolny do wystrzeliwania pocisków z głowicami jądrowymi - podaje agencja Reutera powołując się na południowokoreańskiego posła Ha Te Keunga, zapoznanego z danymi agencji wywiadowczej w Seulu.

Korea Północna dysponuje dużą flotą okrętów podwodnych, ale tylko o jednej eksperymentalnej jednostce tego typu wiadomo, że jest zdolna do przenoszenia pocisków z ładunkiem nuklearnym – przypomina Reuters. Według południowokoreańskiego posła Ha Te Keunga, który zasiada w parlamentarnej komisji ds. wywiadu, jeden z nowych okrętów budowanych obecnie przez północnokoreański reżim będzie w stanie przenosić pociski balistyczne przeznaczone do wystrzeliwania z okrętów podwodnych (SLBM).

Kim Dzong Un przy jednym z północnokoreańskich okrętów podwodnychAFP/KCNA

Korea Północna rozwija potencjał militarny

Agencja prasowa Yonhap podała natomiast, powołując się na anonimowe źródła, że według południowokoreańskiego wywiadu Korea Północna pokazała w czasie niedawnej defilady wojskowej w Pjongjangu 76 pocisków balistycznych dziewięciu różnych typów – więcej niż na jakiejkolwiek dotychczasowej paradzie.

W lipcu 2019 roku północnokoreańskie media pokazały przywódcę reżimu Kim Dzong Una w czasie inspekcji nowo wybudowanego okrętu podwodnego, który zdaniem komentatorów jest zdolny do odpalania pocisków balistycznych. Później Korea Północna informowała o udanej próbie nowej rakiety typu SLBM. Tego rodzaju broń zaprezentowano również w czasie parady w Pjongjangu.

Stolica Korei Północnej Pjongjang
Stolica Korei PółnocnejReuters Archive

Południowokoreański wywiad ustalił też, że Korea Północna sięga po drastyczne środki zapobiegania pandemii COVID-19, takie jak rozmieszczanie min przy granicy z Chinami. W dokumencie partii rządzącej Koreą Północną z 27 lutego ostrzeżono, że nawet 500 tys. mieszkańców może umrzeć, jeśli wirus rozniesie się po kraju – przekazał Yonhapowi Ha.

Poseł powiedział również, że są poszlaki wskazujące na to, że Kim nakazał przeprowadzenie dochodzenia w sprawie wrześniowego incydentu, w którym północnokoreańscy żołnierze zastrzelili południowokoreańskiego urzędnika na wodach Korei Północnej.

Autorka/Autor:mart/mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AFP/KCNA