- Bronisław Komorowski mówił o Rosji jak Ronald Reagan - tak wizytę polskiego prezydenta za oceanem komentuje w piątek rosyjska "Niezawisimaja Gazieta". Dziennik wyjaśnia, że Polska w stosunkach z Rosją będzie kierować się zasadą "ufaj, ale sprawdzaj", którą wobec ZSRR stosował były prezydent USA.
"Jako sąsiad Rosji i wierny sojusznik Waszyngtonu, Warszawa usiłuje wpływać na stosunki rosyjsko-amerykańskie, zwłaszcza, gdy chodzi o problemy bezpieczeństwa" - zauważa "Niezawisimaja Gazieta".
Według dziennika, "nie ulega wątpliwości, że strony szczegółowo omówiły temat Rosji chociażby dlatego, że nie może on nie interesować Obamę, a Komorowski był pod świeżym wrażeniem kontaktów z gospodarzem Kremla".
"Ufaj ale sprawdzaj"
"Niezawisimaja Gazieta" ocenia, że "byliśmy świadkami nieco innego tonu, niż w niedawnych polskich wystąpieniach o odwilży oraz budowie stosunków partnerstwa i zaufania z Rosją".
"Niekoniecznie oznacza to odejście Warszawy od uzgodnień z Moskwą. Jednak prezydent (Komorowski), mówiąc w Waszyngtonie o relacjach z Rosją, przypomniał przysłowie +ufaj, ale sprawdzaj+. Do leksykonu dyplomatycznego weszło ono przy prezydencie USA Ronaldzie Reaganie, który propagował tę zasadę w kontaktach z ZSRR" - wskazuje dziennik, uważany za oddający poglądy panujące w MSZ Rosji.
Polska namówiła Obamę?
Z kolei sympatyzująca z premierem Władimirem Putinem wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda" podkreśla, że "Polska namówiła Obamę na system obrony przeciwrakietowej". "Warszawa jednak rozmieści u siebie amerykańskie antyrakiety i myśliwce F-16" - konstatuje gazeta.
"A przecież zaledwie kilka dni wcześniej Bronisław Komorowski zapewniał, iż skończył się czas zastoju w stosunkach między naszymi krajami. Także Moskwa zdecydowała się na wiele, aby przekształcić te relacje w dobrosąsiedzkie. A tutaj nagle coś takiego!" - pisze "Komsomolskaja Prawda".
Dziennik przekazuje, że "Komorowski i Obama, wbrew zastrzeżeniom Rosji, porozumieli się w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów +europejskiego+ systemu obrony przeciwrakietowej". "Komsomolskaja Prawda" podaje, że amerykańskie myśliwce F-16 zaczną bazować w Polsce od połowy 2013 roku, a do 2018 roku na polskim terytorium zostaną również ulokowane naziemne antyrakiety SM-3 i wojskowe samoloty transportowe Hercules.
Gazeta odnotowuje, że "z pobudek dyplomatycznych Komorowski wykonał jednocześnie kilka ostrożnych ukłonów w stronę Rosji".
"Najbliższy sojusznik na świecie"
Natomiast "Wriemia Nowostiej" zaznacza, iż "Obama oświadczył, że USA są nadal zdecydowane bronić +swojego najbliższego sojusznika w świecie+". "Oznajmił on, że w Polsce będzie stacjonować pododdział amerykańskich Sił Powietrznych" - wyjaśnia dziennik.
"Wriemia Nowostiej" informuje też, że "polski prezydent poparł nowy rosyjsko-amerykański układ o dalszej redukcji strategicznych broni ofensywnych".
Gazeta podaje również, że "lider opozycyjnej PiS Jarosław Kaczyński określił wizytę polskiego prezydenta w USA jako +rutynową+". "Wriemia Nowostiej" przekazuje także, iż za "niebezpieczny element" Kaczyński uznał "konstatację tego, że oba kraje nawiązują bliższe stosunki z Rosją".
Apel o START
Również "Kommiersant" eksponuje, że Komorowski zaapelował do Senatu USA o ratyfikowanie rosyjsko-amerykańskiego traktatu START. "Prezydent Polski nieoczekiwanie przypomniał senatorom, że właśnie od układu START zależy bezpieczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej. Według pana Komorowskiego, bez tego porozumienia +Polacy nigdy by się nie zdecydowali na tak ryzykowny krok+, jak poprawa relacji z Rosją" - pisze dziennik.
"Kommiersant" podkreśla, że "prezydent Komorowski poczynił te szczere uwagi tuż po wizycie prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie, która przez obserwatorów została uznana za nowy krok w kierunku zresetowania stosunków rosyjsko-polskich".
Źródło: PAP