Mniejszość romska na Węgrzech znowu padła ofiarą ataku. W nocy ze środy na czwartek zamordowano kolejnego przedstawiciela tej grupy. Nie wiadomo na razie kto zamordował mężczyznę.
Do zabójstwa doszło w Tiszalok w północno-wschodnich Węgrzech. Jak powiedział burmistrz tego miasta Sandor Goemze, Roma zastrzelono, gdy wychodził ze swojego domu w podmiejskiej dzielnicy zamieszkanej głównie przez mniejszość romską.
Rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego Laszlo Bartha powiedział, że policja sprawdza, czy zabójstwo to nosi znamiona podobieństwa do poprzednich zabójstw Romów w ostatnim czasie.
Węgierskie agencje milczą w kwestii sprawców, niewykluczone jednak, że byli to członkowie jednej z neonazistowskich grup, odpowiedzialnych za wcześniejsze ataki.
W marcu dwóch Romów - ojciec i 5-letni syn - zostało zastrzelonych, gdy wybiegali ze swego domu podpalonego koktajlami Mołotowa. Zabójstwo to wywołało na Węgrzech wielkie oburzenie.
Milion niechcianych
Romowie to największa mniejszość etniczna na Węgrzech. Stanowią około 6 proc. spośród 10 mln mieszkańców kraju. W zeszłym roku dopuszczono się przeciwko nim 16 ataków z użyciem koktajli Mołotowa, granatów lub innej broni.
Według węgierskiego Instytutu Gallupa, społeczność romska na Węgrzech jest trzecią najbardziej prześladowaną mniejszością w Unii Europejskiej.
Ankieta, przeprowadzona przez Instytut Gallupa na 500 Romach mieszkających w Budapeszcie i Miszkolcu, wykazała, że w ubiegłym roku byli oni dyskryminowani przy różnych okazjach przeciętnie 7 razy. Najczęściej czuli się dyskryminowani przy poszukiwaniu pracy, ale także w restauracjach, sklepach i bankach.
W zeszłym roku Rada Europy uznała, że antyromskie wypowiedzi na Węgrzech "bardzo przypominają deklaracje nazistów i faszystów przed rozpoczęciem masowej eksterminacji w latach 30. i 40.".
Z sondaży wynika tymczasem, że około 80 proc. Węgrów ma negatywne odczucia wobec mniejszości romskiej. Ponad cztery piąte uważa, że Romowie nie lubią pracować i dlatego są w złej sytuacji materialnej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu