Prawosławny patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I mianował dwóch egzarchów, którzy zajmą się przygotowaniami do ogłoszenia autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Decyzja ta wywołała protesty Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Przedstawicielami Konstantynopola do spraw autokefalii zostali biskup Daniel z USA oraz biskup Hilarion z Kanady - poinformował biskup Eustraty (Jewstratij) Zoria z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który nie jest uznawany dziś za kościół kanoniczny."Patriarchat Kijowski wita tę decyzję Patriarchatu Ekumenicznego i oczekuje na owocną współpracę z egzarchami (…) w przygotowaniach do nadania Kościołowi Prawosławnemu na Ukrainie autokefalii" - napisał Eustraty na Facebooku.W odpowiedzi na krok Konstantynopola Rosyjski Kościół Prawosławny oświadczył, że ocenia nieuzgodnione z nim mianowanie egzarchów "za wyjątkowo brutalne wkroczenie" na "terytorium kanoniczne Patriarchatu Moskiewskiego" - doniosła rosyjska agencja Interfax."Takie działania nie mogą pozostać bez odpowiedzi" - oświadczył cytowany przez nią przedstawiciel rosyjskiej Cerkwi Władimir Legojda.
Odciąć się od Moskwy
Na Ukrainie działają dwa duże kościoły prawosławne: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego. Ten ostatni powstał po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w roku 1992, ale nie jest uznawany przez Kościoły prawosławne na świecie. Istnieje tu także mniejszy, wywodzący się ukraińskiej diaspory na Zachodzie Ukraiński Prawosławny Kościół Autokefaliczny, który również nie jest kanoniczny.W kwietniu hierarchowie Patriarchatu Kijowskiego i Kościoła Autokefalicznego wraz z prezydentem Petrem Poroszenką zwrócili się do Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o wystawienie tomosu powołującego niezależny od Moskwy Kościół prawosławny. Apel ten poparł ukraiński parlament.Proces nadania Ukrainie tomosu o niezależności jej Kościoła prawosławnego stara się powstrzymać Kościół rosyjski. 31 sierpnia rozmawiał o tym w Stambule z Bartłomiejem I patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.Po rozmowach prawosławny metropolita Francji Emanuel oświadczył, że od nadania pełnej autokefalii prawosławiu na Ukrainie "nie ma drogi odwrotu". Przyznał jednocześnie, że do ostatecznego kroku w procedurze nadania autokefalii jest jeszcze daleko.
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua